Onko mämmiä enää kaupoissa?

Anonyymi-ap

Vai pitääkö se olla pääsiäinen että myyvät kaupoissa? Onko pakastemämmiä?

6

147

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ison marketin pakastimesta ainakin löytyy, ja ympäri vuodenkin!
      Pian kun pääsemme Runebergintorttupäivästä (5.2.), tulee useamman valmistajan mämmit myyntiin. Hienoa aikaa mämmin ystäville.

    • Anonyymi

      Pitäisiköhän tuossa kuitenkin lukea "jo" eikä "enää"... vai onko kysyjä 2022 pääsiäismämmiä haeskelemassa 😮

      • Anonyymi

        Miten vain, mutta kysymys tuli selväksi.
        Mämmiä myydään ympäri vuoden pakasteesta, ja keväällä ja Pääsiäisen aikoihin hyvin monelta valmistajalta. Silloin kannattaa Mämmin ystävien varastoida herkkuaan omaan pakastimeen.
        Monethan tarjoilevat sitä kesäisin ulkomailta suomeen lomalle tuleville sukulaisilleenkin.


    • Anonyymi

      Mämmin raaka-aineita kotimämmin valmistamista varten on saatavissa ympäri vuoden. Jos varsinaisia mämmimaltaita ei ole saatavissa, niin silloin voi käyttää mämmin valmistamiseen rouhittuja kaljamaltaita. Mämmiä valmistetaankin yleisesti myös rouhituista kaljamaltaista, koska sillä saadaan rouheampi suutuntuma. Hienoksi jauhetuista mämmimaltaista tulee hiukan sitkeän oloinen mämmi. Halutessa kaljamaltaita voi hienontaa mämmiä varten murskaamalla.

    • Anonyymi

      Onko mämmiä enää kaupoissa?

      Ei ole, Juha Mieto oli eilen Oulussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      180
      6567
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1814
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1588
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1310
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      47
      1019
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      40
      973
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      98
      942
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      869
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      243
      853
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      819
    Aihe