Selain menee nettiin, Outlook ei ?

Anonyymi-ap

Käytössä Soneran laajakaista ja kotona wifi-yhteys on jaettu F-Sense-reitittimellä. On toiminut puoli vuotta ihan ok, ei mitään ongelmia.

Nyt jouluna kävi sisko lastensa kanssa kylässä ja annoin läppärini yhdelle pojankoltiaiselle käyttöön. No, joulu oli ja meni, Kaikki on ok, paitsi yksi juttu. Läppärissä on Win 11 sekä office 365, maksettuja jne.

Selaimena edge ja firefox. Siis selaimet menevät molemmat nettiin ihan ok, ei mitään ongelmia. Mutta Officen outlook, ei mene, ei millään. Väittää että internet-yhteyttä ei ole. Näen kyllä 365-tilin sähköpostit käynnykkäsovelluksella. Mutta siis pitäs saada kyllä sähköpostit läppäristäkin näkymään.

Aattelin että pojankossi on estänyt officen toimintaa jotenkin. Tarkistettu F-secure, ei muutoksia tehty. Windowsin suojaus, sen mitä ymmärsin, ei ole estetty outlookin nettikäyttöä. Salasanat ym entiset, eli pitäisi muistaa.

Kokeilin sitten office-keskusta, ei , ei saa yhteyttä nettiin. Eli ongelma ei ole pelkästään Outlookin, vaan kaikkien office-ohjelmien ongelma. Miten sitten Edge menee nettiin kuten ennenkin...

Onko jollain hajua, mitä poitsu teki läppärille. Kysyin jo, ei osaa itse sanoa mitä teki, hän vaan "pelasi".

7

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Kiitos!

        Poika oli mennyt jonkun nettiohjeen mukaan muuttelemaan asetuksia.Selvisi, nyt tuli sähköpostit liitteineen ja myös lähetys onnistuu!

        ISO kiitos!


    • Anonyymi

      F-secure poistoon. Sillä ei tee mitään..

      • Anonyymi

        Kyllä joku virustorjunta on hyvä olla, ja F-secure on yksi parhaista, vaikka onkin maksullinen.

        Ensimmäiseen virukseen törmäsin 80-luvulla ollessani mikrotukihenkilönä. Nykyisinkin on kaikenlaisia haitakkeita liikkeellä aivan tarpeeksi, vaikkei enää olekaan ollut 90-luvun CIH-viruksen kaltaisia koneen tappajia. Aktivoituessaan kirjoittaa BIOSIN uusiksi ja koneesta tulee romurautaa.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kyllä joku virustorjunta on hyvä olla, ja F-secure on yksi parhaista, vaikka onkin maksullinen.

        Ensimmäiseen virukseen törmäsin 80-luvulla ollessani mikrotukihenkilönä. Nykyisinkin on kaikenlaisia haitakkeita liikkeellä aivan tarpeeksi, vaikkei enää olekaan ollut 90-luvun CIH-viruksen kaltaisia koneen tappajia. Aktivoituessaan kirjoittaa BIOSIN uusiksi ja koneesta tulee romurautaa.

        Se on yksi huonoista. Huijaavat ihmisiä maksamaan rahaa tuotteesta jonka saisi toiselta valmistajalta ilmaiseksi jopa paremmilla ominaisuuksilla..


    • Anonyymi

      Tässä ongelma tähän sekaan: Osoiteriville on tullut Outlookin "Kirjaudu sisään"- kuvake. Se mahdollisesti aiheuttaa koneen käynnistysvaiheessa tyhjän osoiterivin "ladataan". Lataus ei lopu koskaan.
      Aikaisemmin poistin Outlookin tältä pöytäkoneelta. Miten saisin jäänteen pois?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      271
      4130
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1501
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      988
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      336
      895
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      810
    Aihe