Kauas rahat karkaavat

Tiesitkö Elenian sähkönsiirtoasiakas, että rahasi menevät tähän osoitteeseen: 2 Rue Du Fosse Luxembourg. Se, mihin saarelle sieltä, on arvoitus.
1565
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Yks lysti mihin menee kunhan sähköt pelaa

Äänestä
  • Kyllä siinä on kaksi lystiä. Ajattelepa ite!

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Kyllä siinä on kaksi lystiä. Ajattelepa ite!

    Osui ja upposi kjäh kjäh 🤣😅

    Äänestä

Outoa että miksi ei koko Jyväskylä voi olla saman kotimaisen siirtoyhtiön aluetta?

Äänestä

Osa kaupunkilaisista maksaa siirrosta Alvalle ja osa Elenian omistajille HutuHutu-saarille. Melko typerää noin huoltovarmuudenkin kannalta.

Äänestä

Kyllä sähkön siirtoketju tulisi olla kansallista valtion omaisuutta, oli sähkön myyjä sitten vaikka R-kioski.

Äänestä
  • Nyt on liian jännää

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Nyt on liian jännää

    Se ehkä pakolaisesta tuntuu siltä, mutta täällä lännessä sähkö siirretään näet kaapeleilla käyttökohteeseen ja se maksaa.

    Äänestä

Keskisuomalainen: "Elenia nostaa sähkönsiirron hintaa – 435 000 asiakasta koskeva korotus tulee voimaan keväällä."
Niinpä niin, Luxembourg vaatii lisää rahaa! Tulot putoaa kun sähkön kulutus vähenee. Rosvoja ne ovat!

Äänestä

Kannattaa säästää vielä enemmän sähköä, niin eivät saa kuin kuukausimaksun. Hähähäää.

Äänestä

435000 asiakasta pakkomaksaa sähkönsiirrosta Luxembourgiin välittäjäyhtiö Elenian kautta. Joukossa myös osa Jyväskylän kaupungin asukkaista.
Syynä on vain poliitikkojen typerä päätös luovuttaa kansallista omaisuutta maailmalle.

Äänestä
  • Yks lysti mihin maksaa kunhan sähköt pelaa

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Yks lysti mihin maksaa kunhan sähköt pelaa

    Toista jurisisit jos itse maksaisit sähkösi, kelaman.

    Äänestä

  • Anonyymi00013 kirjoitti:

    Yks lysti mihin maksaa kunhan sähköt pelaa

    Oliko teillä Irakissa sähkötkin?

    Äänestä

Veihän Sanna Marinkin valtavia summia Italian keittiöremontteihin ja Espanjan viinikellareiden sanerauksiin. Velkarahaa vieläpä.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Tiesitkö Elenian sähkönsiirtoasiakas, että rahasi menevät tähän osoitteeseen: 2 Rue Du Fosse Luxembourg. Se, mihin saarelle sieltä, on arvoitus.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu