Käytössä Soneran laajakaista ja kotona wifi-yhteys on jaettu F-Sense-reitittimellä. On toiminut puoli vuotta ihan ok, ei mitään ongelmia.
Nyt jouluna kävi sisko lastensa kanssa kylässä ja annoin läppärini yhdelle pojankoltiaiselle käyttöön. No, joulu oli ja meni, Kaikki on ok, paitsi yksi juttu. Läppärissä on Win 11 sekä office 365, maksettuja jne.
Selaimena edge ja firefox. Siis selaimet menevät molemmat nettiin ihan ok, ei mitään ongelmia. Mutta Officen outlook, ei mene, ei millään. Väittää että internet-yhteyttä ei ole. Näen kyllä 365-tilin sähköpostit käynnykkäsovelluksella. Mutta siis pitäs saada kyllä sähköpostit läppäristäkin näkymään.
Aattelin että pojankossi on estänyt officen toimintaa jotenkin. Tarkistettu F-secure, ei muutoksia tehty. Windowsin suojaus, sen mitä ymmärsin, ei ole estetty outlookin nettikäyttöä. Salasanat ym entiset, eli pitäisi muistaa.
Kokeilin sitten office-keskusta, ei , ei saa yhteyttä nettiin. Eli ongelma ei ole pelkästään Outlookin, vaan kaikkien office-ohjelmien ongelma. Miten sitten Edge menee nettiin kuten ennenkin...
Onko jollain hajua, mitä poitsu teki läppärille. Kysyin jo, ei osaa itse sanoa mitä teki, hän vaan "pelasi".
Selain menee nettiin, Outlook ei ?
7
298
Vastaukset
- Anonyymi
Palomuurissa luultavasti suljettu sähköpostin tarvitsevat portit. Selainhan käyttää porttia 80. Sähköpostissa portit hieman vaihtelevat yhteystavan mukaan.
https://support.microsoft.com/fi-fi/office/outlook-comin-pop-imap-ja-smtp-asetukset-d088b986-291d-42b8-9564-9c414e2aa040
https://learn.microsoft.com/fi-fi/exchange/troubleshoot/outlook-issues/outlook-connection-issues- Anonyymi
Kiitos!
Poika oli mennyt jonkun nettiohjeen mukaan muuttelemaan asetuksia.Selvisi, nyt tuli sähköpostit liitteineen ja myös lähetys onnistuu!
ISO kiitos!
- Anonyymi
F-secure poistoon. Sillä ei tee mitään..
- Anonyymi
Kyllä joku virustorjunta on hyvä olla, ja F-secure on yksi parhaista, vaikka onkin maksullinen.
Ensimmäiseen virukseen törmäsin 80-luvulla ollessani mikrotukihenkilönä. Nykyisinkin on kaikenlaisia haitakkeita liikkeellä aivan tarpeeksi, vaikkei enää olekaan ollut 90-luvun CIH-viruksen kaltaisia koneen tappajia. Aktivoituessaan kirjoittaa BIOSIN uusiksi ja koneesta tulee romurautaa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä joku virustorjunta on hyvä olla, ja F-secure on yksi parhaista, vaikka onkin maksullinen.
Ensimmäiseen virukseen törmäsin 80-luvulla ollessani mikrotukihenkilönä. Nykyisinkin on kaikenlaisia haitakkeita liikkeellä aivan tarpeeksi, vaikkei enää olekaan ollut 90-luvun CIH-viruksen kaltaisia koneen tappajia. Aktivoituessaan kirjoittaa BIOSIN uusiksi ja koneesta tulee romurautaa.Se on yksi huonoista. Huijaavat ihmisiä maksamaan rahaa tuotteesta jonka saisi toiselta valmistajalta ilmaiseksi jopa paremmilla ominaisuuksilla..
- Anonyymi
Tässä ongelma tähän sekaan: Osoiteriville on tullut Outlookin "Kirjaudu sisään"- kuvake. Se mahdollisesti aiheuttaa koneen käynnistysvaiheessa tyhjän osoiterivin "ladataan". Lataus ei lopu koskaan.
Aikaisemmin poistin Outlookin tältä pöytäkoneelta. Miten saisin jäänteen pois?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433663- 362334
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?321925- 181658
- 171649
- 231578
- 241437
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai841388- 221379
Mitä yhteistä on sulla ja kaivatulla?
Onko teillä samantyyppinen olemus tai luonne? Vai muistuttaako vartalonne toisiaan? Tai kasvot? Entä pukeutuminen? Onko891262