Mitä myrrkyä nyt jo kylvetään????

Mitä myrkkymoskaa nyt jo sänkipellolle ruiskitaan???
Moneenko kertaan ne pitää myrkyttää "puhtaat elintarvikkeet"?
92843
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

maahan jo solubooria.
Vaikka en ole edes porkkanoja vielä kylvänytkään...

ps:Kaikki ei oo sitä aina miltä näyttää...

Äänestä

  • Mitenkä joku sannoo, että kasvinsuojelu oes myrkyllistä, myökii ajetaa varulta joka kevät ruiskulla pellot, ee sitä tiijä mitä rikkoja niihin tulloo, varulta ruiskutettaan. Kätevä se ruisku kun laimennus ja huuhevejen vejen voip imasta suoraan kaevosta ja huuhevejet voep laskee nuapurjojjaan.

    Äänestä

vaan suorakylväjät ajaa Glyfosaatti aineen, tappaa rikat. kun ei kynnetä eikä muokata, rikat hävitetään glyfosaatilla.

Ja sitä itse tehoainetta menee hyvin hyvin vähän---> 1-3 l/ha eli jos normaali traktorin nostolaiteruiskun näet, 600-700 l säiliöllä, menee siitä jotain n. 100-200 l vettä /ha niin,

jos menee 100 l vettä/ha, 700l ruisku se on 7 ha eli tehoainetta 7 ha:lle 7*1-3 l .....

eikä sitä mene liikoja yhtään, oikeastaan kaikki kyllä menee rikoille. se osa mikä ei mene, hajoaa. Ei pelkoa.

Eikä sitä elintarvikkeisiin asti mene millään, ei lähellekkään.

Muuten, tuo hiukka väärin sanottu aina, no tässä tapaukses viel menee=sänkiruiskutus-->myrkytys eli rikat myrkytetään MUTTA muut ajot ovat ennemminkin KASVINSUOJELU ruiskutuksia.

Aineet tehty niin jottei niistä viljeltävälle kasville ole haittaa, eikä jäämiä.

JA tuo boori juttu...on kylläkin hiukka eri aineita, vaikka siinä nyt sattuu boori molemmissa lukemaan. :)

Äänestä
  • vain ajettelin että osoittaa että jos asioista ei ole perillä (kuten linkittäjä)
    niin olisiko viisaampi olla kommentoimatta asiaa/asioita!?

    tiedoksi:
    Soluboori on tärkeä juttu esim.porkkanalle.
    Ja sitä levitetään 8-11 kg/ha (minun tapauksessa)viljavuus analyysejen mukaan.
    Ja kilohinta on päätä huimaava...
    Veteen sekoitettuna saadaan tasainen levitys!!!!

    Äänestä

enemmän huolissasi siitä henkilöstä, joka joutuu sen kasvinsuojelu työn tekemään....

Äänestä

nämä kaikki "myrkyt" ja "moskat" on sen verran kallista kamaa, ettei niitä kukaan huvikseen pelloilleen aja. Eikä pisaraakaan liikaa!

Äänestä
  • Asun ranta-alueella ja joka vuosi puhutaan , että kasvinsuojeluaineista tulee jäämiä vesistöihin.

    Äänestä

  • Hessu kirjoitti:

    Asun ranta-alueella ja joka vuosi puhutaan , että kasvinsuojeluaineista tulee jäämiä vesistöihin.

    oletkos aivan varma... joka vuosi

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ihmetteliä kirjoitti:

Mitä myrkkymoskaa nyt jo sänkipellolle ruiskitaan???
Moneenko kertaan ne pitää myrkyttää "puhtaat elintarvikkeet"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu