Olen myyntityössä ja sain äskettäin hammasproteesit. Ne huonontavat puhettani aika paljon ainakin toistaiseksi. Aika uskomatonta vaan että työnantaja alkoi kyselemään ja tivaamaan että paraneeko puheeni pian koska hänen mielestään puhun liian epäselvästi myyjäksi! Aika uskomatonta!? Pitäisikö tehdä valitus johonkin? Onko tuossa muka jotain perustetta jopa irtisanomiselle? Mistä kannattaisi kysellä apua?
Myyjän työ ja hammasproteesit
N48
3823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
..puhuminen on, jos on tekarit suussa.
Jos et suoriudu enää töistäsi, voi se kyllä olla peruste..mene ja tiedä. Ajatteleppa vaikkapa lentäjää, joka olisi melkein sokea..
Kyllä puheesi tulee ymmärrettävämmäksi, kun totut tekareihin.Alussa ne tuntuvat hankalilta.En ole kuullut kenenkään saaneen hammasproteesien takia lopareita. Olisi muuten ensimmäinen kerta ja varmaan oikeudessa voittaisit, jos asia menisi sinne saakka.Yleensä proteeseilla korjataan jotain vammaa tai sairautta. Tekohampailla on korjattu hammas-sairauksia jo vuosisatojen ajan. Jos vertaat tilannetta ennen proteeseja ja nyt proteesien saamisen jälkeen, niin kumpi on parempi, ennen vai jälkeen? Ilmeisesti silloin kun työnantajasi sinut palkkasi, puhuit tarpeeksi selvästi. Toivotaan, että puheesi paranee ja työnantajasi on tyytyväinen taas puheeseesi. Minulla on sellainen ongelma, että työnantajani ei ole tyytyväinen siihen mitä sanon ja kirjoitan. Ilmeisesti siinä tapauksessa on vaihdettava aivoproteesi. Luulen, että sen jälkeen en enää saisi tehdä samaa työtä jota nyt teen, eli marketin kassalla. Ikääkin on liikaa ja sukupuolikin on väärä. Suuri remontti edessä, jos aikoo jatkaa vielä muutaman vuoden.Koitetaan kestää. Mitähän ne vielä keksii.
Ilmeisesti olet ovelta-ovelle myyjä.
Joskushan saattaa sattua "työtapaturmia".
Minulla on ratkaisu ongalmaasi.
1. Mene työnantajan puheille.
2. Ota tekohampaat suustasi.
3. Sano: "Sisilisko sihisi hississä, eikö totta?
Saisinko sairaslomaa vai sairaslomaa?"
4. Laita tekohampaat työnantajan työpöydälle.
5. Pieraise äänekkäästi poistuessasi työnantajan huoneesta.
6. Nauti lomasta, juo paljon pirtelöä.