Taivalkoski on muutenkin maineikas pitäjä, mutta aivan erikoisella tavalla se on tullut suomalaisille tutuksi Kalle Päätalon kirjojen ansiosta. Vain Sillanpään Hämeenkyrö tuli samalla tavalla tietoisuuteen. Olkaa taivalkoskelaiset hyvillään nerokkaasta mökinpojasta, jonka ansiosta ainakin kesäisin Taivalkoskella riittää kävijöitä.
Olen yksi tuhansista Päätalon kirjojen lukijoista.Meitä on Suomi täynnä, tai ainakin melkein. Minkä muun pikkukunnan kylät, järvet ja entiset asukkaat ovat yhtä tunnettuja kirjakansan keskuudessa?
Harva paikkakunta saa yhtä hyvää mainosta
8
1149
Vastaukset
- Anonyymi
Päätalon kirjoja nähty myytävän kirppiksellä euron hintaan ja ei mee kaupaksi
Taitaa olla yliarvostettu koko kirjailija..- Anonyymi
No päätalon kirjat on jo lähes kaikilla. Ja viime vuosina on ollut oikein buumi, monet nuoret ihan eteläsuomen suurkaupunkeja myöten ovat hankkineet päätalon tuotantoa.
Mitä tulee yliarvostukseen, sieltähän se kuuluisia Taivalkoskelainen kateus taas nostaa päätään.
- Anonyymi
Päätalon kirjoja ei nyt kyllä kukaan enää lue...
Se siitä sitten.- Anonyymi
Kyllä muuten lukee.
- Anonyymi
Roskaa...
- Anonyymi
Minullakin on Päätalon kirja luttavana. Jo toiseen kertaan. Kairan kävijä.
- Anonyymi
Ihan kamalaa tekstiä ..
- Anonyymi
Kirjat ovat hyviä, huumoriakin on mukana. Sitä monen muun kirjoista puuttuu.
Toisaalta Päätalolle kävi hyvä tuuri. Hän julkaisi kirjojaan Gummeruksen kustantamana ihan oikeaan aikaan. Enää ei Iijoki-sarja menestyisi ja tuskinpa sitä enää kustantaja ottaisi julkaistavakseen.
Ne euron kirjat kirpputoreilla johtuvat siitä, että niin monen isän ja papan kirjat ovat kulkeutuneet sinne. Ylitarjonta laskee hintaa.
Kallen kirjoja vielä jonkin verran menee kaupaksi, mutta tietosanakirjasarjat eivät kelpaa ilmaiseksikaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä433523- 362134
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?301809- 161567
- 231538
- 111467
- 241397
- 141257
Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?
Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai781215- 251145