Omatunto ohjaa oikeaan, kun se on sidottu yhteiseen kollektiiviseen uskovaisten yhteiseen omaantuntoon! Asia on selvä kaikille armosta osallisille. Osattomista, eli suruttomista ei voi sanoa samaa. Väärään asiaan sidottu omatunto toimii rikkinäisen kompassin tavoin. Se voi viedä maailman äärelle ja sieltä alas... oikea omatunto käskee kaartaa oikeaan ennen, ku putoaminen tapahtuu. Eli näin välttyy putoamiselta synnin pimeyteen.
Kun katsottu on, että omatunto ohjaa
Anonyymi-ap
12124
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mikä on se "oikea", johon kompassisi osoittaa?
Näin armeijan käyneenä (mikä voi olla jollekin yllätys ja jollekin pettymys)
Tiedän että kompassi ilman karttaa on aika vähämerkityksinen kapistus.
Mikä on mielestäsi se "kartta" joka kuuluu omantunnon kompassisi pariksi?
Sinä osaat uikuttaa kaikesta. Kamalattoman ilkeä kaveri olet! Ootko huomannut, että sinussa ei ainakaan vaikuta hyvä omatunto? Aika saastunut ja likainen omatunto vain, joka on demoneiden pahasti saastuttama :(
Kovasti otti luonnollesi kun kysyin suunnistuksen perusalkeita sinulta, joka suunnistuksen opettajana esiinnyt.
Sivistys ei kuulu vl-suunnistuksen opettajana hyveisiin.
Uskonnollisena suunnistajana olet erakko. Entinen suunnistaja, -nykyinen vl-erakko.
Kerrotko lisää minusta? Kiitos!
Mihin karttaan ja kompassiin omassa tunnossa viittaat ja haukut kirjoittajaa, eikö ole enempää paukkuja?
Oletko jotenkin katkera????? Auttavalle ihmiselle?
Saalemin harhaiset fanaatikot perseilee keskenään.
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17713695z
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Kompassi osoittaa oikeaan, jos se asetetaan osoittamaan oikeaan,-eikä kompassin neulaa saa koskaan sitoa mihinkään, silloin se ei varmasti osoita oikeaan.
Jos sidot omntuntosi kompassineulan vl-yhteistuntoon, niin silloin kompassisi osoittaa rauhanyhdistykselle -eli päin prinkkalaa!
"Väärään asiaan sidottu omatunto toimii rikkinäisen kompassin tavoin."
Tunnen hoitokokoushoitajia/ veljenvartijoita, joiden omatunto/kompassi oli sidottu heidän omiin vietteihin /kiimaan, joiden perusteella he puhuttelivat muita. Tästä on pari esimerkkiä ihan elävästä elämästä.
Tuo oli hyvin sanottu 😁
Aloittaja oli lapsenomainen ja kritiikitön omaa yhteisöään kohtaan. Jos ja kun virheitä on tehty ne pitää tunnustaa ja muuttaa suuntaa. Niin vain ei ole useinkaan tehty ja pahoja tekoja on katsottu läpi sormien.
Laitappa Raamatun paikkoja, pelkkä pakanallinen omatunto myy vain mummuille viemärien puhdistuksia. Siinä kollektiivisuus auttaa, EI MISSÄÄN USKON ELÄMÄSSÄ.