Olen mustasukkainen eksästä

Anonyymi-ap

Olen hiljattain eronnut henkilöstä jolla oli alkoholiongelma. Hän tuli joka päivä enemmän tai vähemmän humalassa kotiin. Usein hän oli ihana, kertoi kuinka rakastaa, mutta joskus hän oli ihan kamala, ei ollut fyysistä väkivaltaa, mutta sanallisesti lyttäs.

Miksi kaipaan häntä ja olen mustasukkainen hänestä edelleen?

8

363

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Teit päätöksen järjellä ja tunteet eivät ole vielä ehtineet sitä käsitellä. Alkoholisti muuttuu hyvin harvoin, joten todennäköisesti elämänlaatusi paranee huomattavasti, kun vähän aikaa kuluu. Anna aikaa itsellesi ja hyväksy tunteesi, mutta älä anna niiden viedä sinua takaisin sinua vahingoittaneen ihmisen luokse.

      • Anonyymi

        Koen jo elämänlaatuni parantuneen, oikeastaan samantien kun mies muutti pois. Mutta silti joku vetää minua häneen. Tiedän että se on typerää eikä missään nimessä kannata. Ehkä tämä on vaan hetki ja tunne joka täytyy elää pois alta, niin pystyy elää taas täysin normaalia elämää. Melko kuluttavia ajatuksia päässä kun on mustasukkainen.


    • Anonyymi

      Hylkäämisen ja välinpitämättömyyden tunteet elävät sinussa, joihin haluat vieläkin ratkaisua.
      Miksi edes ajattelet että se ihminen on jotenkin niin erityinen että haluat häneltä hyväksyntää..

      Nämä vapaasti kulkevat satunnais tuurijuopot yrittävät tunkeutua elämääsi vaikket itse olisi missään tekemisissä. He tarvitsevat sinua vaikka eivat sitä näytä.

      • Anonyymi

        Ehkä kyse on omasta pohjamudissa olevasta itsetunnostani. Se on nimittäin todella huono tällä hetkellä ja siksi ehkä se on syy miksi kaipaa hyväksyntää. Äh, ja miksi juuri häneltä vaikka hän on se joka on saanut niin paljon pahaa aikaan.


    • Anonyymi

      Tuo on kyllä jännä ilmiö. Lähipiirissä myös ero tilanne joka päättyi siihen että mies petti nuoremman kanssa ja valitsi sen. Ja se ex vaimo itki ja valitti sen ukon perään . Kävi jutuista ilmi että mies ilmeisesti pettänyt jo aiemmin. Käytännössä raiskannut vaimonsa nuorena ja yms. Vuosikausiin ei seksiä. Kumpikaan ei ollut onnellinen ja siltikin se ukko ois vaan pitänyt saada pitää ja jatkaa sitä suhdetta.

      • Anonyymi

        Ihan kauhea tuo sun ystävän tilanne! Voin vaan kuvitella kuinka rikki ihminen menee tuossa tilanteessa. Toivottavasti hän saa kerättyä itsensä vielä kasaan tuollaisen jälkeen!


    • Anonyymi

      Harva asiahan on mustavalkoinen, eli kuten mainitsitkin, että olihan hänessä hyvääkin. Oikeastaan vielä jotakin erityisen hyvää, juuri sellaista, mitä kumppanilta toivookin. Se on se asia, jota hänestä kaipaat ja jonka vuoksi olet mustasukkainen.

      Nyt kannattaisi vain keskittyä niihin syihin, miksi päädyit eroon. Sinulla oli siihen hyvä syy. Olisit varmasti tullut kärsimään, jos olisit jatkanut suhdetta, niistä hänen hyvistä puolista huolimatta. Jos nuo kaipauksen tunteet kertovat siitä, että et ole tuhlannut liikaa aikaasi kärsimykseen, eli odotellut viimeistenkin tunteiden kuolemista, niin ovat ne tavallaan hyvä merkki. Olet siis eronnut ajoissa, etkä jäänyt vitkuttelemaan.

      Noita hänen hyviä puolia pääset varmasti kokemaan myöhemmin jonkun toisen kanssa, sitten kun sellaisen löydät. Ehkä uusi kumppani näyttää rakkautensa jopa vielä paremmin. Siinä vaiheessa viimeistään luulisi exä unohtuvan mielestä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IS - Tapani Kansa kuoli leikkauspöydälle!

      Puoliso kertoo Tapani Kansan viimeisistä hetkistä – kuoli leikkauspöydälle – Hänelle tuli kovia kipuja alavatsaan. Yhtä
      Maailman menoa
      324
      4149
    2. Sofian hieno auto

      Seiskassa on juttua Sofian instassa olleesta kalliista ökyautosta. Jutussa kerrotaan Sofian ajavan autoaan, siis : onko
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      2073
    3. Kaivatulla on asiaa

      kirjoita asiasi kaivatulle tähän ketjuun
      Ikävä
      155
      1814
    4. Eihän asia minulle kuulu...mutta

      Ketä sinä mies odotat?
      Ikävä
      74
      1371
    5. Hannu Karpo

      Kiitos sinulle kun lausuit lopuksi vielä painavaa asiaa terveydenhuollosta. Tästä me kärsimme joka päivä. Kipuja on mutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      90
      1225
    6. Lapsiporno sallittava sanoo persuehdokas

      Kyllä, luit oikein. Vaaleissa ehdolla oleva persu haluaa sallia lapsipornoa: https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/932
      Perussuomalaiset
      167
      867
    7. Jos näet kaivattuasi

      Niin tiedätkö mitä hän haluaisi?
      Ikävä
      81
      861
    8. Keksitkö mies

      mistä biisistä tulee sä ja mä mieleen?
      Ikävä
      81
      813
    9. Se vaan on faktaa että kepun ehdokas Sami Mäkinen poistettiin riparilta isosena

      Miksi yritettiin vaieta? Tapauksesta jo ainakin kaksi tai kolme viikkoa. Sami Mäkinen on kuntavaaliehdokas ja tällainen
      Haapavesi
      20
      774
    10. Tiedätkö että

      Tykkään susta ihan liikaa
      Ikävä
      28
      746
    Aihe