Mitkä metallit tässä on kysymyksessä

Anonyymi-ap

https://aijaa.com/109Qpu
Tässä puhaltimessa on tarvittava sähkövirta saatu jalassa olevasta laippaliitoksessa, jossa on 2 eri metallia puristettu yhteen.
Eli, kun hellen/kaminan levy kuumenee yli 60 C asteen, niin nuo 2 eri metallia olevat kappaleet tuottavat tarvittavan sähköenergian.
Nyt kun saisin tietää mitä nuo metallit ovan, niin olisi toiseen laitteeseen sopiva komponentti valmis.
Kiitos vastaajille

6

157

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Perustuu Seebeckin ilmiöön. Kannattanee lukea wiki-sivu Peltier-elementeistä, koska tekniikka on periaatteessa sama. Mahdollisesti tuossa on puolijohteesta kuitenkin kyse.
      Periaatteessa mitkä tahansa kaksi metallia sintraamalla liitettynä tuottaa ylimenojännitteen ja jonkin verran virtaa, mutta puolijohteilla saadaan aikaan hiukan isompi virta - ilmeisesti.
      Olisiko villakoiran ydin kuitenkin tuo liitos? Voisiko se olla jotain antimoni-vismutti yhdistettä tai valmis peltier-elementti? Lämpöä taitaa olla hiukan enemmän tarjolla kuitenkin kiukaasta, joten lämpötilaeroa on helpompi ylläpitää.

      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        ❤️ ­­N­­y­­­m­­f­­o­­­m­­­a­­a­­n­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17714014u

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    • Anonyymi

      Eivät ole metalleja, vaan P/N-puolijohteita.
      Kyseisiä peltier-elementtejä myyvät kaikki elektroniikkakaupat.

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Jos peltier - elementtejä aikoo jossakin käyttää sähkötehon lähteenä niin huomioitava silloin niiden maksimilämpötilat. Jäähdyttämiseen tarkoitetut peltierit on valmistettu materiaaleista, joiden kuumentaminen liikaa pilaa osan. Joku liitoksista sulaa ja sitten osa on sökö.

      • Anonyymi

        Ei ole pelkästään jäähtyviä elementtejä. Aina toinen puoli kuumenee ja toinen viilenee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      42
      4672
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      53
      2534
    3. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1034
    4. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1005
    5. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      70
      926
    6. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      118
      891
    7. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      70
      854
    8. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      137
      815
    9. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      48
      800
    10. Taas mietin että

      mitä ihmettä sanoisin, jos laittaisin viestiä. Aina voi toivottaa jotain, vaikka hyvää kesää, ja jos ei tule vastausta,
      Ikävä
      48
      756
    Aihe