Ilmoitusvastuu viemäritukoksen sattuessa

Haluaisin kysyä neuvoa seuraaavassa tapauksessa:

Taloyhtiössämme naapuriosakkaalla oli ilmennyt viemäritukos vetämättömänä vessanpönttönä ja hän oli ilmoittanut asiasta hallituksen puheenjohtajalle. Puheenjohtaja oli ohjeistanut hakemaan viemärinavaajaa ja osakkaan poika oli tämän seuraavana päivänä toteuttanut. Asiasta ei informoitu muita asukkaita eikä sen koommin isännöitsijää. Ongelmaksi tämä epistola tuli sen takia, koska olimme itse matkalla. Meidän huoneistossa on viemärin korkein kohta ja viemäri kulkee naapurin asunnon läpi. Tukos oli sellaisessa kohdassa, että kaikki suihkun ja pyykinpesukoneen vedet tulvivat asuntoomme vessan ja kylpyhuoneen lattiakaivoista aiheuttaen kosteusvaurion yli puoleen asunnon pinta-alasta.

Onko kenelläkään heittää vahvistusta sille, että tässä on toimittu väärin. Jo purkutöiden aloittaminen on kestänyt n. 3,5kk (alkuun purettiin vain lattiat ja kuivaimet pöhisivät viikon). Olisko mahdollista hakea yhtiölle sekä meille tulleita (tulevia) kuluja puheenjohtajalta?

12

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Luulisi taloyhtiön vastaavan kustannuksista.

    • Anonyymi

      Puheenjohtaja on neuvonut väärin. Siihen vedoten häneltä voisi veloittaa ainakin osan kustannuksista. Vaatisi varmaan oikeudenkäynnin ja kustannuksia.

      • Se tässä pelottaakin. Keskustelemalla tuskin päästään kakkia tyydyttävään lopputulokseen.


      • Anonyymi

        Jaa, neuvomalla ottamaan yhteyttä putkimeheen? 🤣🤣🤣


    • Anonyymi

      Viemärit kuuluu taloyhtiön vastuulle. Jos puheenjohtaja toimii päättää yksin toimenpiteistä hän myös vastaa niistä.
      Kannattaa ottaa asia esille yhtiökokouksessa, ylimääräisenkin saa aikaiseksi, ja käsitellä asia siellä. Varsinaisessa yhtiökokouksessa voi esittää ettei vastuuvapautta myönnetä.
      Se joutuuko puheenjohtaja maksamaan henkilökohtaisesti jotain on raastupa juttu ja pitää muistaa että taloyhtiöllä on hallitukselle vastuuvakuutus josta voi saada korvauksia.

      • Anonyymi

        Hallituksen vastuuvakuutus saattaa korvata jotain mutta suurin osa jää yhtiön kustannettavaksi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Hallituksen vastuuvakuutus saattaa korvata jotain mutta suurin osa jää yhtiön kustannettavaksi.

        Yhtiö voi aina haastaa puheenjohtajan oikeuteen. Tulos maksaa kuitenkin ja on epävarma.

        Itse vahingostakaan vakuutusyhtiö tuskin maksaa korvauksia tai ainakin alennettuna jos tietää puheenjohtajan toiminnasta


    • Viesti ennen yhtiökokousta isännöitsijältä: Hallitus esittää, ettet ota kantaa koskien vesivahinkoa ja pyytää varatoiminnantarkastajaa tekemään toiminnantarkastuksen. Olen itse yhtiön toiminnantarkastaja.

      Alkaa olemaan aika koomista menoa. Naurattaisi jos ei itkettäisi niin paljon,

    • Anonyymi

      Hallitus voi pytää mitä vain, mutta siihen ei ole pakko suostua. Ilmoita toiminnantarkastajana isännöitsijälle vaativasi ylimääräistä yhtiökokousta jonka ainoa aihe on vesivahinko. Tämähän on toiminnantarkastajan oikeus.
      Katso miten sitten naama menee heillä

      • Anonyymi

        Kiitos vinkistä! Samalla kiitokset muillekin!


      • Anonyymi

        "Hallitus voi pytää mitä vain, mutta siihen ei ole pakko suostua. Ilmoita toiminnantarkastajana isännöitsijälle vaativasi ylimääräistä yhtiökokousta jonka ainoa aihe on vesivahinko. Tämähän on toiminnantarkastajan oikeus. Katso miten sitten naama menee heillä"

        Ei tomiminnatarkasta voi tarkistaa omia asioitaan.

        Jääviys astuu silloin voimaan!


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        "Hallitus voi pytää mitä vain, mutta siihen ei ole pakko suostua. Ilmoita toiminnantarkastajana isännöitsijälle vaativasi ylimääräistä yhtiökokousta jonka ainoa aihe on vesivahinko. Tämähän on toiminnantarkastajan oikeus. Katso miten sitten naama menee heillä"

        Ei tomiminnatarkasta voi tarkistaa omia asioitaan.

        Jääviys astuu silloin voimaan!

        Mikä jääviys, eihän toiminnantarkastaja ole asianosainen tässä jutussa?
        Toiminnantarkastajalla on aina oikeus kutsua ylimääräinen yhtiökokous koolle.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin

      Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni
      Haapavesi
      82
      1289
    2. Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja

      Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S
      Maailman menoa
      202
      1088
    3. Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."

      Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä
      Maailman menoa
      61
      1060
    4. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      999
    5. Asunnottomuus lisääntyy

      Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ
      Maailman menoa
      161
      978
    6. Sulle on tullut

      Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä
      Ikävä
      103
      963
    7. Minä pyydän,

      jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi
      Ikävä
      68
      876
    8. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      119
      791
    9. Tiesin, että olet jotenkin paha ihminen

      Vaikka muuta osaat esittää.
      Ikävä
      77
      725
    10. Ihmeelliseltä pikkunaiselta....

      Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t
      Ikävä
      121
      724
    Aihe