Jotta ei normaalien kanssaihmisten tarttisi enää lukea mitä ihmeellisimpiä blogeja tms. samoja juttuja monesta paikasta...niin ajattelin avata keskustelun - joka siis käsittelee ongelmia, jotka on ilmentyneet uuteen ostokseen nimeltä Skoda Octavia II.
Keskustelun alustus:
Eilen kun istuin hinurin kyydissä oma Ocu II:seni lavalla, kuljettaja kertoi hinuripiireissä tiedettävän, että kyseisessä mallissa on esiintynyt omituisia "blackoutteja" jolloin on tarvittu hinuripalveluja...näitä on ollut kuulemma useita!!!
Oma vikaselostus (Octavia II 1,9 TDI PD):
1. Polttonesteluukku jäätyy
2. Kojetaulu napsahtelee ja paukkuu
3. Kuljettajan ovenkahva irtosi
4. Takaovien tiivisteiden alaosat "sulaneet"
5. Takaovien tiivisteet eivät pidä vettä
6. Kojetaulun yläosan luukku ei kestä tärinää
7. Pelkääjän puolen etuoven sulkeutuminen epätäsmällistä...
8. Auto hyytynyt parkkipaikalle /hinaus huoltoon
Keskustelun alustus:
Eilen kun istuin hinurin kyydissä oma Ocu II:seni lavalla, kuljettaja kertoi hinuripiireissä tiedettävän, että kyseisessä mallissa on esiintynyt omituisia "blackoutteja" jolloin on tarvittu hinuripalveluja...näitä on ollut kuulemma useita!!!
Oma vikaselostus (Octavia II 1,9 TDI PD):
1. Polttonesteluukku jäätyy
2. Kojetaulu napsahtelee ja paukkuu
3. Kuljettajan ovenkahva irtosi
4. Takaovien tiivisteiden alaosat "sulaneet"
5. Takaovien tiivisteet eivät pidä vettä
6. Kojetaulun yläosan luukku ei kestä tärinää
7. Pelkääjän puolen etuoven sulkeutuminen epätäsmällistä...
8. Auto hyytynyt parkkipaikalle /hinaus huoltoon
Vastaukset 49
Vanhimmat
Oma vikalista:
-
Ei vikoja
Octavia combi 1.6FSI elegance ajettu 4000km
Odotahan kun ajat autolla siis oikeesti...
jos tuohon ajomäärään olis jo vikoja niin kymmenessä tuhannessa...
10100 km ja ei vikoja
- ei vikoja
Kertoisitko, miten listassasi esiintyneet seuraavat viat ovat ilmenneet - osa "vioista" saattaa olla ominaisuuksia. Mutta sitä on vaikea arvioida ennen kuin asiasta saa lisätietoja.
1. Polttonesteluukku jäätyy - miten ilmennyt ?
2. Kojetaulu napsahtelee ja paukkuu - missä olosuhteissa ?
4. Takaovien tiivisteiden alaosat "sulaneet" - mitä tarkoittaa "sulaneet" ?
5. Takaovien tiivisteet eivät pidä vettä - missä olosuhteissa ?
6. Kojetaulun yläosan luukku ei kestä tärinää - miten niin "ei kestä" ?
7. Pelkääjän puolen etuoven sulkeutuminen epätäsmällistä... " Miten ilmenee ?
vaikka Teuvo en olekaan....
1. Ei aukea, koska jäässä.
2. Kaikissa olosuhteissa.
3. Ilmeisesti ed.kirjoittaja ei osaa numerointia.
4. ?
5. Vesisateessa tai pesussa...aina kun vettä ilmenee (märkää ainetta H2O)
6. Aukeaa tärinästä. Muuten kyllä kestää.
7. Epätäsmällisenä sulkeutumisena.
http://teuvonuusioctavia.blogspot.com/
Ylläolevasta osoitteesta löytyypi lisätietoa...mutta tässä kuitenkin lyhennelmä:
1. Luukku ei yksinkertaisesti auennut...sisällä olevan salvan kumituttiin kerääntynyt kosteus oli jäätynyt - tutin sisällä oleva tappi ei näin ollen liikkunut alaspäin kun luukkua painettiin...vika toistui kahdella peräkkäisellä tankkauskerralla...loppui kun ilmat lämpenivät.
2. Kun kabiini lämpeni kevättalvella ja nyt kun on ilmastointi on päällä kuuluu napsahduksia...samanlaisia napsauksia kuuluu myös ajettaessa mutkissa ja epätasaisilla tieosuuksilla.
