purjeveneellä nykyisin ajetaan eikä enää purjehdita?
Miksi
Vossikka
112615
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se on helpompaa.
Eihän h-potskissakaan ole edes rattia.
Ei veneissä muutenkaan ole rattia vaan ruori tai pinna.
ja ääneenkin sitä ihmetellyt. Ovatko purjehtijat todellakin niin laiskoja nostamaan purjeita ja tekemään manoovereita, että mielummin ajavat koneella...en keksi muuta syytä.
Mitä helpommaksi purjehtiminen tehdään, sen tylsemmäksi se käy. Likipitäen kaikki helpotukset syövät suorituskykyä, mikä ei tee hommasta yhtään hauskempaa. Näyttääkin sille (katsokaapa esitetekstejäkin), että jos purjeet saa helposti piiloon narusta nykäisemällä, se myös helposti tehdään. Eikä sisätiloja korostava runkomuotoilukaan tilannetta paranna. Ja niitä helposti käsiteltäviä ja tilavia veneitähän nykyään eniten myydään.
Tämä oli sellainen kielenkäyttöön liittyvä kommentti, en niinkään kiinnittänyt huomiota siihen onko veneessä milloinkin purjeet ylhäällä vai moottori käynnissä. Joka paikassa kuulee vain ajamisesta; ajetaan ylös tuuleen, ajetaan kilpailuja, ajetaan pystyssä, ajetaan spinnulla jne. Ehkä vain on niin, että purjehtiminen kuullostaa yhtä vanhahtavalta, kuin jos sanoisi pukevansa välihousut ylleen, kerrospukeutuminen kun on paljon trendikkäämpää.
Paitsi että on helpompi sanoa "ajetaan" kuin "purjehditaan", on sanoilla pieni semanttinenkin ero. Ajamiseen liittyy tietty kontrolli, joka tekee siitä merkitykseltään hieman suppeamman kuin purjehtiminen, joka on kaiken kattava ilmaus. Jos sitten monessa kohtaa sanoja käytetään "väärin" pelkän helppouden takia unohtaen ne vivahteet, on toinen juttu, eikä niinkään harvinaista kielenkäytössä.
Tai sitten se tule ruotsinkielen sanan köra käännöksestä. Perujaan ajalta joskus kun purjehdus on ollut "parempien ihmisten" etuoikeus.
Ko. verbihän on yleistynyt käyttökieleen myös "oikeissa" laivoissa ja lentokoneissa, erityisesti ammattipuolella. Eli niin tankkerin kuin MD-11:n kipparit ja perämiehet puhuvat usein ajamisesta.
PURJEHDUSKAUDESTA eikä mistään ajokaudesta!
Jokainen voi nimittää menemisiään vaikka pyörimiseksi jos haluttaa!
Miltä kuulostaa:ajettiin purjeveneellä tai purjehdittiin ajoveneellä?
No ehkä siksi, että pääosa nykyveneistä menee kunnolla eteenpäin vain konevoimalla "ajamalla". Katsokaapa näiden tilaihmeiden pohja- ja köliratkaisuja; siinä on teille vastaus. Joku jopa saattaa menettää kölinsä purjehdittaessa...
Toisaalta, kyllä purjehduspiireissä on vuosia puhuttu jo ajamisesta, kun tarkoitetaan ohjaamisen ja trimmaamisen yhteispeliä. Vai olenko väärässä?