Pankit myöntävät pienempiä lainoja koska muut kulut nousee ja asuntolainan lyhennykseen jää vähemmän rahaa.
Käytännössä tämä tarkoittaa sitä että lainarahalla ostetuille asunnoille tulee jonkinlainen hintakatto jota kalliimmat asunnot ei mene kaupaksi.
Myönnetyt asuntolainat entistä pienempiä
7
371
Vastaukset
- Anonyymi
Persaukisten ei pidä ikinä ottaa mitään lainaa.
- Anonyymi
Meillekin olisi pankki myöntänyt lainaa, mutta korkokulut olis olleet suuremmat kuin lainan lyhennyserä kuukausittain, niin jätettiin nostamatta.
- Anonyymi
Jostakin se on aloitettava
Parempi myöhään kun ei milloinkaan - Anonyymi
Mulle pankki ei antanut lainaa ollenkaan asuntoa varten. Ostin siis omilla rahoilla. Onneksi sain edes ne pankista. Eikä kyllä ollut itsestään selvää sekään.
- Anonyymi
Riski on noussut pankeille. Aiemmin kun korot olivat alhaalla, niin lainaa sain pankista kannettua ulos sen verran kuin kehtasi.
Nyt 12kk euribor huitelee jo 3,5 % tienoille. Tämän päälle vielä pankin marginaali 0,5 - 1% niin voi ei ihme että lainakulut erät on nousseet. Sitten kun markkinalla on löyhää lainaa liikkeellä, niin pankit alkaa hikoilemaan milloin ihmiset lakkaavat maksamassa lainan lyhennyksiä (tai edes korkoja).
Voit helposti testa miten lainaerät muuttuu esim. 500 000 euron lainalla 0% -> 5% nostolla netistä löytyvillä laskureilla. Esim. täältä: https://www.asuntojenhinnat.fi/asuntolainalaskuri - Anonyymi
Joka 🌙 läskiä viedään ku litran mittaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542398
- 622292
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p151790- 621602
- 521562
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41915Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111837Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118787Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit33758- 40713