En halunnut noita pikkukone ja turbo ratkaisuja.
2 litran skyactiv koneella.
2 litran skyactiv koneella.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 42
Vanhimmat
Onnea korjaamokiertueille.
Mazdassa hyvä takuu ja tiepalvelu kuuluu hintaan.
Mazda on liikkuvan henkilön auto. Mazda Europe Service -huoltopalvelut ovat käytössäsi automaattisesti ostettuasi uuden Mazda-ajoneuvon. Palvelu on käytettävissä yhden vuoden ajan rekisteröimisestä. Se aktivoidaan uudestaan aina, kun viet Mazdasi määräaikaishuoltoon valtuutettuun Mazda-merkkihuoltamoon. Palvelu on käytettävissä 20 vuoden ajan ajoneuvon rekisteröimisestä laskettuna.
Mazda tiepalvelu kattaa seuraavat palvelut
Mekaaniset sekä sähköiset vikatapaukset
Kuljettajan tahattomat virheet
Onnettomuudet
Varkaus/varkauden yritys (rajoitetut palvelut)
Vandalismi (rajoitetut palvelut)
Vikatilanteet turvallisuuskomponenteissa (esim. kuljettajan
turvavyö, tuulilasinpyyhkijät, suuntavilkku, etu- tai takavalot)
MUUT EDUT
Sijaisauto
Mazdan tiepalvelu korvaa sijaisauton enintään 5 kalenteripäiväksi, jos autoa ei voida korjata saman päivän aikana.
Kotiutus
Korvaamme kotimatkanne, jos autonne ei tule kuntoon saman päivän kuluessa Mazda-jälleenmyyjällä. Kuljetusvaihtoehtoina voi olla esimerkiksi junalippu (1. luokka) tai lentolippu, jos junamatka kestää pidempään kuin 4 tuntia.
Majoitus
Jos matkan keskeytyminen tapahtuu yli 50 km päässä kotoanne ja haluatte odottaa autonne korjauksen valmistumista, tarjoamme mahdollisuutta majoitukseen Suomessa 3 vuorokaudeksi (max. 76 €/hlö/vrk (sis. aamupala) tai ulkomailla 5 vuorokaudeksi (max. 76 €/hlö/vrk (sis. aamupala).
Taksi
Korvaamme myös taksikustannukset, jos matkan keskeytyminen on alle 50 km päässä asuinpaikasta, juna- tai lentoasemasta.
Auton nouto
Järjestämme veloituksetta kuljetuksen korjatun autonne luokse joko taksilla, jos matka on alle 50 km, tai junalla (1. luokka) tai lentäen, jos junamatka kestää pidempään kuin 4 tuntia. Autonne voidaan myös toimittaa kotianne lähimpänä olevalle valtuutetulle Mazda-korjaamolle.
Mitä vain tapahtuukaan ajoneuvollenne, soita ensimmäisenä tiepalveluun minä vuorokauden aikana tahansa. Suomessa numero on 0800 0 50 80 ja ulkomailla +358 800 0 50 80.
"Mazdassa hyvä takuu ja tiepalvelu kuuluu hintaan."
Kyllä kyllä.
Mutta eihän se sitä korjaamistarvetta poista.
Noin eksottinen moottori toimii ehkä.... max 100tkm moitteettomasti, sitten alkaa käyntiinlähtöongelmat, nykiminen, sammumiset, tehonpuute ym vaivaamaan.
Juu, olet jo ostanut uuden auton paljon ennen tuota kilometrimäärää.
Paljon useammin joutuvat korjaamokiertueille pienten bensaturbomoottorien, kaksoiskytkin automaattivaihteistollisten autojen omistajat. Mazda Skyactiv-G 2.0 on todettu hyvin kestäväksi moottoriksi eikä tälle moottorille ole todettu mitään rakenteellisia heikkouksia.
itsellä 2.0 skyactiv:lla kiertue tarvinnut tehdä kerran vuodessa huoltojen vuoksi. ehkä hyvä moottori, hyvä tuuri tms. Mutta olen tyytyväinen
Eipä ole ollut kertaakaan ongelmia pikkuturboissa, toivottavasti ei tässä cx-30 G: ssäkään.