3. ?
4. Epäilemättä kyseessä lienee joku liuotinaine tms. Itse olen pessyt autoa käsin shampoolla...alatiivisteet pullistelevat näkyvästi kun ovi on kiinni
5. Kun lorottaa vettä letkusta normaali vesijohtoverkon paineella esim. katolle...vesi menee "nähtävästi" taakkatelineen kolon kohdalta sisäpuolelle ikkunaa ja kastelee ovipahvin...paine pesurilla ongelmakohtaa kohti suihkutettaessa vesi ei tule läpi...ehkäpä vedenpaine painaa tiivisteen kiinni...???
6. Erittäin huonolla tiellä ajettaessa n. 30-40 km/h luukkuu pomppaa itsekseen auki.
7. Alussa ovet toimivat kuin kassakaappi...eli kevyt tönäisy ja ovet menivät kiinni...vanhuksen ottaessa tukea ovesta (noustessaan autosta) ..oven kiinni-käyttäytyminen muuttui...ei mene kiinni samoin kuin kuljettajan ovi/ ja takaovet...vaan se pitää paiskata kiinni.
Toivottavasti nämä asiat vastasivat esittämiisi kysymyksiin?
...
Kiitokset selvityksestä !
Vikalista viittaa siihen, että Octaviaa kootaan niin kovalla vauhdilla, että asennusten laatua ei varmisteta kunnolla kokoonpanovaiheessa eikä näköjään myöskään laadunvalvontaan panosteta riittävästi. Tämä tulee kyllä näkymään asiakastyytyväisyystutkimuksissa ja myynnissä.
Vikatilastoissa Skoda ei olekaan menestynyt kovin hyvin. Toki Octavian menestys koeajoissa on niin loistavaa, että myyntimenestys ei kaadu suureenkaan vikamäärään.
Tekninen viattomuus ei näytä muutoinkaan olevan kovin oleellista myynnin kannalta: Renault Megane on ollut viime aikoina Euroopan myydyin auto, vaikka se tilastojen perusteella kuuluu epäluotettavimpiin autoihin muiden Renaulttien ohella. Selvästikin autoja myydään paremminkin mielikuvilla kuin faktoilla.
>>vanhuksen ottaessa tukea ovesta (noustessaan autosta) ..oven kiinni-käyttäytyminen muuttui...ei mene kiinni samoin kuin kuljettajan ovi/ ja takaovet...vaan se pitää paiskata kiinni.
vai onko Skodan laatu todellakin noin huono?
Kyseessä oli osteoporoosista ja dementiasta kärsivä äitini paino alle 60 kg ...
Ocu II 1,9tdi elegance
6600km
Ei vikoja
Octavia 1.9 TDI Elegance HB
7300 km
Kerran hinurin lavalla pajalle, virrat katosi
Itellä ocuII 1.9tdi elegance ajettu 9000.
-Repsikan etuovi ei sulkeudu kunnolla
-Koelauta paukkuu, napsuu ja nitisee(ominaisuus ei korjata).
-Repsikan ovi rämisee 2000-3000 kierroksen välillä.
-Lämppäri naputtaa. Korjattu jo kerran ja taas naputtaa.
-Ajotietokoneen kakkos asento nollaantuu itekseen aina välillä.
Näköjään pääs opelistakin alaspäin, sillä sen sai sentään aina korjattua.
Toi bensatankin luukku unohtui.
Ocu I ajotietokoneen kakkosnäyttö nollaantuu aina kun joko mitatut kilsat, ajoaika tai bensan määrä saavuttaa manuaalissa ilmoitetun maksimiarvon. Vähän hölmö ominaisuus...
on nimetty osamatkamuistiksi ja se tyhjentyy kahden tunnin jälkeen automaattisesti. Muistialue 2 on kokonaimatkamuisti ja se kerää tietoja yhteensä 99,9 tuntiin tai 9999 kilometriin asti. Kun jompi kumpi arvoista ylittyy, tallennus tyhjentyy ja laskenta alkaa alusta.
Eli samaan tyyliin menee.
Teuvon Octavian viat ovat varmasti tulleet kaikille selväksi. Mikälie osuus sillä että autosi oli esittelykäytössä rapiat 7000km. Eihän se kuitenkaan oikeuta tuollaiseen. Mutta osa vioista on varsin pieniä isolla älämölööllä.
