ei auta mikään!!

Catti

Joo eli mä käytän zyzalia ja nenäsumutetta mutta nekään ei auta.sain lääkärille ajan 3viikon päähän..horrokseenko tässä pitäisi mennä kun ei pää kestä enää.koko ajan saa niistää että nenää kirvelee ja silmiä kirvelee.onko kellään kokemusta astma piipun käytöstä allergiaan?kuulin että se helpottaa..

6

1774

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mari

      aamuna niin piipussa, etten ole henkeä meinannut saada. Otin ensiavuksi 1/5 tbl kyypakkauksesta. Aukes röörit ja lähti henki kulkemaan. Kortisoni siinä auttoi. Kortisonia ei saa käyttää säännöllisesti ilman lääkärin määräystä, jos sittenkään, ja lääkäriin en saanut minäkään aikaa.

    • Itu

      Minullakaan ei mitkään lääkkeet auttaneet, kunnes hokasin mennä korva-nenä ja kurkkutautien lekurille. Nenästäni löytyi kolme polyyppia, ne poistettiin ja nyt lääkkeet auttaa.

    • Allerginen.

      Minulla on astma ja joudun syömään niihin lääkkeitä. Siitepölyaikaan tuplasti, koska se on pahinta aikaa allergisille ja astmaatikoille.
      Astmapiippu ei sinänsä auta, mutta kyllä se vähän helpottaa, mutta ei se limaa poista,
      mutta auttaa hengittämään raskaan liman läpi,
      silti en kylläkään suosittele että menet kenenkään toisen piipusta ottamaan.

      Ainut mikä minulla toimii on nasolin nenätipat,
      mutta nekin vain lyhytaikaisesti.
      Zyrtec ja zyzal ei toimi minullakaan.

      • Catti

        MOI..no tänään hain sitten apteekista kestine nimisiä tabletteja ja flixonase nenäsumutetta.ennen siis käytin otrivin menthol sumutetta mutta ei auta ainakaan allergiaa.voin myöntää että itkun kanssa viime yönä niistelin nenääni!kun en ensin tajunnut ostaa niitä nenäliinoja kun ne ovat niin pehmeitä..käytin siis talouspaperia ja wcpaperia.niin ja tuosta astmapiipusta niin en tarkoittanut että toisen piipusta menisin ottamaan:)toivotaan nyt että nyt edes hieman helpottaa oloa nuo lääkkeet.äsken nukuin nenätukossa että suu taas niin kuiva kun heräsin.ei kivaa.mä sain yhdeltä tutulta jotain nestemäistä lääkettä kurkunpää tulehdukseen mutta en tiedä sit uskaltaako kokeilla se kuulemma auttaa juuri hengitykseen suun kautta..


    • tapita

      Kokeile nonimehua. Pääset allergiastasi

    • joo

      Mulla oli aivan samoja oireita...nenä vuotaa ja kun kunnon tuulenpuuska osuu kohdalle niin silmiä kirvelee ja nekin vuotaa. Kävin lääkärissä ja sain Kestine reseptin. Tämä on auttanut loistavasti. 1 tbl päivässä auttaa kummasti joskus joudun ottamaan illasta toisenkin...enempäähän ei enää saakaan ottaa mutta ei ole tarviskaan.
      Hae apteekista kokeeksi, saat ilman reseptiäkin mutta on tietysti kalliimpaa.
      Heinä,leppä ja koivu on mun allergiat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      54
      1516
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      21
      1156
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      93
      987
    4. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      79
      720
    5. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      37
      698
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      21
      529
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      27
      520
    8. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      54
      464
    9. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      27
      456
    10. Voitko kirjoittaa mulle tänne mies?

      Jos täällä käyt? Ihan kaverimielessä, jos ei muuten? Haluaisin jutella sinun kanssa. Mulla on edelleen jotenkin niin h
      Ikävä
      30
      433
    Aihe