Selain menee nettiin, Outlook ei ?

Anonyymi-ap

Käytössä Soneran laajakaista ja kotona wifi-yhteys on jaettu F-Sense-reitittimellä. On toiminut puoli vuotta ihan ok, ei mitään ongelmia.

Nyt jouluna kävi sisko lastensa kanssa kylässä ja annoin läppärini yhdelle pojankoltiaiselle käyttöön. No, joulu oli ja meni, Kaikki on ok, paitsi yksi juttu. Läppärissä on Win 11 sekä office 365, maksettuja jne.

Selaimena edge ja firefox. Siis selaimet menevät molemmat nettiin ihan ok, ei mitään ongelmia. Mutta Officen outlook, ei mene, ei millään. Väittää että internet-yhteyttä ei ole. Näen kyllä 365-tilin sähköpostit käynnykkäsovelluksella. Mutta siis pitäs saada kyllä sähköpostit läppäristäkin näkymään.

Aattelin että pojankossi on estänyt officen toimintaa jotenkin. Tarkistettu F-secure, ei muutoksia tehty. Windowsin suojaus, sen mitä ymmärsin, ei ole estetty outlookin nettikäyttöä. Salasanat ym entiset, eli pitäisi muistaa.

Kokeilin sitten office-keskusta, ei , ei saa yhteyttä nettiin. Eli ongelma ei ole pelkästään Outlookin, vaan kaikkien office-ohjelmien ongelma. Miten sitten Edge menee nettiin kuten ennenkin...

Onko jollain hajua, mitä poitsu teki läppärille. Kysyin jo, ei osaa itse sanoa mitä teki, hän vaan "pelasi".

7

403

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kiitos!

        Poika oli mennyt jonkun nettiohjeen mukaan muuttelemaan asetuksia.Selvisi, nyt tuli sähköpostit liitteineen ja myös lähetys onnistuu!

        ISO kiitos!


    • Anonyymi

      F-secure poistoon. Sillä ei tee mitään..

      • Anonyymi

        Kyllä joku virustorjunta on hyvä olla, ja F-secure on yksi parhaista, vaikka onkin maksullinen.

        Ensimmäiseen virukseen törmäsin 80-luvulla ollessani mikrotukihenkilönä. Nykyisinkin on kaikenlaisia haitakkeita liikkeellä aivan tarpeeksi, vaikkei enää olekaan ollut 90-luvun CIH-viruksen kaltaisia koneen tappajia. Aktivoituessaan kirjoittaa BIOSIN uusiksi ja koneesta tulee romurautaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä joku virustorjunta on hyvä olla, ja F-secure on yksi parhaista, vaikka onkin maksullinen.

        Ensimmäiseen virukseen törmäsin 80-luvulla ollessani mikrotukihenkilönä. Nykyisinkin on kaikenlaisia haitakkeita liikkeellä aivan tarpeeksi, vaikkei enää olekaan ollut 90-luvun CIH-viruksen kaltaisia koneen tappajia. Aktivoituessaan kirjoittaa BIOSIN uusiksi ja koneesta tulee romurautaa.

        Se on yksi huonoista. Huijaavat ihmisiä maksamaan rahaa tuotteesta jonka saisi toiselta valmistajalta ilmaiseksi jopa paremmilla ominaisuuksilla..


    • Anonyymi

      Tässä ongelma tähän sekaan: Osoiteriville on tullut Outlookin "Kirjaudu sisään"- kuvake. Se mahdollisesti aiheuttaa koneen käynnistysvaiheessa tyhjän osoiterivin "ladataan". Lataus ei lopu koskaan.
      Aikaisemmin poistin Outlookin tältä pöytäkoneelta. Miten saisin jäänteen pois?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      28
      11123
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      48
      8639
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5405
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3704
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3574
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3298
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2608
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      50
      2165
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1826
    Aihe