Onko jotain kongreettista kerrottavaa. . Mulla kokemusta 15 Mazdasta. Erittäin luotettava merkki, siksi aina palaaut siihen , toyotan, wv: n fordin ja mitä niitä onkaan, jälkeen. Aliarvostettu merkki kun suomalaiset on niin laumakansaa
Jos Mazdan moottori on eksoottinen niin millä perusteella. Kai vapaasti hengittävä ilman turboa on sitä nykyaikana
Öö siis mitä? 🤣
Mazda on luotettavin merkki toyotan ohella
Jos bensa- niin hyvä ostos. 6,4 - 7,0 litran kulutus. Varmatoiminen moottori.
Mazdan voimalinja ei ole ihan nykyajasta ja toimintaa moititaan testeissä.
Onnittelut. Ostit vanhahtavaa teknologiaa.
Onko Mazdan hybrid ja uusi lataushybrid vanhaa tekniikkaa? Aja sinä vain Yariksella.
"Onnittelut. Ostit vanhahtavaa teknologiaa."
Todellakin onnitteulut. Tämä uusi polttomoottoriteknologia on niin monimutkaista että ei ne vaan toimi pitkiä aikoja.
Vanhassa vara parempi.
Kun sinulla tuntuu olevan uudesta mazdasta kokemuksia, niin kerro nyt meille muillekin mitä sieltä hajoaa ensimmäiseksi.
Minäkin ostaisin, mutta tuo on liian uudenaikainen. Ostaisin vapaastihengittävän, ilman mitään typeriä hybridisähköjuttuja, sekä ilman mitään töllöttimiä kojetaulun keskellä törröttämässä. Mutta sellaista autoa ei saa enää edes rahalla. Pitänee palata takaisin 60-luvun autohin, jolloin autot oli vielä autoja.
Uuden teknologian hankkineet ovat autotehtaan koekaniineja.
Ikävä kyllä asian on näin ja näitä henkilöitä kutsutaan vähän väliä "päivityksiin"
Mazda CX-30 hybrid punamustana on tyylikkään näköinen auto.
Näin on !
Sellaisen ostin ja sain myös paljon lisukkeita kylkiäisenä mm. 6 v/150tkm takuun!!!
Joo. H:tin hyvä ja harmiton automerkki.
Mazda 2 Hybrid on paras astma, ja sehän on Toyotan ansiota.
Juuri näin. Sama auto, eri merkki keulassa.
Täytyy tunnustaa, että nuorempana piti olla saksalainen laatumerkki - tai ainakin eurooppalainen auto, mutta nyt alla ensimmäinen japsi jo kuudetta vuotta. Elikkä Matukan C5 2,0. Huolettomin autoni ikinä. Piti järkiintymistä odottaa melkein eläkevuosiin. Parempi myöhään...
Näinhän se menee , itsekkin etsiskelen mahdollisimman yksinkertaista ja "vanhahtavaa" tekniikkaa omaavaa autoa jolla liikkuminen sujuu luotettavasti ja korjauksetkin onnistuu nyrkkipajassa , ei kiinnosta nää nyky pikkukoneiset turbot lainkaan ,manuaali vapari sen pitää olla , luotettavuus menee tehojen , prenium merkkien yms . ohitse mennen tullen ...... itsellä vanha toitsu joka ollu luotettavin auto kaikkien mersujen ja bemarien yms . jälkeen , ajomukavuudesta tosin joutuu tinkimään mutta yllättävän hyviä nykyjapsit siinäkin jo .Mutta kaikkeahan sitä pitää kokeilla ennenkuin uskoo ja kait sen autonkin merkitys iän kertyessä vähentyy muiden tärkeämpien asioiden rinnalla .
