Tänään torstaina klo 15 Juha Ylimaunun esitelmä Haukiputaan kirjastossa. Ylimaunuhan on tutkinut Iin ja Haukiputaan pirtusalakuljetusta ja salakuljettajia sekä kirjoittanut kirjan Pirtusota ja salakuljettajat.
Kannattaa mennä katsomaan keitä Haukiputaan ökysukuja on paikalla vahtimassa ettei vain heidän sukunimensä tule mainituksi esitelmässä!
Haukiputaan pirtusalakuljettajista esitelmä
Anonyymi-ap
3
906
Vastaukset
- Anonyymi
Jos et ehdi Haukiputaan esitelmää kuuntelemaan, sama esitelmä on Iin kirjastossa klo 18. Siellä kannattaa tarkkailla ketä on paikalla: edustettuna on epäilemättä Iin pirtun salakuljetuksella rikastuneet suvut.
- Anonyymi
Toivottavasti ko. esitelmä voidaan katsoa myös Youtubesta myöhemmin :)
On varmasti mielenkiintoisia tarinoita. - Anonyymi
Mittään pirtua oo juotu saati tuotu.Haukipudas on niinkuin ennenkin tätä nykyä perin raitis(pitäjä)Oulun Esikaupunkialuetta.Joka muuta väittää niin tarkastelkaa Alkon myyntitilastoja..Mittään oo juotu saati tuotu!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2524548Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1282978Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412742Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741730Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1051563Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn201461- 551314
- 931235
- 471085
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2041083