Hei! Vuosia seurattu, kiltti (G3+3) eturuhassyöpäni muuttui lyhyen ajan kuluessa puoliäksyksi, G4+4, ja vaati hoitoa. Tutkittiin imusolmukkeet, perä- ja paksusuoli sekä lisämunuaiset. Etäispesäkkeitä ei ollut, joten sain hormonipiikin ja kolmen kuukauden kuluttua alkoivat sädehoidot joita määrttiin 20 kpl. Hoito on meneillään loppusuoralla.
Lääkäreiltä ja internetistä sain ylimalkaisia tietoja sivuvaikutuksista. Hoitoalueen kipristelyistä, virtsaus, ja ulostustoimintojen lievästä muuttumisesta kokemukset ovat suunnilleen ne mitä minulle oli kerrottu enne hoitoja. Kuumat aallot ovat selkeitä, mutta eivät juurikaan haittaa elämää, kun odotan että ne saattavat vähentyä myöhemmin.
Kyselisin nyt kokemustietoja siitä, onko kenelläkään hormonihoidetulla tullut muutoksia makuaistiin?
Oma makuaistini on muuttunut: Suussani on koko ajan lievä, "ummehtunut" maku, ja jotkin maut ovat muuttuneet siten että aiemmin maistuneet "herkkuruoat" eivät maistu niin kuin aiemmin.
Ajatteli kysyä asiasta hoidon kokeneilta siksi, että oletan hormonihoidon vaikuttavan joihinkin makukuaistiin perustuviin asioihin. Kyseessä lienee testosteronituotannon loppuminen. Eli vanhasta äijästä (minä) tuli ruuna, joka alkaa lihoa ja laiskistuu entisestään, koska syö vanhasta tottumuksesta niin kuin ennenkin, eikä lähde liikkeelle kuin tökkimällä. Vaimo on onneksi ymmärtäväinen ja suhtautuu asioihin asiallisesti.
Eturauhassyövän hormoni- ja sädehoito
3
370
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi sinulle ei tarjottu leikkaushoitoa vaihtoehdoksi ,jos kerran kiireellinen, eikä levinnyt ollut?
- Anonyymi
Syynä on ikä, 75 v, ja vaikea sydämen vajaatoiminta, sydän- ja suolistoleikkauksia. Ohitusleikkaus 50-vuotiaana, laskimosiirrännäisen tukkeutuminen ja pallolaajennuksia jotka tehtiin sydämen jo vaurioiduttua. Paksunsuolen divertikkelileikkaus, mahalaukun leikkaus. Eli normaalikäytäntö, yli 70 v:lle ei tehdä leikkausta jos odotettavissa oleva elinikä on sopivan lyhyt. 90-luvulla tehdyille ohitusleikkauksillehan ei annettukaan takuuaikaa kuin noin 10 vuotta. Ja kestihän yli 10 vuotta, enne kjuin sydäoirett alkoivat uudelleen. Nuo makuaistihäiriöt tulivat noin kahden kuukauden kuluttua hormonipistoksesta ja eivät todellakaan ole ongelma kun asiaa ajattelee positiivisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu1751998Rakastan sinua
Enkä halua enkä aio sinua satuttaa. Satuttaisin samalla itseäni. Olet ihana mies ja olen pahoillani kuinka sinua kohteli561417Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2071252Kun viimeksi tapasit kaivattusi
Kasvokkain ( ei netti, varmuudeksi vielä tarkennan), jännittikö? Jos, miten se ilmeni? Huomasitko jännittikö kaivattuasi561152Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus781102Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e391049- 67957
- 62946
Leppäskän tarratoimikunta kävi Suviseuroussa haastamassa riitaa!
Voiko enää törkeämmin häiritä uskovien juhlia? https://www.kirkkojakaupunki.fi/-/tarratoimikunnan-aktivistit-kokivat-sy218904Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.102894