Minä olen jo kuuden vuoden ajan odottanut kutsua haastatteluun. Tarkotuksena on ostaa sieltä kissa. Olen soitellut sinne joka kuukausi, aina vaan sanotaan, että kovasti jonoa. Joskus eivät vastaa ollenkaan puheluun. Jos soitan kaverin numerosta, niin sitten vastataan. Tätä on on jatkunut jo kuuden vuoden ajan, mitä järkee ?
Erikoinen löytöeläintalo
Anonyymi-ap
31744
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 31
Vanhimmat
Hulluille ei anneta eläimiä tuolta. Onneksi.
saatiin sieltä 2 kania, syötiin ne vähän perästä kun ei ollu kivoja.
Jos sulla on ulkolainen sukunimi, niin et pääse haastatteluun .
jotta sieltä voi saada elukan, on nöyristeltävä ja myötäiltävä, ehkä hyvä opetella ulkoa jokin hoito-opas.
Henkilökohtainen antipatia, joten hakemus heitetään suoraan roskiin. Siinäpä soittelet ja kyselet vuositolkulla. Ihan tuttua.
Minulle sanoivat aikanaan että tule ensi sunnuntaina. Poikkesin City-Marketiin samalla ja ilmoitustaululla oli kaksi nuorta leikattua tyttökissaa samastaa perheestä. Ei tullut turha reissu 60 km päästä kissoja hankkimaan. Hyvät sain.
Minäkin ottasin sellasen 60 kg/165cm kisulin taloutta hoitaan. Ikää ei sais olla yli 40 ja daisut ei kovin isot. Varallisuuden ja tulojen puoleen pitäs olla sellanen vakavarainen.
Tykkään kalakeitosta ja makaronilaatikosta. Jonkun verran juon kaljaa mutta en polta tupakkia. Ja ajokortti pitäs kisulilla olla ja sellanen empaattinen mieli.
Pohjois-Korean meininkiä siellä löytöeläintalossa.
löytöelintalo hakenut kohta jo puol vuotta eläinhoitajaa sinne UEgroupin kautta.ei vaan löydy.tarviiko olla työtön eläinlaakäri,vai mitä ne haluaa?
Yritimme ottaa koiraa sieltä, kävivät meillä kahdesti. Lopulta tuli sellanen päätös, etteivät anna meille koiraa, koska asumme Otavassa. Meillä on vaimon kanssa molemmilla ajokortti ja talossa kaksi autoa. Koiralla olisi aidattu piha ja mahdollisuus tulla aina sisätiloihin, jos siltä tuntuu. Ruokaa on aina tarjolla, kokemusta koirista meillä molemmilla. Ehkä joku asia mätti, kun me ollaan niitä 'komm..reita'. Joten koira meiltä evättiin.
Se on oikein. Ei otavalaisille kommareille koiria
Ongelmanne oli se, että yrititte ottaa niiltä koiran. Mutta kun niistä pitää maksaa, ei niitä ilmaiseksi saa.
Ja toinen on Otavassa asuminen, päästään viallista porukkaa siellä ainoastaan asuu, joille ei voi lemmikkejä myydä.
oon kyllästyny koiraani se haisee.tuleeko ne hakemaan kun soitan.
Jos samalla potkit ja hakkaat sitä sekä uhkaat tappaa sen, ehkä,
Työntekijät siellä vihervasurisuvakkeja, niin sen mukaista myös koko toiminta siellä.
No sehän selittää sitten kaiken.
Suako sieltä kaneja paistiksi.
Saa. Kunhan ei heille kerro. Mutta yksityisiltä saa useamman kerralla.
Mä olen vasuri, ehkä siksi en saanut kissaa enkä koiraa. Kirjoitin löytöeläintalosta
tämän runon:
Piiri pieni pyörii
samat ämmät siellä hyörii.
Juoruilua, räkätystä,
kateellisten akkojen mäkätystä.
Tekopyhyys, raha puhuu,
porvarien p-rseet nuoleentuu .
Nyt olet 100% hukassa mesyn naisista.
Hatunnosto heille, vaikka muutenkin on tuo virka noussut heille hattuun !
Virka?
Vapaaehtoisia elänrakkaita ihmisiä.
Paitsi Jamppa villieläimineen, siinä touhussa ei ole mitään järkeä. Ajella vanhalla paskalla variksia hpitoon hakemaan.
Jamppa on ainut fiksu tyyppi siellä.
Eli kaltaisesi kehari? Sen touhu on sairasta. Luonnon eläimien takia ajella autolla ja kuluttaa kaikkkia resursseja.
Kaveri pelastelee supikoiranpentujakin, vaikka supikoira on luonnossamme vieraslaji, haittaeläin ja varsinainen maalinnunpesien ryöstäjä ja -tappaja. Kemoa touhua.
Kyllä ne naikkoset saavat palkan. Vapaaehtoiset ovat vaan avustamassa.
kaveri tuottaa pakullaan isot hiilidioksidipäästöt!
Ja on vihreiden kannattaja.
Joskus itki naamakirjassa kun käy hänen kadullaan kahden firman roska-autoja ja ja hänen mielestään pitäisi olla sellaiset kalustot jotka ei saastuta lainkaan.
Paikallinen jäte firma ei kuulemma kelpaa jos eivät hommaa uusia autoja jotka ei saastuta.
Oli kovasti kallellaan isoon pärssiyhtiöön (L&T), eikä yhtään ajatellut että paikallinen firma jättää verotulot myös paikkakunnalle.
Itse ajaa vanhalla saastuttavalla diisel pakulla, mutta sehän ei haittaa kun hyvn asian puolesta ajelee.
Hieman ristiriitaista.
Henkilökohtaisesti minulle ihan sama millä ajelee, mutta ei sitten kannattaisi vaatia muilta jotain, johon ei itsekkään ole valmis.
Eri asia. Se on sitä vihreää huijausta
Juuri näin. Älä tee niin kuin minä teen, vaan niinkuin minä sanon.
Verovaroin kustannettua, pitkälti joutavaa toimintaa. Kissoille piikit tai nappi ottaan, samoin koirille. Elukoita ihmisillä muutenkin ihan liikaa, kuluttamassa turhaan luonnonvaroja, ovat vielä lihansyöjiä!