Venäläisiä ei enää haluta Suomeen, mites Lieksassa?

Näinhän se Iltalehden kysely kertoi, että venäläiset eivät ole tervetulleita.

Mutta Lieksassahan saattaa vielä olla venäjämielisiä.
34331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Joo, venäläiset ovat nyt yhtä epätoivottuja kuin lähi-itäläiset ja somalit, vain 5-8% ottaisi noita lisää.

Hyvä niin.

1Äänestä
  • Mukasuvaitsevaisia on siis hyvin vähän.

    Äänestä

Luoman Ilkka on valmis ottamaan pari kotiryssää jos löytyy sen verran kirjoitustaitoinen, että osaa levittää Putinin propagandaa.

Äänestä
  • Se onkin venäjämielinen todella.

    Äänestä

Suomen urheiluskaalaan kelpuutettiin Ukrainalainen pyörätuolissa istunut urheilija miksi?

Äänestä

Ei venäläisiä haluta tänne, mutta Puutten lonkerot ulottuu tänne, eim. konsulttien muodossa, ja näiden rahavirrat on Moskovan suuntaan.

1Äänestä

Olen pannut venäläistä paljaalla bebbuun 🤠

1Äänestä
  • Rohkeaa ja dynaamista!

    Äänestä

Kuinkahan tyhmiä Venäläiset loppujen lopuksi on, kun valitsevat vuosikymmeniksi tuollaisen murhaajan johtamaan maataan kuin Putin.

1Äänestä
  • Sitäkin minä ihmettelen miksi joku haluaisi matkustaa venäjän puolelle? Eikö sama ole käydä ulkomuseolla.

    1Äänestä

  • Mutta putella voi olla lähtö edessä vielä tänä vuonna.

    1Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Mutta putella voi olla lähtö edessä vielä tänä vuonna.

    Voi olla mutta epäilen. Siellä on kansa pantu sellaiseen ruotuun, että ei tee mieli pullikoida, tai häkki heilahtaa hyvin äkkiä.
    Siellä kun on runsaasti alueita, joissa ei tiedetä tästä ajasta mitään
    Kun pinta-alaa on niin paljon, sinne sopii jos jonkinlaista kylää ja eläjää.
    Maata pitäisi vielä saada lisää, vaikka entisessäkin on puolet liikaa. Toivottavasti ahmatilla on paskainen loppu.

    Äänestä

  • Meinaat, että venäjällä kansa valitsee presidentin? 🤣🤪😂

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Meinaat, että venäjällä kansa valitsee presidentin? 🤣🤪😂

    Suljettu lippuäänestys. Ovella annetaan valmiiksi liimattu kuori, leimataan pöydällä ja pudotetaan uurnaan. Sen verran vielä häveliäisyyttä, ettei ihan yli sadan pääsee äänestysprosentti.

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Suljettu lippuäänestys. Ovella annetaan valmiiksi liimattu kuori, leimataan pöydällä ja pudotetaan uurnaan. Sen verran vielä häveliäisyyttä, ettei ihan yli sadan pääsee äänestysprosentti.

    Tai niinku Ukrainassa missä rynkkymies tulee ovelle ja sanoo että nyt olis aika äänestää Venäjään liittymisen puolesta

    Äänestä

  • Anonyymi00015 kirjoitti:

    Suljettu lippuäänestys. Ovella annetaan valmiiksi liimattu kuori, leimataan pöydällä ja pudotetaan uurnaan. Sen verran vielä häveliäisyyttä, ettei ihan yli sadan pääsee äänestysprosentti.

    Joskus siellä mennään automaattisella äänestyksellä kun on valmiiksi täytettyjä lappuja putinin nimellä iso nippu uurnan vieressä olevalla ja se tunkee niitä lappuja uurnaan. Toinen agentti seisoo uurnan edessä hämyrinä ja näkösuojana, mutta silti aina vilppi näkyy.
    Eikö ryssillä tulisi halvemmaksi jättää tuo pelleily kokonaan pois ja julistaa putte vaalien ylivoimaiseksi voittajaksi 300% kannatuksella ja julistaa samalla putte pyhimykseksi.😁

    Äänestä

Putleri tyhjentää vankilat aika tehokkaasti ja näin rikollisuus laskee jos tarkastellaan vankitilastoja.

Äänestä
  • Aluksi vankiloista vietiin kaikki murhaajat kun ajateltiin jotta ne on parhaita tappajia, mutta nyt kelpaa varmaan kaikki muutkin. Afrikkalaiset opiskelijatkin oli tuosta vaan viety Moskovasta asuntolasta rintamalle. Venäjä ei ole muuttunut yhtään siitä kun 1920-luvulla kaapattiin kadulta satunnaisia ihmisiä pakkotyöhön lähetettäväksi.

    Äänestä

  • Wagner värvännyt jopa 40 000 vankia, niistä on tuhansia ilmeisesti jo kuollut.