No mitäkähän se kertoo auton laadusta jos ei kestä esittelykäytössä 7000:tta kilometriä. Ja kyllä ne ärsyttää pikkuviatkin, varsinkin jos niitä ei saada korjattua ja varsinkin jos niitä on useita. Ja ärsytystä entisestään lisää maahantuojan asenne(taitaa mennä lujaa, mutta eiköhän ne edestään löytdä sen mitä taakseen jättää) esim. koelaudan nitinä ja napsuminen on kuulemma ominaisuus joka kuuluu jokaisessa uudessa octaviassa(näin on sanonut minulle maahantuojan takuuasioista vasataava henkilö).
"koelaudan nitinä ja napsuminen on kuulemma ominaisuus"
perseestä !
kaikki mitkä muissa autoissa olisi vikoja on vag "autoissa" ominaisuuksia :D
On sitä Ford Mondeossakin vuodesta 1993 vaan jaksettu ovien tiivisteistä kiroilla ja ruosteongelmista sekä idioomi tunkista. Legendaariset vetonivelet ja takaovien saranat. Siinä sitä laatua vasta on kun ei 13 vuoteen saa korjattua. Johan nuo korjais peltiseppäkin Suomessa.
Toyotassa taas natkutetaan ajo-ominaisuuksista.
Ei ne VAG-autot ole sen huonompia kuin muutkaan. Kaikissa on keskustelun arvosia vikoja.
noita vikoja ennen vuotta 2000. Sitten Ford teki virheen joka on korjattu.
luovutuspäivä uudella octaviallani mutta sepä ei lähtenyt käyntiin kun olin lähdössä kotiin.
viikon sanoivat että on pajalla...vituttaa
ei kaikkea pidä uskoa mitä kirjoitetaan
Onko sulla pääsiäinen hukassa?
Mistä sä tiedät onko tuo totta?
Vannon Jumalan nimeen, että kaikki mitä netissä kirjoitetaan, on Jumalan Totta.
Itse asia ei kaivanne enempää kommentointia koska itse jo totesitkin asian.
EI VIKOJA,ei napsu kojelautakaan..
Älä väitä et ei napise maahantuoja sanoi, että jokaisessa uudessa octaviassa koelauta napisee. Paitsi että itselläni alkoi kyllä vasta 2000km:n kohdalla ja koko ajan pahenee. Ois pitänyt uskoa muitten puheita 31000 eurolla ois saanut jo auton josta moiset ominaisuudet puuttuu.
olen sitten ehkä saanut vahinko vehkeen kun ei mitään raportoitavaa.. sorry! ainut asia mikä häiritsee on kitkojen jälkeen kesäkumien äänekkyys.. good year nct5 ja niin kun olin onnellinen ettei ollut britgestonet.(turhaan)
Ei napsu täälläkään eikä vikoja ole. Alussa kerran cruise kenkkuili, mut laitetaan uutuuden piikkiin. Nyt ajettu selkeästi kilometrejä lisää (7200) ja kaikki kunnossa. 1,9tdi combi eleg. Kerran napsahtaa lämpölaajenemisesta kun pakkasella laittaa lämppärin päälle tai vastaavasti kuumalla ilmastoinnin. Siitäkin varmaan kannattaa nostaa haloo, vai?
Niinhän se ongelma minullakin alkoi kerta napsauksista...ja nyt napsuu miltei kokoajan.
Ottaakaa se koko kojelaudanlevyinen ritilä irti niin napsunat loppuu siihen.
Pyh, sanon minä. Ei mitään epänormaalia ole havaittavissa. Ihme lietsontaa täällä harjoitetaan. Lopetankin näiden jonninjoutavien juttujen kommentoinnin ja vietän napsuttomia, miellyttäviä ajoreissuja ympäri Suomenmaan.
Octavia FSI 1.6 Elegance, 9800 km
vikalista:
1. kerran vakkari putosi päältä enkä saanut sitä takaisin päälle, vaan jouduin käynnistämään auton uudelleen bussipysäkillä. Voi kauheeta! :)
2. Etupenkin vaalean beigeen kankaaseen tuli pieni tahra, enkä ole vielä jaksanut yrittää puhdistaa jollain aineella ;)
- Kojelauta ei napsu yhtään, eikä muitakaan Oktavinaussin suureen ääneen tuhat kertaa mainitsemia vikoja ole ilmennyt.
...kokonainen geisha-suklaapatukka löytyi liiskaantuneena tyttäreni istuin-korokkeen alta...en minäkään ole vielä jaksanut puhdistaa sitä...mutta ehkä tänään on sen aika - kun saan autoni pikkuongelmien ja akunvaihdon jälkeen kotiin takaisin...toivotan kaikille (kuten myöskin itselleni) erittäin ongelmavapaita kilometrejä tästä eteenpäin...
kyseessä on joku kosketushäiriö joka pudottaa vakkarin pois päältä. Saattaa siis olla ennemmin tai myöhemmin korjaamolle asiaa...
ajan mittaan. Kysymyksessä on joku kontaktihäiriö joka tiputtaa vakkarin pois, tai sitten ei mene ollenkaan päälle. Joten saattaa tulla korjaamolle asiaa ennmmin tai myöhemmin...
kahteen kertaan kun se ensimmäisellä kerralla ei mennyt sisään. Annoin refreshiäkin moneen kertaan eikä mitään näkynyt ja nyt se kumminkin on siellä.
Siinä oli kosketushäiriö;)
Ajettu 14 000km. 1 l öljyä lisätty.
Ei muuta "ongelmaa". Kuulossaniko vikaa kun en napsetta kuule?
mitä on tapahtunut teuvonuusioctavia.blogspot.com sivustolle ????
Minulla on ocu I vm.-01 jos alan luetella 75tkm ajettuja auton vikoja niin ikävä tulee. En epäile hetkeäkään että ei tuollaisia olisi.
Pienellä olet päässyt, ainoastaan autoni ei ole tielle jättänyt ja aina lähtenyt kuitenkin käyntiin että jotain positiivistä kuitenkin.
MEILLÄ ON KAKKOSAUTONA OCU1 1,6GLX -99 JA AINOAT MURHEET ON OLLU SEURAAVAA:
-ALIPAINEPUTKI JARRUTEHOSTAJALLE(TAKUUTYÖ)
-SÄHKÖIKKUNAN VAIJERI NAPSAHTI TALVELLA POIKKI,KÄYTTÖVIRHE,OLI LASI JÄÄSSÄ
-TAKALUUKUN LUKON SÄHKÖMOOTTORI RIKKI(TAKUUTYÖ)
-KUSKIN TAKAOVEN LUKKORUNKO ON-OFF VIKA,VAIHDETTU OMAAN PIIKKIIN
SIINÄ KAIKKI JA HEI AUTOS ON JO 125OOOKM
YKKÖSAUTO TOYOTA AVENSIS 2.4 FARKKU 2004 ON NYTKIN KORJATTAVANA:
-TAKAOVEN TIIVISTEET VUOTAA VEDET SISÄÄN
-OHJAUSPYLVÄS UUSITTU KAUHEAN KOLINAN TAKIA NIMISMIEHEN KIHARAAN AJETTAESA
-ABS ANTURIVIKA
-ILMASTOINTI VUOTAA
-LATURI UUSITTU
YM.PIENTÄ HARMITONTA VIKAA
-18000KM
MUT JOS JOTAI POSITIIVISTÄ HAKEE NI OCULLA ON KULJETTU TOYOA ODOTELLESSA JA VARMASTI...
PS.UUSIS ON AINA LASTENTAUTIA VARAUTUKAA SIIHEN MERKISTÄ RIIPPUMATTA!!!!!
Näkyy sulla CapsLock jumittavan pahasti päälle. Kannattaisi korjata.
Itsellä samanlaisia kokemuksia Skodasta. Koville se provoilla ottaa kun alkavat kielioppiin tarttua.
Mulla on kaksi vuotta vanhempi Ocu 1, 110 tkm ajettu ja tässä kaikki viat:
- takalasi hajosi, tyyppivika/takuukorjaus
- kuskin oven kahva vaihdettu
- Lambda-anturi vaihdettu kerran ja kaksi kertaa myöhemmin lyhyin väliajoin osatakuuseen
- Takapönttö vaihdettu
- Alipaineputki (jarrutehostin) vaihdettu takuuseen
- kuskinoven lukko (korjattu itse)
- voron hajottamat osat lukkosysteemistä ja ovenkahva vaihdettu, vakuutus korvasi
Ei tule itkua vaan olen todella tyytyväinen laatuun, paitsi VAG-lambda-anturit on sutta ja sekundaa, menee paljon niin Volkkareissa kuin Seateissakin. Lämmityssäätimien palanut polttimo on ainut tiedossa oleva "vika" tällä hetkellä.
Kyllä se toisaalta on niin ettei pelkillä isoilla kirjoittelua ole kiva lukea. Ja lisäksi se tulkitaan huutamiseksi.