Mazdan 2L skyactiv-x on mahtava moottori. 5.5L/100km ja kuitenkin 180hv/224nm paukkuja. Ajoin kaksi vuotta ja ei mitään valittamista 👍
Skyactiv-X 2.0l on remmiahdettu moottori, eikä ole vapaasti hengittävä moottori. Monet tosin luulevat tätä moottoria vapaasti hengittäväksi. Remmiahdin on matalapaineinen eikä lisää moottorin tehoa vaan ainoastaan pitää polttoaineseoksen laihana myös suurimmilla moottorin kierroksilla, mutta moottorin pienillä kierroksilla remmiahdin on poissa käytöstä. 2021 alkaen sitten moottoria päivitettiin ja on nykyisin e-Skyactiv X 2.0l 186hv/240Nm. Päivityksinä on uudelleen muotoillut moottorin männät, pieniä muutoksia imuventtiilien ajoituksiin, hieman matalampi moottorin puristussuhde, tehokkaampi kevythybridijärjestelmän starttigeneraattori, joidenkin lähteiden mukaan väitetään myös että remmiahdin olisi pikkuisen isompi. Näillä muutoksilla on saatu tuo 6hv teholisä, 16Nm vääntölisä silti vähentäen polttoaineenkulusta ja päästöjen määriä. Mikään tehotykki tämä moottori ei tietenkään ole koska kyseessä on moottori joka on alunperinkin tarkoitettu energiatehokkaaksi, teholisä on vain sellainen sivuvaikutus.
Onko remmiahdettu moottori merkittävästi yksinkertaisempi ja kestävämpi kuin turboahdettu? Molemmat ahtamistavat ovat ikivanhaa koeteltua tekniikkaa.
Joo, kulutus on hiukan korkeampi kuin pikkuturboissa, mutta muuten ihan ok peli.
6,2 litraa/100 km näyttää olevan 2,0 litraisen skyactive-bensamatukan kulutus normiajossa. Edellinen samankokoinen vw-dieselini oli melkein samoissa luvuissa. Kyllä japsit osaavat moottorin tehdä hyvin.
VW diesel menee oikeasti 5 litraan.
Ei kai tuossa Mazdan koneessa itsessään ole moitittavaa, mutta ei se automaatin kanssa toimi kovin hyvin ja hybrideissä toiminta on kovin kulmikasta.
Japsien moottoreissa on yleisesti paljon isoja ongelmia, ainakin Toyotan.
Mitäs ongelmia niissä moottoreissa on ollut? Itsellä ollut Mazdaa ja Toyotaa ja ainut ongelma on ollut pellit. Moottorit on kestänyt puoli miljoonaa, mutta katalysaattorin jotkut anturit hajonneet, jolloin varoitusvalot palaa.
Ei pikkuturboissa ole ollut ongelmia ihan ensimmäisiä lukuun ottamatta.
Mazdan voimalinja on ainakin autolehtien mukaan kovin huonotoiminen ja siksi harmittava ajella.
Voisitko tarkentaa. Ei muuten harmita mitenkään ajaa uudella Mazdalla, eikä sitten edelliselläkään. Auto sopii kuin hanska käteen.
Kuka hullu enää ostaa disukkaa, jos mazdan bensamoottori kuluttaa noin vähän?
Minulla cx 3 vm 2019, vein sen 100.000km huoltoon,niin korjaamopäälikkö sanoi :nämä on idiootti varmoja vehkeitä ei ole tarvinnut kuin kuluvia osia vaihtaa. Ei minunkaan autoon ole vaihdettu kuin jarrupalat norm huoltojen lisäksi. Olen tyytyväinen valintaani.
Aloittaja tässä nyt ajanu 80 tkm ja öljynvaihdoilla menty ja tulpat vaihdettu ei mitään vikaa vielä ollut...
Kolme vuotta ja vasta 80 tkm? Tosi vähän ajoa. Ei ole kunnolla edes sisäänajettu. Tosin, Mazdassa menee tunnetusti pellit jo kolmessa vuodessa, joten pohja taitaa olla jo puhki tuossakin vehkeessä.
Mittarissa 145 tkm ...65 oli mittaris kun ostin....cx 3 just katsastin ei mitään vikaa alkuperäiset nivelet kaikki ok...alustapesun teen aina kun vaihdan renkaat...
Mazdassa *meni*...
Yli 20 vuotta vanha juttu
Hyvä valinta.