Monimiljonääri Maria Tolppanen ehdolle

Anonyymi-ap

12

1479

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Promoottori Tommi Mäki antoi vääriä tietoja yritystensä maksuongelmista Ylen haastattelussa: ”Kyseessä on väärinkäsitys”
      Ylen saamien tietojen mukaan Tommi Mäen joulukuussa Ylen haastattelussa antamat tiedot eivät pitäneet paikkaansa.

      Ylen saamien tietojen mukaan konkurssiin mennyt tapahtumajärjestejä RH Entertainment Oy ei ole velkaa vaasalaisen promoottori Tommi Mäen yhtiö Nordic Live Production Oy:lle.

      Mäki on tunnettu useiden festareiden järjestäjänä Suomessa.

      Mäki väitti Ylen haastattelussa 28. joulukuuta, että RH Entertainment on heille velkaa 100 000 euroa ja sillä on ollut vaikutusta Mäen yhtiön maksuongelmiin.

      Lue lisää: Tommi Mäki: Muun muassa ison tapahtumajärjestäjän konkurssi aiheutti maksuongelmia - “Yrittäjä Mäellä on nyt kaikki pelissä”

      Jutun julkaisun jälkeen Yle Pohjanmaan toimitus sai vihjeitä, että Mäen väite ei pidä paikkaansa. Toimitus pyysi Pirkanmaan käräjäoikeudelta RH Entertainmentin konkurssihakemuksen.

      Hakemuksessa ei mainita Nordic Live Productionia velkojissa eikä Ylelle toimitetussa velallisen yrityssaneerauksen hakemuksessakaan löydy Mäen yhtiön nimeä velkojien listalta.

      RH Entertainmentin entinen promoottori Marko Riihelä puolestaan sanoo, että ennen heidän konkurssiaan tilanne on ollut aivan toisinpäin kuin Mäki on väittänyt.

      – He ovat olleet meille velkaa.

      Yle on nähnyt Riihelän ja Mäen yrityksen välisiä sähköpostiviestejä.

      Mäki väitti hoitaneensa kaikki maksuongelmat
      Ennen vuodenvaihdetta Tommi Mäki myös vakuutti Ylen haastattelussa, että hän on maksanut kaikki hänen kahta yritystään koskevat maksuviiveet ja -häiriöt.

      Ilkka-Pohjalainen kertoi ennen joulua, että Nordic Live Productionilla oli maksuhäiriöitä yli 90 000 euroa ja Sisäsataman Terassi Oy:llä viiveitä laskujen maksussa lokakuussa noin 10 000 euroa. Mäki on kummankin yhtiön toimitusjohtaja.

      Ylelle Mäki sanoi, että yritysten maksuongelmat johtuivat hetkellisestä kassavajeesta.

      Tämän vuoden tammikuun 9. päivä Nordic Live Productionille oli kuitenkin kertynyt Alma Talentin yritystietopalvelun mukaan maksuviiveitä yli 16 000 euroa. Laskun eräpäivä oli ollut joulukuun puolivälissä. Myös maksuhäiriöitä yhtiöllä oli yli 110 000 euroa.

      Sisäsataman Terassilla maksuviiveitä oli 9. tammikuuta yli 51 000 ja maksuhäiriöitäkin lähes 30 000 euroa. Maksuviiveissä maksamattomia laskuja oli lokakuulta ja joulukuulta.

      Maksuviiveet eivät täsmää
      Huomioitavaa yritysten maksuhäiriöissä on se, että ne näkyvät maksamisen jälkeen vielä kolmen vuoden ajan luottotietorekisterissä.

      Pohjanmaan käräjäoikeudesta selvisi, että Nordic Live Productionilla oli ollut viime vuoden lopulla kuusi velkomusasiaa oikeudessa ja Sisäsataman Terassilla yksi. Mäki oli hoitanut ne kaikki, vain jotain pieniä oikeudenkäyntikuluja ja perintäkuluja oli yhä maksamatta.

      Maria voisi osoittaa SOLIDAARISUUTTA ja maksaa Turmiolan Tommin velat.

    • Anonyymi

      Valtatie 18 , Norja - Ruotsi - Suomi - Venäjä - Kiina,
      Vaasa - Seinäjoki - Jyväskylä - Lappenranta sattuu menemään juuri Vaasan kautta.
      Tämä valtimo pitäisi hyödyntää paremmin.
      Tiellä on vielä hankalia hidasteita, kuten mm. Väätäiskylän , Veneskosken-Kouran tehtävät ohitustiet.
      Varmaan EU-rahaa tielle saadaan, kun se on kansainvälinen yhdistäjä.

      Myös Vaasan laivaliikenteelle ja turismille väylä on elintärkeä.
      Huomio SDP !

      • Anonyymi

        vaasan palstalla on suhteellisen kova persu provokaatio tuulivoimaa ja muita puolueita vastaan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        vaasan palstalla on suhteellisen kova persu provokaatio tuulivoimaa ja muita puolueita vastaan

        Jo vuosia jatkunut, eukko lensi persuista aikoinaan ulos. Ei ole toipunut, eikä
        politikointi onnistunut. Ei vaasalainen.


    • Anonyymi

      Maria on ollut hyvä toimittaja ja poliitikko.

    • Anonyymi

      Onkohan noin rikas, ei noilla duuneilla. Ei kansanedustajilla hyvät palkat ole työmäärään nähden.

    • Anonyymi

      Maria Tolppasella on kymmenien miljoonien kiinteistöomaisuus Vaasassa, Tampereella ja Helsingissä.

    • Anonyymi00009

      Tämäkään edustaja ei ole niin pulmunen kuin voisi olettaa..!!!

    • Anonyymi00010

      Monimiljonääri Maria Tolppanen.. Mikä ihmeen Moni miljonääri ?

    • Anonyymi00011

      Ohitan hänet.

      • Anonyymi00012

        Demariväki mätää, nuorten avustajien häirintää
        puolustellaan.


      • Anonyymi00013
        Anonyymi00012 kirjoitti:

        Demariväki mätää, nuorten avustajien häirintää
        puolustellaan.

        googlaa= SDP ahdistelukohu Merinen


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      14
      1379
    2. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      206
      1343
    3. Milloin bikineistä

      Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet
      Maailman menoa
      145
      1189
    4. Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !

      Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast
      Kaste
      470
      1007
    5. 134
      959
    6. Olimmeko molemmat

      ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.
      Ikävä
      73
      923
    7. Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!

      Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      857
    8. Mun on ikävä sua J ,

      Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan
      Ikävä
      47
      832
    9. Kehtaisitko kulkea mun kans yleisillä paikoilla

      vaikka käsi kädessä?
      Ikävä
      68
      794
    10. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      397
      776
    Aihe