Mistä vuosimallista asti XJ6:ssa on ollut vakiovarusteena vetoluistonesto / TC? Entä koska ESP tuli mukaan kuvioon? Onko vm96-97 olevat 3.2L vain lukkoperällä? Myynti-ilmoituksessa ei ole mitään mainintaa näistä varusteista.
Perheessä on vm97 olevat 700-sarjalainen BMW ja siinä on DSC-T joka tarkoittaa lukkoperää ja vetoluistonestoa. Ilman sellaista ei oiken viitsisi talvella ajella.
XJ6 TC / ESP
4
698
Vastaukset
- poju
Ottamatta kantaa Jaguarin varustusten vakioksi ilmenemiseen en voi olla kommentoimatta ajamiseen liittyvää pelkoa. Koittakaa nyt hyvät ihmiset ottaa vaikka kaiken maailman ajonkorjausvermeet edes päiväksi talvella pois käytöstä ja uskaltakaa hitusen leikkiä autollanne jossain suojaisammassa paikassa, niin saatte tuntuman siihen, miten ääritilanteessa kannattaa/voi omalla ohjauksellaan kulkua edistää. Ilmankin noita hilavitkuttimia pärjää kyllä, raskas perä auttaa asiaa tuon kokoluokan autoissa. Ja kiirehän nyt ei voi edustusluokan autolla ajellessa ollakaan.
Pitkä akseliväli takaa sen, että maltillisissa nopeuksissa pidon irroitus tapahtuu hillitysti ja on helposti hallittavissa. Ken kokee, se tietää.
Luonnollisesti ajoa helpottavat toiminteet ovat tervetullut lisä, mutta ei niiden pitäisi tukahduttaa ihmisten ajotaitoa, kuten nyt vaikuttaa käyvän.
Ja tämä kaikki vain minun vaatimaton mielipiteeni. Jokainen toki taaplaa tavallaan.- jepjep
Olen muuten samaa mieltä tuosta ajotaidosta ja opettelusta, mutta kyllä kitkalukolla ja tehokkaalla moottorilla varustettu takaveto on aika arvaamaton peli maantiellä kokemattoman käsissä. Kitkalukko pitää huolen että pitoa riittää, mutta sitten kun se loppuu niin perä irtoaa sivulle aika joutuin. Kyllä itse ainakin haluaisin että vaimon autossa olisi edellisten lisäksi luistonesto.
- JagV12
Ainakin oma series III XJ6 lukkoperällä ilman muita hilavitkuttimia on hyvä talvella,olkoon vaikka kuinka lunta/loskaa-Kitkarenkailla en jäänyt viime talvenakaan kertaakaan jumiin missään,en Virossa enkä Suomessa.
Ja kuten nim.poju kirjoitti,pitkä ja raskas auto on rauhallinen ajettava,vaikka olisikin luikasta. - Jykä
Totta on että ajotaito ja oikea asenne on kaikkein tärkein turvallisuusvaruste. Näinä nurinpäin moottoristen väärästä päästä vetävien valta-aikoina on hyvä muistaa että oikein ajettuna takatuuppari on huomattavasti vakaampi ja näppärämpi talvi auto. Ei tarvitse yhtenään repiä käsijarrua ja hallitulla kaasupolkimen käytöllä auto on näpeissä koko ajan.
Puhun nyt siis siviiliajosta. Kilpa-autoilu on asia erikseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 405715
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.2334811Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?734670Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️474620Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k264402Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1603825- 1003254
Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.233085Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!273082Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan
Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe42221