Annoin luotettavan oloiselle puolitutulle kalliin työvälineen lainaan, enkä saa sitä lukuisista pyynnöistä huolimatta takaisin.
Epäilen, että hän on joko myynyt sen eteenpäin tai ei vaan halua palauttaa.
Miten tulisi edetä? Täyttääkö jo jonkin rikoksen tunnusmerkit? Kavallus?
Mitä todisteita pitää esittää?
Kallis työväline lainassa eikä saa takaisin, onko kavallus
8
297
Vastaukset 8
- Anonyymi
Jos esine on myyty, se on kavallus. Mutta jollei hän sitä vain palauta, se on sopimusrike. Sinulla on oikeus vaatia esine takaisin ja käyttöhyödyn menettämisestä vahingonkorvausta.
Lainattua esinettä ei voi saada sen uudelta omistajalta takaisin (ilman lunastusta), vaikka ostaja olisi sen rikoksen kautta saanut haltuunsa. Silloin kavaltajan on korvattava esineen käypä arvo alkuperäiselle omistajalle.- Anonyymi
Vähän nyt sinne päin. Kyseessä olisi RVA 11 §:n mukainen vilpittömän mielen saanti. Eli, uuden omistajan on todistettava saaneensa esineen haltuunsa vilpittömässä mielessä. Ellei sitä ole, niin kavallettu esine on palautettava omistajalle lunastuksetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vähän nyt sinne päin. Kyseessä olisi RVA 11 §:n mukainen vilpittömän mielen saanti. Eli, uuden omistajan on todistettava saaneensa esineen haltuunsa vilpittömässä mielessä. Ellei sitä ole, niin kavallettu esine on palautettava omistajalle lunastuksetta.
Todellakin päin seiniä vai pitisikö sanoa metsään menit. Vilpitön mieli oletetaan, joten käytännössä ostaja saa pitää esineen. Toisin voidaan toki yrittää todistella.
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17716277r
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
Ok. Kiitos!!
Kavallus lienee poliisiasia, mutta miten sopimusrikkomus. Minkä viranomaisen kanssa sitä asiaa voi käydä läpi?- Anonyymi
Ei sopimusrikkomusta mikään viranomainen ryhdy hoitamaan. Sinun on lähdettävä käräjille, ellei sovintoa synny.
- Anonyymi
Käy hakemassa se esine. Älä lähde pois, ennenkuin olet omaisuutesi saanut takaisin.
- Anonyymi
Metsään meni taas. Jos kysyjä näin tekisi, niin hän syyllistyisi omankädenoikeuteen ja neuvoja yllyttäjänä omankädenoikeuteen.
Rikoslaissa kerrotaan, joka omin valloin ryhtyy toimeen, jota hän ei saa tehdä ilman viranomaisen myötävaikutusta on tuomittava omankädenoikeudesta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???411897Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha7101290- 991031
- 102908
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk88904- 66751
- 33642
Olinko yhden viestin arvoinen?
Sen verran olit valmis panostamaan ja selvittämään umpisolmuja. Kukkuluuruu vaan sinullekin mies.68518Kuka om uusi kylän mies?
Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku13518- 78501