Nyrkkeilyliitto on venäjämielinen

Anonyymi-ap

Eikö Kokkolassa ole enää vaikuttajia Nyrkkeilyliitossa?
YLE:
Nyrkkeily
Nyrkkeilyliitto käänsi kelkkansa Venäjä-boikotissa – ”Koettiin, että tilanne on kohtuuton urheilijoille”

Suomen Nyrkkeilyliitto lähettää maajoukkue-edustajia sittenkin lajin MM-kilpailuihin, vaikka turnauksessa ottelee myös venäläisiä.
Kuva: Getty Images
Timo Uusitalo
23.1. 20:47

Päivitetty 23.1. 20:54

Suomen Nyrkkeilyliitto oli aiemmin ilmoittanut boikotoivansa kilpailuita, joihin osallistuvat myös venäläiset ja valkovenäläiset. Suomalaisnyrkkeilijät ottelevat mahdollisesti heitä vastaan maaliskuussa Intiassa järjestettävässä MM-turnauksessa.

Nyrkkeilyliiton hallitus pyörsi tuoreella päätöksellään aiemman kantansa. Suomalaiset huippunyrkkeilijät voivat siis jatkossa kamppailla olympiakarsinnoissa ja arvokilpailuissa Venäjän tai Valko-Venäjän urheilijoita vastaan.

Nyrkkeilyliiton toiminnanjohtaja Marko Laine kommentoi asian uutta käännettä Ylelle maanantaina.

– Linja päätettiin muuttaa, kun koettiin, että tilanne on kohtuuton urheilijoille. Olympialaiset ja sen karsinnat lähestyvät, ja jos ei tule kansainvälisiä otteluita, niin silloin on turha lähteä edes tavoittelemaan olympiapaikkaa, perustelee Laine.

Laine pitää asiaa hankalana ja ymmärtää, että kaikki eivät välttämättä pidä päätöksestä.

– Lajin sisällä asiasta (boikotin osittaisesta pyörtämisestä) on ollut keskustelua, ja valmennusjohto teki sitten siitä esityksen, minkä hallitus hyväksyi, kuvasi nyrkkeilypomo prosessia.

Nyt tehdyllä päätöksellä urheilulliset seikat näyttävät ajaneen eettisten arvojen ohi.

– Ymmärrän, jos asia halutaan niin nähdä. Tämä on vaikea kysymys. Olemme jutelleet muiden maiden kanssa, ja käsittääkseni muun muassa Ruotsi, Norja ja Englanti ovat samoilla linjoilla. Näin äkkiä ei tule mieleen yhtään maata, kuka boikotoisi täysin, toiminnanjohtaja huomauttaa.

Kansainvälisen nyrkkeilyliiton IBA:n puheenjohtajana vaikuttaa venäläinen Umar Kremlev.

Ilta-Sanomat kertoi ensimmäisenä Suomen Nyrkkeilyliiton tekemästä Venäjä-boikotin uudesta käänteestä

7

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eipä taida kokkolalaisilla enää mitään vaikutusta nyrkkeilyliittoon, eikä nyrkkeilijöitäkään.

      • Anonyymi

        😍😍😍😋😋😋😋😍😍😍

        🔞 ­N­­y­m­­­f­o­­­m­­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17717778q

        🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞


    • Anonyymi

      Nyrkkeilijänä jäisin pois.

    • Anonyymi

      KANSAINVÄLINEN olympiakomitea KOK poistaa nyrkkeilyn Pariisin vuoden 2024 kesäolympialaisten ohjelmasta, muun muassa Washington Post ja Reuters kertoivat torstaina.

      Nyrkkeilyn asema oli vaakalaudalla jo viime vuonna järjestetyissä Tokion olympialaisissa Kansainvälisen nyrkkeilyliiton IBA:n korruptioskandaalien takia. KOK järjesti Tokion kisojen nyrkkeilyn poikkeuksellisesti itse.

      Aiemmin tässä kuussa KOK ilmoitti pitävänsä IBA:n olympiasulun voimassa myös Pariisin olympialaisissa. Torstaina KOK kiristi ruuvia toteamalla, että nyrkkeily saattaa pudota Pariisin olympialaisista kokonaan.

    • Voitin Suomenmestaruuden lasten sarjassa Kotkassa. Hopealle sijoittui Liisa Alaspää Vetelistä muita osallistujia ei ollut mutta mestaruus on aina mestaruus vaikka voissa paistaisi tapasi pappani Mooses sanoa, hah hah haaa!!!...

    • Anonyymi

      Kokkola oli nyrkkeilyn keskus joskus 1960-1980 välillä.

    • Anonyymi

      Kaikki maat olympialaisiin.
      Ei politiikkaa saisi sotkea urheiluun ollenkaan

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan

      Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam
      Kotimaiset julkkisjuorut
      351
      1327
    2. Minkä ikäistä ikävöit?

      Minkä ikäinen hän on ja mitä hän sinulle merkitsee/merkitsi?
      Ikävä
      69
      1307
    3. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      299
      1019
    4. Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin

      Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀
      Haapavesi
      45
      1008
    5. Aika pieni se on

      Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht
      Haapavesi
      30
      839
    6. Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin

      Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆
      Maailman menoa
      227
      838
    7. Kiitos siitä

      Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak
      Ikävä
      40
      815
    8. Ilouutinen: Teini-ikään ehtinyt Osmo Peltola TV:ssä! Tätä tiedossa Peltsi-isän kanssa tällä kertaa

      Mikä upea parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Peltsin toisen luonto starttaa televisiossa ja mukana muutamassa jakso
      Tv-sarjat
      20
      777
    9. Pelekäätkönä mua?

      Älä turhaan. 😘 Unohdetaan säät ja ilmat ja muut turhat lätinät tai jos välttämättä haluat niistä keskustella, niin te
      Ikävä
      42
      774
    10. vinkki miehille

      Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli
      Ikävä
      125
      766
    Aihe