"Portugalista Suomeen palannut vuorineuvos purkautuu verotuksesta – 60 000 euron kuukausituloista käteen 26 000 euroa"
https://www.is.fi/politiikka/art-2000009332891.html
Onhan se kurjaa, miten tuolla pärjää, ei varmaan saanut tarpeeksi kahmittua miljoonia "töissä" ollessaan. Mutta ainahan voi tehdä itsarin niin ei tarvitse kärsiä.
Vuoristoneuvos valittaa köyhyyttä
13
220
Vastaukset
- Anonyymi
Eiköhän tuleva Orpo/Tavion oikeistohallitus korjaa tämän epäkohdan.
- Anonyymi
Ei valittanut köyhyyttä.
Onko demarivajakki sitä mieltä että hän ei maksa tarpeeksi veroja?- Anonyymi
En ole demari, mutta saa aivan liikaa eläkettä, pitäisi olla eläkekatto kuten Saksassa tai laittaa 100% vero 5000€/kk ylittävään osuuteen.
- Anonyymi
Suomessa on n 10000 eläkeläistä joilla on 100000-150000 e/v eläke.
Jos eläkekatto olisi esim 5000 e /kk niin säästöä vuodessa 400 milj e!!!!
Ei niin pieni summa!- Anonyymi
Eikä tarvitsisi pelätä ettei eläkkeet riitä, nyt nostetaan vaan eläkeikää, mikä ei tietenkään johtajia koske.
Alkoivat maksaa myös avoleskillekin leskeneläkettä vaikka pitäisi poistaa kaikilta, töihin nuorten leskien kuuluu mennä ja kaikki muut tuet käytettävissä tarvittaessa. Leskeneläke keskimäärin 3000€/kk täysin ansiotonta tuloa, eihän siinä ole mitään järkeä.
Köyhiltä peritään joka euro takaisin jos maksettu liikaa, mutta rikkailla miljoonat on pikkusummia. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikä tarvitsisi pelätä ettei eläkkeet riitä, nyt nostetaan vaan eläkeikää, mikä ei tietenkään johtajia koske.
Alkoivat maksaa myös avoleskillekin leskeneläkettä vaikka pitäisi poistaa kaikilta, töihin nuorten leskien kuuluu mennä ja kaikki muut tuet käytettävissä tarvittaessa. Leskeneläke keskimäärin 3000€/kk täysin ansiotonta tuloa, eihän siinä ole mitään järkeä.
Köyhiltä peritään joka euro takaisin jos maksettu liikaa, mutta rikkailla miljoonat on pikkusummia.Taas tulee väärää tietoa. Leskeneläke keskimäärin 647 euroa. Naisilla 686 ja miehillä 360 euroa. Siitä olen samaa mieltä,että voisi poistaa kokonaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taas tulee väärää tietoa. Leskeneläke keskimäärin 647 euroa. Naisilla 686 ja miehillä 360 euroa. Siitä olen samaa mieltä,että voisi poistaa kokonaan.
Lehdessä tuollainen tieto oli, linkki varmaan jossain keskustelussa vielä tallessa. Olisiko siinä ollut leskien kaikki tulot mukana, turha joka tapauksessa.
- Anonyymi
Koska minula ei ole nuin palijon rahea, äänestän sdp
- Anonyymi
Eu nato kuppaa kaiken mikä irti lähtee, jos on liikaa mammonaa!!🤪💸🤪💸
- Anonyymi
[ ] Sanna on paras
[ ] Persut on perseestä
[ ] Kokoomus on perseestä
[ ] Miljonäärit on perseestä
[ ] Yritykset on perseestä
[ ] Kaikkia pitää verottaa enemmän - Anonyymi
pesraukiset ne vasta perseestä ovat,ja tietysti viherpunikit.
- Anonyymi
Leskeneläke tulee menehtyneen puolison tulojen mukaan,eli huimasti tienanneen leski saa huiman eläkkeen.
- Anonyymi
Eikä kuulu leskelle millään tavalla, päinvastoin naisten pitäisi tehdä 5 vuotta påitempään töitä kun elävätkin pitempään tai maksaa isompaa eläkemaksua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2604596Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1323003Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit432776Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?751749Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061604Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281493- 551334
- 931245
- 471119
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2081116