Onko mämmiä enää kaupoissa?

Anonyymi-ap

Vai pitääkö se olla pääsiäinen että myyvät kaupoissa? Onko pakastemämmiä?

6

267

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ison marketin pakastimesta ainakin löytyy, ja ympäri vuodenkin!
      Pian kun pääsemme Runebergintorttupäivästä (5.2.), tulee useamman valmistajan mämmit myyntiin. Hienoa aikaa mämmin ystäville.

    • Anonyymi

      Pitäisiköhän tuossa kuitenkin lukea "jo" eikä "enää"... vai onko kysyjä 2022 pääsiäismämmiä haeskelemassa 😮

      • Anonyymi

        Miten vain, mutta kysymys tuli selväksi.
        Mämmiä myydään ympäri vuoden pakasteesta, ja keväällä ja Pääsiäisen aikoihin hyvin monelta valmistajalta. Silloin kannattaa Mämmin ystävien varastoida herkkuaan omaan pakastimeen.
        Monethan tarjoilevat sitä kesäisin ulkomailta suomeen lomalle tuleville sukulaisilleenkin.


    • Anonyymi

      Mämmin raaka-aineita kotimämmin valmistamista varten on saatavissa ympäri vuoden. Jos varsinaisia mämmimaltaita ei ole saatavissa, niin silloin voi käyttää mämmin valmistamiseen rouhittuja kaljamaltaita. Mämmiä valmistetaankin yleisesti myös rouhituista kaljamaltaista, koska sillä saadaan rouheampi suutuntuma. Hienoksi jauhetuista mämmimaltaista tulee hiukan sitkeän oloinen mämmi. Halutessa kaljamaltaita voi hienontaa mämmiä varten murskaamalla.

    • Anonyymi

      Onko mämmiä enää kaupoissa?

      Ei ole, Juha Mieto oli eilen Oulussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      364
      1974
    2. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      75
      1316
    3. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      83
      1297
    4. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      136
      1183
    5. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      84
      1053
    6. Minkälaisessa asennossa

      Haluaisit kaivattusi kanssa olla?
      Ikävä
      90
      936
    7. Sinä siellä lähistöllä

      Tahtoisin tutustua paremmin 💫
      Ikävä
      48
      870
    8. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      120
      867
    9. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      48
      808
    10. Sitä saattaa vähän hölmöillä

      rakkauspäissään, jos tunteita on enemmän kuin osaa käsitellä. Alkuhölmöilyt on söpöä ja sallittavaa.
      Ikävä
      60
      760
    Aihe