Nurmikkona valkoapila

Anonyymi-ap

"Nurmikkomme" kasvaa piharatamoa! Maa on ilmeisen huonoa ja multaa ohuelti. Kasvaisikohan valkoapila vaatimattomissa olosuhteissa nurmea paremmin? Olen johonkin paljaaseen kohtaan ihan vaan päälle ripotellut apilan siemeniä. Ne itivät. Lisääntyykö se "pinnallisesti", vähän kuin rönsyinä?
Miten apilanurmikkoa hoidetaan, jotta se pysyisi hyvänä ja rikkaruohottomana ja olisi pitkäikäinen?

2

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kävelettekö paljon "nurmikollanne"? Piharatamo kestää hyvin tallaamista ja on muutoinkin oivallinen kasvi ja tuottaa siemeniä linnuille. Entä jos kasvaittaistte "nurmikostanne" kedon? Valkoapilan lisäksi sopivia kasveja saattaisivat olla ketohanhikki ja pihatatar ja ajuruoho sekä pihasaunio.

    • Anonyymi

      Valkoapila on meikäläisen katsannossa paras pihakasvi. Tosin se saattaa hävitä olosuhteiden takia. Kylväminen on syytä tehdä niin että siemenet sekoitetaan esim. hienoon hiekkaan, muuten tulee käytettyä liikaa siementä. Piharatamo on yksi hyviä pihakasveja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      41
      2213
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      219
      1916
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      109
      1516
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      142
      1255
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1187
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      136
      1094
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      25
      1068
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      982
    9. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      940
    10. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      60
      907
    Aihe