Aurinkoenergia ja vety ovat tulevaisuuden ratkaisut energiatalouteen.
Hennassa toimisi aurinkoenergiapuisto joka voitaisiin perustaa laajoille peltoaukeille. Saataisiin paljon sähköä ja lähellä on valtava voimalinjakeskus ja voimalinja jonne voidaan syöttää sähköä aurinkoenergialaitoksesta. Myös sähköjunat hyötyisivät Hennan sähkön syötöstä.
Olisiko tässä ideaa?
Aurinkoenergiapuisto Hennaan?
6
120
Vastaukset
- Anonyymi
On ajatusta jotta saatasiin Hennaa edes jonkinlaiseen hyötykäyttöön. Aurinkoenergia on paljon helpompaa kuin tuulivoima.
- Anonyymi
Ennemmin aurinko voimaa kuin niitä ropelleja pitkin maisemaa.
- Anonyymi
Tää on liian vaikiaa tavallisen pulliaisen kommentoida kun ei ole joka alan asijantuntija. Henna tarvittis kyllä jonkun peräruiskeen.
- Anonyymi
Muutama vuosi sitten kohistiin kovastikin aurinkovoimalan tulosta Pennalaan Lahdentien varteen. Taisi olla entisen kuntapomon kavereita joka oli hakemassa raha avustusta Orimattilan kaupunkilta. Onneksi päättäjät olivat hereillä ja torppasivat sen hankkeen.
- Anonyymi
Nythän on Kuivannolle tulossa tuulivoimalapuisto paikallisten isäntien vastustuksesta huolimatta. Saapa nähdä mitä siitäkin tulee. Aurinkovoima olisi paljon edullisempaa ja luontoystävällistä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nythän on Kuivannolle tulossa tuulivoimalapuisto paikallisten isäntien vastustuksesta huolimatta. Saapa nähdä mitä siitäkin tulee. Aurinkovoima olisi paljon edullisempaa ja luontoystävällistä.
Tuulivoimaloita Hennaan ja monta, siellä ne ei ketään häiritse. Siinä ne menee samassa suhinassa ohi ajavien junien kanssa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....1679437Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.3497157Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan
Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?1056062Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen234203- 1694064
Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht813809Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu893702Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.353318- 1913004
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik132707