Mersuista ja niiden moottoreista.

Kympille vielä heti tähän alkuun innoittavista kuvistaan, kiitos.

Pahoittelen ettei minulla nyt ole aikaa tarkistaa, että ovatko kuvat jo poistettu.

Kirjoitin kuitenkin näin:

"Hieno Mersu sulla Kymppi.
Toisin kuin joku, en ole kateellinen.
Päinvastoin, hienoa että sulla moinen vekotin siellä."

Minua jäi nyt Kymppi mietityttämään, että mikä "perusmoottori" on vekottimessasi?

Ns. Mersumieheksi itseäni en itse luokittele. Vaikka hyviä kokemuksia näistä. Usein olen valinnoissani kuitenkin kääntynyt vastaavien saksalaisien tuotteisiin. Syystä tai toisesta. Ehkäpä jostakin kummallisesta, ei järjellä selitettävästä syystä, olen yhä se Bemarikari ja ikuinen amis?
13240
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Perässä lukee C63 S joten googletettuna muutaman vuoden vanha:

Mercedes-Benz C 63 S AMG 4.0 V8 Bi-Turbo AMG
Turvallisuus
Adaptiiviset ajovalot
Ajonvakautusjärjestelmä
Isofix-valmius
Kaarrevalot
Käynnistyksenesto
LED-ajovalot
Luistonestojärjestelmä
Lukkiutumattomat jarrut (ABS)
Mäkilähtöavustin
Turvatyynyt
Varashälytin
Sisätilat ja mukavuudet
Ajotietokone
Ilmastointi: Automaattinen
Katon avausmekanismi: Sähköinen
Keskuslukitus: Kaukosäätöinen
Nahkaverhoilu
Navigointijärjestelmä
Nopeusrajoitus -tunnistin
Ohjaustehostin
Penkinlämmittimet
Peruutuskamera: Kamera takana
Pysäköintitutka
Rengaspainevalvonta -järjestelmä
Start-stop-järjestelmä
Sähkökäyttöiset ikkunat
Sähköpeilit
Sähkösäätöiset istuimet
Sähkötoiminen takaluukku
Urheiluistuimet
Vakionopeudensäädin
Elektroniikka
Head-Up-näyttö
Äänentoistojärjestelmä: CD-soitin+Radio+Bluetooth
Kevytmetallivanteet
Lasikatto
Monitoimiohjauspyörä
Sadetunnistin
Turbo
Urheilullinen alusta

Tekniset tiedot
Teho: 375 kW / 510 Hv
CO2-päästöt: 196 g/km
Henkilömäärä: 5
Ovien lkm: 5
Kulutus:
Kaupunki: 10.0 l/100km
Maantie: 6.0 l/100km
Yhdistetty: 8.0 l/100km
Omamassa: 1 800 kg
Kokonaismassa: 2 240 kg
Kiihdytykset:
0-100 km/h (s): 3.9
0-160 km/h (s): 8.1
0-200 km/h (s): 12.8
0-300 km/h (s): 55.8

Hinta riippuen vuosimallista Suomessa 65-115 donaa. Sähköiselle luvataan 3,3s 0-100kmh. Bensavehkeiden hinnat tulee rytinällä alas.

Äänestä
  • Hulppee haavemeba kun saa jonkun googlettamaan kaikki tiedot ... kuten Ovien lkm: 5.

    Äänestä

  • Anonyymi00002 kirjoitti:

    Hulppee haavemeba kun saa jonkun googlettamaan kaikki tiedot ... kuten Ovien lkm: 5.

    Elä sinä huoli Bumba nuori, paljonkos kyyneleet hyödyttää? Eivät ne surut suremalla lopu, on tanssi ja laulu tärkeämpää. Eikä autotkaan ole sanojesi mukaan kehittyneet laisinkaan 1972 mallin Ladan jälkeen, jota kutsuit nimellä "Kuningasauto". Miksi siis turhaan kadehtia, oli haaveita tai ei.
    https://www.youtube.com/watch?v=ERyx7NCcZsw
    Maailman tiet niin mutkaiset
    kivistä rakennetaan
    kuka hullu kiviä kengissään
    mukanaan käy kantamaan?

    Turhaa huoli huomisesta,
    se saapuu aikanaan
    uudet murheet surulliset
    varmasti mukanaan

    Kenties vain valehtelen,
    kenties olen ylpeä
    mutta eihän pelkkää vettä
    ole elämä

    Älä sinä huoli
    tyttö nuori
    paljonkos kyyneleet
    hyödyttää?
    Eivät ne surut suremalla lopu,
    on tanssi ja laulu tärkeämpää
    (tanssi ja laulu tärkeämpää)

    Jos leipäsi muruina maailmalla
    ja viinisi katkeraa
    Älä sinä tyttö kesken heitä,
    on myös parempaa
    Usko, toivo ja omista pois
    mikä sinun on?
    Luovu ilman katkeruutta
    siitä mikä on tarpeeton

    Laulut on luotu laulettaviksi,
    lintuina lentämään
    Etsimme löytääksemme tarkoituksen
    elämään

    Äänestä

  • Tähän sammui johtotähti, kävelemään jätkä lähti.

    Äänestä

Minä parturoin vaimoni moimoin.

Äänestä

  • Minä annoin kerran... tutun kampaajan, värjätä หนวด karvojeni lisäksi hiukseni, niin... niin, niin mustiksi, kuin madollista. Voin vakuuttaa, hauskaa ollen meillä, ja sitten tasokkaassa yökerhossa ...kerronko... arvaatteko mitä?

    Äänestä

Lasikatto ja 5 ovea.

Idioottimaista kopioida tuollaista vaan nuollakseen Trollia 2010 ja sitten mitä lukea taasen saattaa.

Äänestä
  • Haluatko sensukka tietää mikä on idiotismin huippu.
    Se ei ole kopio mersun teknsisistä tiedoista nettiautosta, vaan se että sadasta ekasta aloituksesta tällä matkailusivustolla 80kpl on sinun tekemiäsi ja 76 niistä aloituksistasi käsittelee nimimerkkiä 2010. Mitä luulet onkohan hän pikkuisen päässyt ihosi alle....?

    Kun huomaat että joitakin viestiketjuja on katsottu jopa 600 eri IP-osoitteesta ja sinä vastaat kaikista aloituksista ja kirjoituksista vähintään 80%, niin oletko yhtään miettinyt että kellä täällä riivaa?

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Haluatko sensukka tietää mikä on idiotismin huippu.
    Se ei ole kopio mersun teknsisistä tiedoista nettiautosta, vaan se että sadasta ekasta aloituksesta tällä matkailusivustolla 80kpl on sinun tekemiäsi ja 76 niistä aloituksistasi käsittelee nimimerkkiä 2010. Mitä luulet onkohan hän pikkuisen päässyt ihosi alle....?

    Kun huomaat että joitakin viestiketjuja on katsottu jopa 600 eri IP-osoitteesta ja sinä vastaat kaikista aloituksista ja kirjoituksista vähintään 80%, niin oletko yhtään miettinyt että kellä täällä riivaa?

    Tiedäppä nyt sitten tuota mikä on dingdong mutta jos avomersu lasikatolla ja viidellä ovella miellyttää, niin ei muuta kuin osamaksupirssi alle ja baanalle niin että amisviikset hulmuaa raikkaassa tuulenvireessä kun lataa menemään 300 km/h vaikkapa "Stadin" ja Lahden väliä.

    Äänestä

Morjens Kymppi ja moi moi moi muillekin seuraajilleen.

Aloitukseen viitaten ensinnäkin tässä tämä kuva https://imgbb.com/7kbfJJt mikä minua innosti kyselemään Mersun "perusmoottorista".

Varjoista viis, mutta nyt siis...

Tuossa kuvassa, kuinka(!) sattuikaan, näyttäisi olevan yläoikealla hopeanuolen värinen MB ML auto.

Tämä taas on, on nyt, minulle sellainen... Déjà vu vi++u juttu.

Kellit keleleineen täällä Suomessa ovat ollen mitä ovat olleet, ja sähkölaskua pukkaa, vi++tu.

Näin unta mustasta Mercedes-Benz ML 63 AMG autosta. Pakoäänet olivat... jumalattoman kauniit. Selailin sitten tarjontaa täällä Suomessa, ja nyt sitten tuollainen neliveto, vi++u vilahtaa ohi, tuossa Kympin kuvassa.

Googletin. Vi++tu mistään pikku sähkö kiisseleistä.

Se on toi neliveto ja kuskinpaikka korkealla. Tuo moottori, mitä haen, on itseasiassa AMG:n ensimmäinen itsetekemä moottori, joka RaceCar käyttöön suunniteltu, ja vapaasti hengittävä. Ja jumankekka tollanen möhköfantti, ei uskoa naapurin Antti saata, alle Femman!

Näitä etuveto hydriri baska sähkö jne...riittää jo ...meidän perheessä... vaimolle juuri ostin. Voe wanha vi++u pöksy sentään, jos pakoputkien pauke vähänkin aiheuttaa vaivaantumista, niin siitä vaan sitten vaimokin vaihtoon....

Äänestä
  • Katalat kelit.

    Äänestä

Mersu Pattayalla on yhtä harvinainen ilmestys kuin viisas insinööri Suomessa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kympille vielä heti tähän alkuun innoittavista kuvistaan, kiitos.

Pahoittelen ettei minulla nyt ole aikaa tarkistaa, että ovatko kuvat jo poistettu.

Kirjoitin kuitenkin näin:

"Hieno Mersu sulla Kymppi.
Toisin kuin joku, en ole kateellinen.
Päinvastoin, hienoa että sulla moinen vekotin siellä."

Minua jäi nyt Kymppi mietityttämään, että mikä "perusmoottori" on vekottimessasi?

Ns. Mersumieheksi itseäni en itse luokittele. Vaikka hyviä kokemuksia näistä. Usein olen valinnoissani kuitenkin kääntynyt vastaavien saksalaisien tuotteisiin. Syystä tai toisesta. Ehkäpä jostakin kummallisesta, ei järjellä selitettävästä syystä, olen yhä se Bemarikari ja ikuinen amis?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu