Tänään oli lehdessä että 90 vuotiaan sähkölasku oli yli 716€ ja meni ulosottoon. Saahan tämä vanhus nyt hakee sähkötukee ja varmaan myös toimeentulotukeen että ei sen ulosottoon pitäs mennä. Kun vaan sukulaiset auttaa niin kuin tämä Thomas joka juttua kertoo?
Eihän vanha ihminen yksin osaa tällaisia asioita hoitaa
Vanhuksen sähkölasku
20
1260
Vastaukset
- Anonyymi
90-vuotias ei lähde kerjuulle luukulle!
- Anonyymi
Oli ikä mikä tahansa ,kun mennään yhteiskunnassa kohtuuttomuuksiin tulee korvausvelvollisuus yhteiskunnallisesti eteen. Ulos otoista on seuraamuksia. Korot juoksee ja luottotiedot menee josta on pitkä mittaisia seurauksia jotka hankaloittavat elämää. Sitä en tiedä toteutuuko tuo korvausvelvollisuus missään mittapuussa kun vahinko on aiheutettu, epäilen ja siksi tuo asia olisi syytä nostaa yhteiskunnallisen keskusteluna alle. Ei ole oikein että politiikot touhuavat ja päättävät eivätkä kanna poliittisten päätösten seuraamuksista vastuuta vaan yhteiskunnallinen vastuu jätetään yksilöiden kannettavaksi.
- Anonyymi
Sairasta touhua yksilön kannalta, ahneus kaiken voittaa.
- Anonyymi
Se lasku meni heti perintään, ulkoistettu niin sähköyhtiöltä. Ei ulosottoa vielä.
Silti kohtuuton korotus 100 euron laskusta 700 euroon ja kun on kyse vanhuksista niin joku tolkku asiakaspalveluun ja pakkodigitalisaatioon. - Anonyymi
On taas osattu lukea ja hallitaan medialukutaito
🤦🏻♀️🤦🏻♀️🤦🏻♀️🤦🏻♀️🤦🏻♀️🤦🏻♀️ - Anonyymi
Kyllä on veemäistä kun 90 vuotiaalta menee luottotiedot. Siinä on loppu elämä piloilla.
- Anonyymi
Maa on tullut kuten muinoin väkivaltaa täyteen uudelleen.
- Anonyymi
Hänellä täytyy olla jo joku edustaja valtakirjalla kuka hoitaa hänen asioitaan. Ei noin vanhan kuulu stressata riittääkö eläke vai ei
- Anonyymi
Kokemäkiläiset ovat lällyjä kun käytätte paikallisen sähköyhtiön ylihintaista sähköä. Vaikka siirtomaksu on kallis, niin firma kaatuis kun lopetetaan sähkön osto siltä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kokemäkiläiset ovat lällyjä kun käytätte paikallisen sähköyhtiön ylihintaista sähköä. Vaikka siirtomaksu on kallis, niin firma kaatuis kun lopetetaan sähkön osto siltä.
Carunan, ei paikallinen. Kuhan nyt ratsastaa vanhalla nimellä.
Siirtohinnat on kyllä ryöstöä. Niin ne on koko maassa. Eiköhän ne ole jo monta kertaa maksettu ne kaapelit mitä pitkin se sähkö liikkuu, ei ole tarvetta enää kerätä kolehtia kaivuihin. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Carunan, ei paikallinen. Kuhan nyt ratsastaa vanhalla nimellä.
Siirtohinnat on kyllä ryöstöä. Niin ne on koko maassa. Eiköhän ne ole jo monta kertaa maksettu ne kaapelit mitä pitkin se sähkö liikkuu, ei ole tarvetta enää kerätä kolehtia kaivuihin.Caruna monikansallisena yhtiönä haluaa kaikki pienemmät sähköyhtiöt konkurssiin.
Halvempi vaihtoehto on Helen, vaikka sekin on nostanut hintojaan merkittävästi.
Suurin ongelma suomalaisilla sähkömarkkinoilla on, ettei esim. naapuripaikkakuntien sähköyhtiöiden välillä ole mitään kilpailua, jolloin on pakko valita oman asuinalueensa sähköyhtiö. Meikällä oli kerran aikaisemmassa osoitteessa niin, ettei naapuripaikkakunnan sähköyhtiö suostunut ottamaan asiakkaakseen. - Anonyymi
Toivon mukaan jokaisella digitaidottomalla on nyt se JOKU joka auttaa sähkötukien haun kanssa.
Valitettavasti kaikein heikoimmat on nyt jätetty kaikkien palvelujen ulkopuolelle kun vasta mietitään reunaehtoja. Näin nämä jotka apua tarvitsisivat ovat pimennossa.
- Anonyymi
Siellä on 200 edustajaa kansan valitsemina jossa nämä päätökset on tehty. Hyvin yksinkertainen asia tehdä uusi päätös missä siirtohintaa ei voi periä enemmän kuin kulutusta on. Siittä vaan aloitetta tekemään. Kyllähän se selvä asia on että jos annetaan sähkönsiirtoyhtiöille päätäntävalta siirtohinnoista niin sehän on päättymätön tie korotuksille eli sama asia kun "paskoo omiin housuihinsa" tämä on jo nähtykin siirtohinnoissa.
- Anonyymi
Toivottavasti Juhana on ehdokkaana eduskuntavaaleissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toivottavasti Juhana on ehdokkaana eduskuntavaaleissa.
Oikeasti, hanki apua Juhana-jankkaamiseesi.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Oikeasti, hanki apua Juhana-jankkaamiseesi.
Jaaha, täällä joku polttaa päreitään, kun ei kestä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaaha, täällä joku polttaa päreitään, kun ei kestä.
Juhana kyllä hoitaa, turha murehtia.
- Anonyymi
Kuka tää juhana on
- Anonyymi
Rahat taitaa mennä jennoille ja jonneille ym. muille poppareille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1892704Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061132- 94989
- 64921
Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait241826Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20820Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka288791Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies90785Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22718