Maissipuuron ohjetta kaipailen!

minkälaisia maissipuuroja olette vauvoillenne valmistaneet? Yritin etsiskellä ohjeita mutta suurin osa näytti olevan jotain Afrikkalaista perua olevaa mössöä joten kysynpä nyt viisaammilta reseptiä ihan vaavia varten! Muistakseni joku täällä sanoi joskus lisänneensä öljyä tms. maissipuuroon..?
61685
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mutta ei ole meillä nyt maissijauhoja. Siinä on kuitenkin ohje mukana, jota itse muokkasin välillä esimerkiksi hedelmiä lisäämällä. Lapsemme oli hyvin allerginen pienenä, joten maissipuuro oli hyvin käytetty. Marttaliiton sivuilta saataisi löytyä, tai allergia- ja astmaliiton sivuilta. Sieltä minä ainakin aikanaan noita ohjeita ja vinkkejä etsiskelin ja löysinkin...

Äänestä
  • näköjään maissijauhopussissa olikin ohje puurolle.

    Äänestä

ITALIALAINEN MAISSIPUURO

1 l vettä
2 dl täysjyvämaissijauhoja
ripaus suolaa

Vispataan jauhot kiehuvaan, suolalla maustettuun veteen. Keitetään 30 min. välillä sekoittaen. Syödään maidon ja sokerin kera.
_______________________________________________

Äänestä
  • 3kk:n ikäisen vauvan puuroon en laittaisi kyllä suolaa enkä sokeriakaan...olemmehan palstalla Vauvat 0-12kk

    Äänestä

laitan kattilaan kylmää vettä noin litran,tai mitä milloinkin.sit samantien maissijauhoo muutama lusikallinen,sekoitan kunnes kiehahtaa.sit siirrän puoliksi levyltä pois,annan kiehua miedosti muutaman minuutin.ruokaöljyä lusikallinen sekaan ja valmista on kahden päivän tarpeeseen.laitan kuuman puuron pilttipurkkeihin ja jäähdyttyä jääkaappiin.

Äänestä
  • että jauhot sekoittuvat paremmin kylmään veteen,ei tule paakkuja.ja nesteeksi voit käyttää mitä vaan,äidinmaitokorvikkeita,kaurajuomaa ym.
    pilttipurkit jätän hieman vajaaksi,jotta voin lämmityksen jälkeen lisätä jotain sosetta sekaan mauksi.myös hirvenlihaa laitan usein sekaan,koska poika syö mielummin nykyään hieman kokkareisempaa ruokaa.ikää 7kk.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Milla.M kirjoitti:

minkälaisia maissipuuroja olette vauvoillenne valmistaneet? Yritin etsiskellä ohjeita mutta suurin osa näytti olevan jotain Afrikkalaista perua olevaa mössöä joten kysynpä nyt viisaammilta reseptiä ihan vaavia varten! Muistakseni joku täällä sanoi joskus lisänneensä öljyä tms. maissipuuroon..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu