Tunnen huonoa omatuntoa siitä, että ilman taukoja teen noin 30-40 tuntista työviikkoa. En vaan yksinkertaisesti jaksa yli 6 tuntien päivien jälkeen mitään. Oppitunnit syövät älyttömästi energiaa, kun joutuu olemaan koko ajan valppaana ja muistaa paljon pikkuasioita. Voisin valmistella tuntini paremmin, mutta en jaksa. Voisin enemmän paneutua oppilaisiin, mutta en vain jaksa. Suurin osa työstäni menee siihen, että joudun kehittämään opetustani koko ajan. Minusta tuntuu, että mikään ei riitä ja ilmeisesti on olemassa joitain huippu opettajia, jotka kykenevät ottamaan tämän kaiken huomioon.
Työpäivän jälkeen huomaan, että en ehtinyt kuin juoda lasin vettä tauolla mutta muuten taas päivä meni nopeasti. Ajan kulumisesta en valita, koska pitkästyn nopeasti. Olen pyytänyt myös työnohjausta, jotta osaisin arvioida paremmin että mikä riittää sellaiseen kohtailaiseen opetukseen.
Kauan teillä menee viikossa työtunteja, opet?
4
298
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä viestistä tulee hyvin esille miten laiskoja opettajat ovat.
Normi duunari vetää sen 8h työpäivän joka päivä, jatkuvasti pitää olla kehittämässä omaa osaamistaan erilaisissa kursseilla ja koulutuksilla. Töissä pitää jatkuvasti olla valppaana, ettei vahingossa vaikka tapa työkaveria pudottamalla betonipalkkia päälle.
Ehkä duunarillekin pitäisi suoda vähän pitempiä lomia? Mitä mieltä?
Toimiiko yhteiskunta kun kaikki lomailevat kuin opettajat?- Anonyymi
Siinä taas joku, jolla ei ole mitään käsitystä siitä, mitä opettajan oleminen todellisuudessa on. Aloittajalla sikäli hyvä tilanne, että hän antaa itselleen mahdollisuuden olla puurtamatta. Moni opettaja yrittää ja yrittää vaikka terveytensä uhalla, jolloin työtuntimäärä viikossa menee kevyesti yli 55 tunnin. Ja ne opetettavat ovat oma lukunsa. Oletko jossain työssä, jossa kohde vastustaa sitä mitä olet tekemässä? Puolet oppilaista on niitä, joita oppinen ei kiinnosta.
- Anonyymi
Olen ns pitkän linjan opettaja ja pidän kyllä huolta siitä, että syön ihan normista työpäivänä eli pidän ruokatauon, totta kai. Samoin vähintään yhden kahvitauon. On oppilaillekin parempi, että ope jaksaa ja on kärsivällinen.
Totta kai aina voi opetustaan ja sisältöä kehittää, niin kuin pitääkin mutta kannattaa ottaa siinä oppilaat mukaan ja kuunnella ja kuullostella heitä, ei tietenkään niin, että he määräisivät mitä tehdään tai opiskellaan vaan heidän tarpeitaan ja tapojaan, miten työskennelllä heidän kanssaan.
Kuuden tunnin opetuspäivä on pitkä ja raskas, sen tietää vain sellainen joka tällaista työtä tekee. Maallikko kuvittelee, että mikä siinä muka on niin raskasta mutta hänhän onkin maallikko. Minä teen maksimissaan 20 tuntia viikossa puhtaasti opetustyöt,ä, muu aika on tuntien suunnittelua ja materiaalien tekoja
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552533Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482367Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1011049- 64891
- 65819
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274707Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18697Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22648