Viiden jälkeen ohjelmassa oli puhe koirista kuinka paljon niitä tuodaan ulkomailta. Joku sairaita koiria ottava nainen kommentoi, että "yleisesti metsästyskoiria hylätään eniten ja kohdellaan kaltoin ja maaseudulla on yleinen käytäntö, että mitä ikävämmin metsästyskoira kuolee sitä parempi on metsästysonni"
Siis käsittämätöntä metsästäjien maalittamista ja tarkoituksellista provosointia. Teen kommentista mtv3.lle valituksen tietoisesta asiattomuudesta ja maalittamisesta. Itse metsästyskoiran omistajana ja kymmenittäin metsästyskoiria omaavia tuntien tiedän käytännössä, että mitään edellämainittua ei metsästäjäpiireissä tapahdu ja metsästyskoirat ovat metsästäjäpiireissä lähes enemmän kuin perheenjäsen ihmiset. Kaltoin kohdellut koirat tulee poikkeuksetta muista kuin metsästäjien oloista. Siksi koirien omistaminen pitäisi kieltää kaikilta muilta paitsi metsästys käytöstä, palveluskoirat armeijassa, poliisilla, pelastuslaitoksilla ja eri vammaisten avustajina yms hyötykäytössä olevat koirat.
Törkeä väite mtv3 viiden jälkeen ohjelmassa.
6
363
Vastaukset
- Anonyymi
No on kyllä erikoinen väite? En myöskään ole koskaan kuullut moisesta, ja olen kuitenkin metsästellyt noin 40 vuotta.
- Anonyymi
Ilmoita valtakunnansyyttäjälle, niin hän tekee syytteen kiihottamisesta kansanryhmää kohtaan.
- Anonyymi
Jälleen viiden jälkeen ohjelmassa piilokritisointia metsästystä vastaan. Tämä lienee tarkoituksellista ja ideologisten toimittajien tietoista toimintaa.
Toimittaja haastatteli henkilöä Gallen kallela aiheesta, jossa museossa oli esillä myös hänen metsästykseen käyttämä kivääri.
Tähän toimittaja "Eli nykyajan mittapuulla hieman kyseenalaisen harrastuksen esineistöä siis myöskin"
Tämä tietoinen ja jatkuva piilokritisointi metsästystä kohtaan on vihreiden tarkoituksellista toimintaa metsästyksen mustamaalaamiseksi.
Hyvä muistaa, että kohta on vaalit ja ainoat negatiivisesti metsästykseen suhtautuvat puolueet ovat vihreät ja vasemmisto. Muistakaa! - Anonyymi
En ole ohjelmaa katsonut mutta tarkoittiko se nimenomaan että suomessa noin tapahtuu? Se olisi törkeä ja paikkansapitämätön väite.
Ainakin espanjassa tuo käsittämätön koirien kaltoinkohtelu ilmeisesti pitää paikkansa.
https://yle.fi/a/3-9696013- Anonyymi
Tarkoitit tuota koira juttua. Kyllä näin sanoi ja eilen kirjoitin tämän toisen saman ohjelman piilokritiikin. Nämä ovat tarkistettavissa muistaakseni katsomosta mihin nämä maikkarin ohjelmat jäävät.
Asiaan on pakko alkaa puuttumaan, koska tämä on törkeää ja tietoista metsästäjien maalittamista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1532885Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2812576Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.451652Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?381510Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e371369- 1221246
- 1081173
Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee151105Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041053Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La621010