    Äänestä

Onhan tuo järkyttävää nähtävää, miten venäläiset herkuttelevat sotavideoillaan Ukrainassa, missä Mariypolin kaupunki on tuhottu maan tasalle. Näitä videoita voi nähdä mm. southfront piste org kautta. Muualla niitä ei näytetä. Lavrov on jo lähettänyt 1,5 miljoonaa venäläistä sotilasta Karjalan tasavaltaan, jos Suomi liittyy Natoon, niin tulee meille Mariypolin kohtalo, ja sitten venäläiset rikkaat asuttavat Suomen, kun meidät on pyyhkäisty pois olemasta kansa. Näin on näreet ja sotasanna se vain pakonomaisesti toisteli WEF:n kokouksessa, että me autamme Ukrainaa vaikka 15 vuotta eli lähetämme rahaa, aseita, ruokaa ja annamme turvapaikkoja pakolaisille. Entäpä jos tämä hellanlettaskassaneiti joutuu näkemään, kun Tampere, Helsinki, Turku, Joensuu, Lappeenranta, Rovaniemi, Kemi ja Oulu kokevat Mariypolin karmean kohtalon, sillä se on niin tuhottu, että se näyttää kuin olisi vetypommia käytetty. Ei lintuja, eläimiä eikä ihmisiä ja kaikki raunioina. Herätkää suomalaiset ja äänestäkää sellaisia huhtikuussa, jotka haluavat EU:sta eroon ja että hieromme rauhaa itänaapurin kanssa Paasikiven-Kekkosen linjan mukaisesti, ainakin Paavo Väyrynen sitä kannattaa. Väyrynen presidentiksi! Kuulemma lännen antamat taisteluvälineet on sijoitettu ukrainalaisiin ydinvoimaloiden tiloihin, etteivät venäläiset niitä pommittaisi. Eikö olekin julmaa? Herätkää unestanne, katsoin niitä videoita southfront piste org ista ja ne eivät ole mukavaa katsottavaa.

Äänestä
  • Ryssän propaganda ei uppoa, kerro siellä trollitehtaalla pietarissa että vetävät käteen.🤣

    1Äänestä

  • Pietarin runkkauskerho suoltaa propagandaa, mutta ei osu eikä uppoa.

    1Äänestä

Venäläiset eivät ole minun viholliani eikä myöskään Putin. He ovat tervelulleita vaikka tuosta suoraan ja ilman viisumia. Mikäli haluavat voivat myös tulla aseiden avustamina mikäli katsovat tarpeelliseksi. Slava Venäjä.

Äänestä
  • Muuta ryzzälandiaan putinisti.

    1Äänestä

Putinin vastustajilla on jotenkin huono tuuri, joku kurkottaa parvekkeelta neljännestä kerroksesta ja se on menoa. Jollekin sokerikuppiin on sotkeutunut väärää jauhetta ja alkaa hengitys pätkiä.

Äänestä
  • Venäjällä on paljon oligarkeissa lentopakirjattomia lentäjiä? Ne lentää ilman laskuvarjoa kerrostalojen ikkunoista kadulle.

    1Äänestä

  • Myös suosittu harrastus on lentely korkealta kerrstalon ikkunasta ilman laskuvarjoa ja lentolupakirjaa.😁

    1Äänestä

  • Anonyymi00032 kirjoitti:

    Myös suosittu harrastus on lentely korkealta kerrstalon ikkunasta ilman laskuvarjoa ja lentolupakirjaa.😁

    Kuuleeko pietarin trolli, kuuleeko pietarin trolli,,,
    IAEA: Ukrainan ydinvoimaloista ei löytynyt sotakalustoa
    klo 22:24: Kansainvälisen atomienergiajärjestö IAEA:n johtaja Rafael Grossi on romuttanut venäläisväitteet, joiden mukaan Ukraina säilöisi sotakalustoaan ydinvoimaloissa.

    Venäjän ulkomaantiedustelupalvelu SVR syytti Ukrainaa asiasta maanantaina. SVR väitti, että Ukraina varastoi länsimailtaan saamiaan aseita ja ammuksia ydinvoimaloissa eri puolilla Ukrainaa.

    Grossi tyrmää SVR:n väitteen. Hän muistuttaa, että IAEA:n edustajat ovat toistaiseksi pysyvästä paikalla kaikissa ukrainalaisissa ydinvoimaloissa.

    Saadakseen asiasta täyden varmuuden Grossi määräsi IAEA:n työntekijät tutkimaan ydinvoimalat. IAEA ei löytänyt mitään näyttöä, että alueilla varastoitaisiin sotakalustoa.

    – Näiden tarkastusten tulos oli negatiivinen, hän toteaa.

    Lähde iltalehti

    Äänestä

Teetarjoilusta kannattaa myös kieltäytyä.

Äänestä

Nyt alakkaahi nuppi tutista kun leoparteja laitettaan ukrainnaan ja Ameriikasta tulloo vielä aapramasseja siinä tulloo venäjän pojille kiire juosta karkkuun juokssoo niin kovvoo että komissaarit ei ies kerkkee niitä telottoo karkuvvuuvesta

Äänestä
  • Kaalimaan vartioille tulee kiisus, siinä tossut tulta lyö kun he juoksevat kotia kohti.

    Äänestä

Lieksassa ei ole koskaan ollut ryssävihaa, se on pohjanmaalainen käsite. Ennen vanhaan rajan yli kulettiin ja mentiin Pietariin töihin ihan sujuvasti.

Äänestä

Lieksassa leuhahtaa aina lämpimästi kun tulee puhetta Kivivaarasta ja Putlerin maasta.

1Äänestä

Idänkauppa sai itä-Suomen kukoistamaan. Tämä näkyi myös Lieksassa. Lieksassa kävi venäläisiä turisteja, enimmäksen varkkaita. Tämä näkyi myös lieksalaisissa kaupoissa ja tietysti myös majoitus- ja ravintola-alalla.
Venäjä-pakotteiden takia itä-Suomi näyttää olevan tekemässä sankarillista itsemurhaa, kun se kituu ja näivettyy henkitoreissaan...

Äänestä

Ketjusta on poistettu 13 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Näinhän se Iltalehden kysely kertoi, että venäläiset eivät ole tervetulleita.

Mutta Lieksassahan saattaa vielä olla venäjämielisiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu