Valtion televisiota katsomalla ei tietäisi, että venäläinen ohjus tappoi lauantaina Dniprossa ainakin 40 ihmistä ja loukkaantuneita on yli 70, kaikkia ei ole raunioista löydetty.
Viikonloppuna pääuutinen Venäjän valtion televisiossa oli Nepalin
lento-onnettomuus.
https://yle.fi/a/74-20013165
Venäläinen "kadunmies" ei ole perillä mitä Ukrainassa tapahtuu
28
181
Vastaukset
- Anonyymi
Venäjän uutiset kääntävät asiat päälaelleen: Ukrainalaiskaupungissa Soledarissa "odotettiin venäläisiä kuin uuttavuotta"
- Anonyymi
Sinulla,on pää nurin ja uksot ikrainan natsi valheisiin.
Kudo vaikka sukkia ja alita tv kiinni.
- Anonyymi
Kylmään sotaa erikoistunut historioitsija, professori Sergey Radchenkon
mukaan kenelläkään ei ole vielä selvää käsitystä Ukrainan sodan loppumisesta, vaikka aseapua puolustajille on lisätty vähitellen.
– On vaikea suunnitella Venäjän tappiota, koska sota ei todennäköisesti lopu samalla tavoin kuin Führerin tehdessä asialle lopun omassa bunkkerissaan. Jos Hitlerillä olisi ollut ydinasesalkku, niin eikö hän olisi käyttänyt sitä ennen kuin tappoi itsensä, professori kysyy.
VU 17.1.2023 - Anonyymi
Mistä venäläinen saa oikeaa tietoa ? Ei mistään ?
Sosiaalisesta mediassa on sotaintoisia kanavia, joiden ylläpitäjät haluavat lisää ja kovempaa sotaa.
Miten kansa voisi alkaa vastustaa sotaa, kun se ei edes tiedä siitä ? - Anonyymi
Suurin osa venäläisistä on Kremlin ohjaileman teeveen propagandan varassa, joka vääristelee asiat .
Todellista tietoa vain , jotka pääsevät internetin sivuille.- Anonyymi
Älä puhu roskaa
Tämä ei siis ole Putin sota vaan ryssän rasistiperheiden sota
10 päivää isä ehti olla rintamalla ja kaatui
poika haluaa perässä
tytär sanoo ei ole muuta mahdollisuutta (kuin tappaa ukrainalaiset)
https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1615261264770486272 - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Älä puhu roskaa
Tämä ei siis ole Putin sota vaan ryssän rasistiperheiden sota
10 päivää isä ehti olla rintamalla ja kaatui
poika haluaa perässä
tytär sanoo ei ole muuta mahdollisuutta (kuin tappaa ukrainalaiset)
https://twitter.com/Gerashchenko_en/status/1615261264770486272Lienet lättäaivo. Juuri sillä laillahan ne tietysti ajattelevat ja toimivat, kun ovat väärillä tiedoilla harhautetut.
- Anonyymi
Aloituttaja valhettelee ryssänperheet rikastuu varastamalla pesukoneita Ukrainasta
- Anonyymi
Sodat kautta aikojen ovat olleet venäläisille "hankinta- , ryöstö- ja raiskausmatkoja".
Se on ikiaikainen perinne.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Venäläinen julmuus
https://jput.fi/Murhanhimoiset_venalaiset.htmJ. Putkinen on kirjoittanut kirjan
Imperialistinen roistovaltio
https://www.finna.fi/Record/jykdok.975612
(Jyväskylän yliopiston sivu, josta sitä voi tilata ja sitä on kirjakaupoissakin) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
J. Putkinen on kirjoittanut kirjan
Imperialistinen roistovaltio
https://www.finna.fi/Record/jykdok.975612
(Jyväskylän yliopiston sivu, josta sitä voi tilata ja sitä on kirjakaupoissakin)Putkisen kirjaa saa kirjastostakin
aiheet, jota se mm.käsittelee:
imperialismi
totalitarismi
kansainväliset suhteet
poliittinen historia
sotahistoria
historia
1900-luku
2000-luku
Neuvostoliitto
Venäjä
- Anonyymi
Muualla EU:ssa jahkaillaan avun kanssa, mutta Puola on ollut hyvin
päättäväinen ja aktiivinen.
Puola on luovuttanut Ukrainalle 260 panssarivaunua
Puola on antanut apua kahden miljardin euron edestä, mikä on valta summa.
https://www.verkkouutiset.fi/a/andrzej-duda-puola-luovuttanut-ukrainalle-260-panssarivaunua/#7d15e8cc - Anonyymi
Mitäs on pää-uutinen Suomessa.
PANSSARIVAUNUT UKRAINAAN
Mutta eivät kerro että Suomi avusti esim. Espanian työllisyyttä 300M€ tai kokoomus on luvannut kehitys apuja pari miljardia jos pääsee pääministeri puolueeksi. - Anonyymi
Eihän diktaattori halua näyttäytyä huonossa valossa kansalleen.
- Anonyymi
Takapajula. Sitä ylistävät bääkmanni, puutkonen ym Suomi neidon helmosissa kuitenkin viihtyviä. Kai turvallista mesota näiltä tanhuvilta.
- Anonyymi
Vainoharhaisuus jatkuu Lavrovin suulla
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009334703.html - Anonyymi
Milloin joku eliminoi Putinin ? Se olisi palvelus maailmalle.
- Anonyymi
Miksi niitä Pantsir - S1 ilmatorjunta järjestelmiä on alettu laittamaan sinne sun tänne Venäjällä? Onko putin jo niin huonossa kunnossa että pelkää omiensa hyökkäävään?
- Anonyymi
Miten maailmassa se voi olla tottakaan? Prkl.
- Anonyymi
Olispa MIELENKIINTOISTA olla kärpäsenä katossa, kun Putikka, Metukka,
Lavrov, Shoigu ynnä muut sähläävät keskenään suunnitelmiaan. - Anonyymi
- Anonyymi
Epäilyttää myös onko Saksa ylin johtaja perillä sodasta ?
Saksa ylin päättäjä on käsittämätön.
Haluaako Scholz antaa Venäjälle mahdollisuuden voittaa sota ?
"Baltian ulkoministerit: Saksan lähetettävä Ukrainalle Leopardeja välittömästi."
IS 21.1.2023 - Anonyymi
Saksalla olisi mahdollisuus tehdä nyt historiaa, mutta näköjään se on päättänyt
lukea myöhemmin historiaa miten meni ja miettiä sitten mitä olisi pitänyt tehdä.
Odotti johtajuutta Eu:n mahtivaltiolta Saksalta, mutta taitaa ent. DDR-läinen
Merkelkin vaikuttaa taustalla. Saksa meni puihin. Scholz pakitti ja
vetää Saksaa eteenpäin muitten Eu-maitten siivellä. - Anonyymi
Ruotsi varautuu pahimpaan, Venäjän ydiniskuun
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009342360.html - Anonyymi
Ukrainalaispakolaiset raatoivat, rikolliset elivät loistokasta elämää
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/havyton-rikollisliiga-kiinni-espanjassa-heikoissa-oloissa-elaneet-ukrainan-pakolaiset-raatoivat-tupakkatehtaassa/8617548#gs.nfb8w3 - Anonyymi
Paradoksaalista,
että venäläiset syyttävät muita russofobiasta, Venäjäkammosta.
Viro kutsui lähettiläänsä pois Venäjältä.
Venäjä kommentoi välittömästi: "Russofobiaa !"
No, totta h*lvetissä se on russofobiaakin !!!
Koko eurooppa potee sitä jossain määrin,
kun Putinin käskystä teurastetaan julmasti syyttömiä ihmisiä Ukrainassa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus koulussa Ylivieskassa
Nuori puukottanut toista. Onko jollain tietoa mitä tapahtunut? https://www.kaleva.fi/nuori-puukotti-toista-nuorta-ylivieskan-kaisanieme/543856017710475Suomi pulassa työttömien kanssa ? Kelan tuet pois !!
https://www.iltalehti.fi/paakirjoitus/a/e0bf1770-a252-4d9f-8d78-6d74bbc5ca8b Ainut keino lopettaa tämä vuosia jatkunut pelleily on siirtää oikeasti s4982511Tankkauspalvelu Mustonen/Oulaisten kaupunki
Nyt kaikki yrittäjät ja varsinkin koneyrittäjä ym: - tiesittekö että voitte käydä tankkaamassa Nesteellä Oulaisten kaupungin piikkiin polttoaineet jot302201Farmi-tippuja Jade Nyström paljastaa - Loppukisassa ei puhtaat jauhot pussissa: "Mä itse tiesin..."
Tätä et nähnyt tv:ssä. Yleisurheilija Jade Nyström oli kautta aikain Farmi Suomen nuorin kisaaja. Nyström tekee aikamoisia paljastuksia tippumisensa j141659Yksinasumisen tukeminen lopetettava
Mukavuudenhaluiset köyhät haluavat asua kalliisti yksin. No ei se mitään, jos maksavat itse asumisensa. Mutta kun eivät. Kun lopetetaan asumistukie2941482Oulaisten kaupunki päätti henkilöstön muutosneuvotteluista
Näinhän tässä kävi, Oulaisten kaupunki päätti henkilöstön muutosneuvotteluista. Kaupunginhallitus päätti, että Vahva Oulainen -toimenpideohjelma edell23983HS Gallup: kokoomuksen kannatus enää 19,8 %
KOK: 19,8 % PS: 19,2 % SDP: 19,2 % Kolmen kärki alkaa olla melkoisen tasainen. Aivan kuten viime vaaleissakin. https://www.hs.fi/politiikka/art-2000199810Näetkö usein häntä?
Itse nään harmittavan harvoin ja vain vilaukselta. Ne harvat kerrat kuitenkin on tuonut pienen ajan iloa. Toivon koko ajan jotain kohtaamista, missä p45752Keklu heilui
Ylivieskassa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/eb124d34-19f1-448b-aabe-46ece8d00dfa16746