Te, jotka joudutte käyttämään vaippoja suojina, niin oletteko pystyneet pitämään asian vain omana tietonanne? Vai oletteko kertoneet jollekin/joillekin (esim. läheisille) ja miten asia on otettu vastaan? Harkitsen kertovani asiasta yhdelle läheiselle ystävälleni, josko se helpottaisi vaippa-arkea, mutta pelkään tulevani leimatuksi, koska aikuinen vaipoissa on edelleen tabu.
Pystyttekö salaamaan vaippojen käytön?
9
1277
Vastaukset
- Anonyymi
Aikuinen vaipoissa on niin jokapäiväinen asia, ettei se merkitse merkitse kenellekään mitään paitsi sinulle itsellesi. Vaippoja saa ostaa joka kaupasta, niitä myydään ja ostetaan ihan julkisesti. Huonosti liikkuville vanhuksille niitä tuodaan kotiin.
Ei niistä vaipoista silti kenellekään puhua tarvitse, eivät muut niitä huomaa. Minäkin olin useamman kerran viikon matkoilla yhden ystävän kanssa, joka käytti vaippoja. Sain tietää asiasta vasta paljon myöhemmin, en siis ollut huomannut mitään, vaikka yövyimmekin samassa huoneessa. Sattumoisin hän itse siitä kerran kertoi. Ei se mitenkään muuttanut suhtautumistani häneen. Tietenkään.
Hyvin moni käyttää vaippoja, etenkin iäkkäämpänä. Et vain tiedä sitä. Ei sinunkaan vaippasi muita kiinnosta eikä sinusta mitenkään erilaista tee. - Anonyymi
Tunnen useita henkilöitä, jotka käyttävät säännöllisesti. Voimme aivan hyvin keskustella vaipoista, jos on aihetta, mutta eipä muuten kiinnosta. Ei tarvi salailla.
- Anonyymi
Jos käyttää vaippaa ja on useamman päivän yökylässä esim ystävällään.Niin mihin tämän vaipaa käyttävä laittaa käyetyt vaipat.Ei kai laita niitä mihinkään talteen.Jos ei ole ketonut vaipan käytöstä.
- Anonyymi
Minä otan oman roskapussin mukaan ja nakkaan jossakin välissä pihamoolokkiin/roskikseen. Ystäväni tosin tietävät vaipankäytöstä, mutten viitsi käytettyjä vaippoja jättää heidän keittiön tai kylppärin roskikseen.
- Anonyymi
Yritin salata, kunnes jäin kiinni ja täytyy myöntää, että sen jälkeen elämä on ollut paljon helpompaa, kun läheiset tietävät. Ei tarvitse miettiä, kuinka kuljettaa vaipan vessaan jne. Aluksi hävetti, mutta mitäpä se tosiaan sinänsä muille kuuluu, minkälaisia apuvälineitä kukin tarvitsee arjesta selvitäkseen.
- Anonyymi
Miten pelkäät että tulet leimatuksi ?
Leimaatko itse ihmisiä joilla on erilaisia vaivoja.
Ei mielestäni kukaan voi jotain ihmistä leimata mitenkään jos ihminen kärsii jostain sairaudesta .äoikeastaan nämä asiat ovat aika yleisiä eikä ihmiset niihin reagoi mitenkään erityisesti. Kerro ystävällesi jos haluat sen tehdä, en usko että ystäväsi suhtautuminen sinuun muuttuu mitenkään . - Anonyymi
Annan ylpeästi tenojen näkyä bikinejeni alta.
- Anonyymi
Alushousuna käytän Tenan mustia silhuette inkohousuja, käytän farkkuja tai
toppahousuja niin töissä kun vapaallakin ja joskus lyhyen paidan kanssa voi
resori inkohousuista näkyä mutta viis siitä. Mitä kotiväkeen tulee niin ei
mieskään ole niitä kammoksunut, seksielämä on jatkunut kuten ennenkin.
Mitä ystäviin tulee niin jonkinlaisia suojia käyttää iso-osa yli 40 vuotisista.
Ja mitä tulisi esim. teatteri, elokuva tai festarikeikoista ilman inkohousuja.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.4423214Missä kokoomuksen naiset?
Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa13012IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk1172270Finland is now Petter place
Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.22055Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen
Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten181994- 1771963
Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita
HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.1111694Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää4591318- 1491290
Vastuunkantoa
Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu551190