moi kävin verikokeissa pitkään jatkuneen väsymyksen, heikotuksen ja muiden oireiden takia. miten kilpirauhaskokeiden tuloksia kannattaa lukea? minulta otettiin t4v 19.5 ja tsh 3.9. onko parempi ola viitearvojen alhaalla, keskivaiheessa vai ylhäällä? voiko näihin vaikuttaa itse? kiitos vastauksesta.
verikokeista
5
636
Vastaukset
- Anonyymi
Lääkitystä ei aloteta jos arvot ovat viitearvoissa. Stressi ja jännitys voi vaikuttaa arvoihin.Omalla kohdalla näin on käynyt.Kova stessi voi aiheuttaa sen ettei ole viitearvoissa.
- Anonyymi
Mitä lekuri sanoi noista arvoista?
- Anonyymi
Yleensä tulee seurantakäynti labrassa jos arvot poikkeaa viitearvoista.Itsellä kahdessa kuussa arvot oli viitearvoissa.Tosin tsh oli vaan hiukan koholla.
Onko anemia poissuljettua aloittajalta?Onko muut verikokeet otettu eikä vain kilpirauhaskoetta.- Anonyymi
Koska arvojen seuranta on tärkeää (mielestäni) olisi hyvä käydä vuosittain verikokeessa? Tälläinen tapaus sattui kohdalleni. Kesällä 2024 TSH-arvo nousi yli kymmenen, koska lääkäri oli vaatinut Thyrox lääkityksen vähentämistä. Aikaisemmin oloni oli ollut ihan ok, arvo aina seurannassa noin 2-3, mutta olin juuri täyttännyt 65 vuotta ja siksi söin lääkärin mielestä liikaa Thyroksia.
Vähennyksen jälkeen siis kesällä arvo oli 10.5 ja reseptiä uusiessani sain käskyn lääkeannoksen korjaamisesta, jotta arvo saadaan alemmas. Tilasin ajan laboratorioon kontrollia varten, sillä varmasti arvo olisi ollut hyvä tietää ennen siitä keskustelua? Sain sitten hankittua kyydin laboratorioon koetta varten, siellä ei sitä koetta kuitenkaan suostuttu ottamaan, koska lähetettä ei löytynyt koneelta. Minut lähetettiin terveyskeskukseen juttelemaan Thyrox annoksen suuruudesta ilman tietoa nykyisestä veriarvosta. Kyyti odotti ulkona ja pääsin terveyskeskukseen jonottamaan vuoroani asiastani keskustelemaan.
Tunnin kuluttua pääsinkin hoitajan puheille, lääkemäärästä keskusteltiin, mutta sen suuruudesta ei, koska ei ollut sitä koetulosta esittää! Minut määrättiin takaisin laboratorioon verikokeen ottoa varten, vaikka olin sieltä juuri tullut, eikä sitä koetta otettu.
En voinut enään sinne kokeeseen mennä, koska kyydilläni oli muutakin tehtävää kuin ajeluttaa minua kokopäivää terveyskeskuksen ja laboratorion väliä. Niinpä hän toi minut kotiin takaisin ja kaikki työ uuden lääkeannoksen hankkimiseksi oli ollut turhaa.
Mitäkö tämä sitten opetti? Mitä minä tein väärin? Jatkan edelleen todennäköisesti väärällä Thyrox annoksella? Reseptiä tuskin uusitaan, ennenkuin pääsen sinne kokeeseen, mutta otetaanko sitä silloinkaan? Voihan olla, ettei lähetteitä löydy silloinkaan ja taas tulisi turha reissu. Nyt kun lääkkeet sitten kohta loppuu, uusia en lähde etsimään vaan katsotaan lopputulos ilman lääkitystä.
- Anonyymi
moi keskustelen lääkärin kanssa ensi viikolla.. testejä oli reilusti ja anemia ei ole poissuljettu nämä olivat ensimmäiset verikokeet pitkään aikaan. kaikki mut näyttivät olevan viitearvojen keskiössä mutta leuk 8.2 viite 3.4-8.2 ja na 144 viite 137-144. viitteissä mutta yläkantissa nekin..
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taisin tehdä virheen
Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle442992Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖362631Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k532584Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt1022258Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi
Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle482094Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me3421893- 1501546
- 731408
vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos231188Nainen onko sulla supervoimmia ?
Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.281175