makkarat, lihapullat ym....

Saako rotille tosiaan antaa makkaraa, nakkeja, lihapullia ym? Entä kalapuikkoja ym ym ym? Missä menee raja? Jauhelihaahan saa antaa, mutta sekin on rasvasta.
2220
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Makkara, nakit ja lihapullat (siis ihmisten valmisruoat) ovat sen verran suolaisia, ettei niitä rotille pidä syöttää. Rasvaakin on jonkun verran. Yksittäinen pikkupala silloin tällöin ei välttämättä tee kovin pahaa, mutta missään tapauksessa ainakaan säännölliseksi osaksi rotan ruokavaliota en ottaisi.

Äänestä
  • mut eikö kalapuikkoja voi antaa? luulis ettei ne oo kovin rasvasia.. ainakaan se sisus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


minä kirjoitti:

Saako rotille tosiaan antaa makkaraa, nakkeja, lihapullia ym? Entä kalapuikkoja ym ym ym? Missä menee raja? Jauhelihaahan saa antaa, mutta sekin on rasvasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu