Niin, siinäpä kysymykseni kaikessa lyhykäisyydessään; Eli osaisiko joku kertoa onko rahapuu myrkyllinen kissalle?
Kiitokset etukäteen :)
Kiitokset etukäteen :)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kyllä luulen, että rahapuu on myrkyllinen..En tiedä jos pikkuisen maistaa, mutta isoina määrinä...
Rahapuuta ei ole luetteloitu kissalle myrkylliseksi, mutta mitään huonekasvia ei ole tarkoituksenmukaista antaa kissan syödä. Jos kissasi on haukannut rahapuun lehtiä, niin ei tarvi olla hirmuisen huolissaan, mutta esim rönsylilja joka on luetteloitu myrkyttömäksi, muuttuu huoneessa, jossa poltetaan tupakkaa, kissalle tappavaksi "välipalaksi" Kauran tai vehnän orasta kannattaa kasvattaa ruukussa kissan vegetaarisiin tarpeisiin.
Tässä ovat listattuna yleisimmät huonekasvit, joita tulisi välttää:
http://www.chiritan.net/garden/poisonous.htm
Vaikka syötäviäkin kasveja on olemassa, pitää muistaa, että kissa on petoeläimenä ensisijaisesti lihansyöjä, joka ei tule toimeen pelkällä kasvisravinnolla.
Kiitokset asiallisista vastauksista :)
Juu, ei kisulini ole rahapuuta maistellut, mutta ajattelin vain kysäistä että JOS joskus niin käy, niin eipähän ole sitten hengenvaarallista ainakaan.
Ja tuo lista on todella hyödyllinen, tulevaisuuttakin ajatellen :)