Aurinkoenergiapuisto Hennaan?

Aurinkoenergia ja vety ovat tulevaisuuden ratkaisut energiatalouteen.
Hennassa toimisi aurinkoenergiapuisto joka voitaisiin perustaa laajoille peltoaukeille. Saataisiin paljon sähköä ja lähellä on valtava voimalinjakeskus ja voimalinja jonne voidaan syöttää sähköä aurinkoenergialaitoksesta. Myös sähköjunat hyötyisivät Hennan sähkön syötöstä.
Olisiko tässä ideaa?
6186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

On ajatusta jotta saatasiin Hennaa edes jonkinlaiseen hyötykäyttöön. Aurinkoenergia on paljon helpompaa kuin tuulivoima.

Äänestä

Ennemmin aurinko voimaa kuin niitä ropelleja pitkin maisemaa.

Äänestä

Tää on liian vaikiaa tavallisen pulliaisen kommentoida kun ei ole joka alan asijantuntija. Henna tarvittis kyllä jonkun peräruiskeen.

Äänestä

Muutama vuosi sitten kohistiin kovastikin aurinkovoimalan tulosta Pennalaan Lahdentien varteen. Taisi olla entisen kuntapomon kavereita joka oli hakemassa raha avustusta Orimattilan kaupunkilta. Onneksi päättäjät olivat hereillä ja torppasivat sen hankkeen.

Äänestä
  • Nythän on Kuivannolle tulossa tuulivoimalapuisto paikallisten isäntien vastustuksesta huolimatta. Saapa nähdä mitä siitäkin tulee. Aurinkovoima olisi paljon edullisempaa ja luontoystävällistä.

    Äänestä

  • Anonyymi00005 kirjoitti:

    Nythän on Kuivannolle tulossa tuulivoimalapuisto paikallisten isäntien vastustuksesta huolimatta. Saapa nähdä mitä siitäkin tulee. Aurinkovoima olisi paljon edullisempaa ja luontoystävällistä.

    Tuulivoimaloita Hennaan ja monta, siellä ne ei ketään häiritse. Siinä ne menee samassa suhinassa ohi ajavien junien kanssa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aurinkoenergia ja vety ovat tulevaisuuden ratkaisut energiatalouteen.
Hennassa toimisi aurinkoenergiapuisto joka voitaisiin perustaa laajoille peltoaukeille. Saataisiin paljon sähköä ja lähellä on valtava voimalinjakeskus ja voimalinja jonne voidaan syöttää sähköä aurinkoenergialaitoksesta. Myös sähköjunat hyötyisivät Hennan sähkön syötöstä.
Olisiko tässä ideaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu