Osallistukaa Suomi-rata kannanottoon, joka vastustaa metsäradan rakentamista. Jos niin tapahtuisi, se tuhoaisi kappaleen kauneinta ja aitoa hämäläistä maalaismaisemaa, järvien ja jokien rantoja ja peltoja, ikiajoiksi. Kantahämäläisille ei olisi metsäradasta mitään hyötyä, sillä sen käyttäjiä olisivat vain Tampereen ja Helsingin seudun asukkaat.
Pääradan kehittäminen on koko Suomen etu. Ihmisiä asuu muuallakin kuin Tampereella ja Helsingissä!
Järkyttävää on jo se, että ratahanke on nimetty Suomi-radaksi.
Mene nettiin ja anna hakusanaksi Suomi- rata kannanotto. Allekirjoita 29.1.2023 mennessä!
Suomirata-kannanotto
18
794
Vastaukset
- Anonyymi
No en Vitus allekirjoita. Suomi jäisi kehityksestä jälkeen jossei ratoja kehitellä nopeammiksi. Vitu renkolaisten pellot ei voi vaarantaa koko suomen eteenpäin menoa.
- Anonyymi
Sehän olisi kauheaa, Suomenkin jälkeenjääminen. Kun sinä taidat olla jo.
- Anonyymi
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
😋 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177138490
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Tiesitkö ettei tämä ole mikään renkolaisten pelto juttu. On tutkittu että hämeenlinnalaisten kesämökit ja lapsuudenkodit sijaitsee juurikin tuolla rengossa ja tuuloksessa ei missään mäntyharjulla niinkuin hesalaisten. Kotiseuturakkaus on siis astetta kovemmalla tasolla kuin heillä. Oma seutu on niin kaunista ettei ole ollut tarvetta ostella mökkejä mistään muualta. Joten oisko aihetta siivota suu veesanoista ja ruveta ajattelemaan.
- Anonyymi
Täysin turha Suomi - rata hanke !!!
- Anonyymi
Ei Hämäläisillä mihinkään ole kiire päre valo palaa vielä nurkassa.
- Anonyymi
Virsutossut on vaihtunut kiinalaisiin varvastossuihin eihän niitä kuminpaloja täällä osata leikata.Tietysti joku rata voikin tulla mutta tarvitaan myös tavisten ratoja eli niitä vanhoja missä mökille pääsee ja leirintä alueille sekä museoihin eli paikallisjunia mitä pysähtyy joka mökin kohdalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Virsutossut on vaihtunut kiinalaisiin varvastossuihin eihän niitä kuminpaloja täällä osata leikata.Tietysti joku rata voikin tulla mutta tarvitaan myös tavisten ratoja eli niitä vanhoja missä mökille pääsee ja leirintä alueille sekä museoihin eli paikallisjunia mitä pysähtyy joka mökin kohdalla.
Aijaa onko joku purkamassa ne.
- Anonyymi
Järkyttävää. Suomen pitää varman vielä maksaa raivatusta metsästä eu:lle pari miljardia kiitos vihreiden ja sanna marinin.
- Anonyymi
Kesällä EU ilmoitti se tukee vain uusia ratahankkeita jos uudet radat tehdään keskieurooppalaiselle raideleveydellä . Alkaako tamperelaiset kaventamaan muita ratoja omalla kustannuksella .Lisäksi muutama juna täytyy "kaventaa" ?
- Anonyymi
Kelpaa EU:ssa suomalaisten tukimiljardeja jaella ympäriinsä.
Tuolla Euroopassa kun liikkuu, näkee paljon kylttejä, jotka kertovat, että EU tukee tätäkin hanketta (portaita, teitä, katujen peruskunnostusta jne.) . Onko kenelläkään havaintoa yhdestäkään esim. valtatiestä Suomessa, jolla olisi EU:n tuki?
- Anonyymi
Järkyttävä katastrofi luonnolle ja kulttuurimaisemalle. Kukahan tuota junaa edes käyttäisi. Matka-aika olisi peräti 15 minuuttia nopeampi kuin normirataa pitkin. Ja hinta varmaan 200 prossaa kovempi.
- Anonyymi
Näissä rata, kuten muissakin infrahankkeissa pitää ajatella koko maan etua niin talouden kuin luonnonkin kannalta. Mitä paremmat radat niin sen vähemmän luonto kärsii kun liikenne menee sujuvammin ja puhtaammin. Vahva kyllä ääni uusille rata ja tiehankkeille.
Hyöty korvaa haitat moninkerroin.- Anonyymi
Taas joku "aivopestyn" aivopieru.
Nykyään tehdään enenevässä määrin etätöitä, joten matkustamisen tarve vähenee entisestään. Lisäksi todella monet matkalaisista tekevät töitä junamatkansa aikana. Mikä on hyöty 15minuuttia lyhyemmästä matka-ajasta, jos juna jo saapuessaan vaikkapa Tampereelle, on jo tunnin myöhässä, kuten yleensä?
- Anonyymi
Ei tämä rata Tampereelle jää ajan kanssa Ouluun asti mutta vauhtia pitää saada 300 km/h.
- Anonyymi
Lukekaa tämän päivän Hesarista ratahankkeita koskeva juttu!
Jutussa todetaan mm.:
"Valtiovarainministeriön ja liikenneministeriön raportin mukaan
nykyisiä materiaaleja ja menetelmiä käyttäen hankkeiden ilmastopäästöjen laskennallinen takaisinmaksuaika liikennöinnistä saatavilla päästövähenemillä on hyvin pitkä, 140–330 vuotta. Pisin aika olisi Suomiradan suurnopeusradalla eli uudella raideyhteydellä."
Lisäksi kaikki kolme ratahanketta olisivat taloudellisestikin kannattamattomia.
Luonto kiittää, veronmaksajat kiittävät! - Anonyymi
Ei tuosta mihinkään linkkiin päässyt. Vastustaisin muttei löydy.
- Anonyymi
Kannanoton voi allekirjoittaa täällä: https://q.surveypal.com/suomirata-kannanotto
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1282177Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3441811- 381488
Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii291295Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941163- 541133
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua26926Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul327867Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles104810Annan meille mahdollisuuden
Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil53722