Tämän päivän mullikassa juttua tuulivoimasta.Taas kitisiät vastustaa,minnekkään ei saisi rakentaa,kuitenkin nämäkin vastustajat haluais,että sähkön hinta olis edullisempaa.Minnekkähän ne myllyt pitäisi rakentaa,että kaikki olis tyytyväisiä,ei taida suomen maasta sellaista paikkaa löytyä.
Tuulivoima
Anonyymi-ap
721493
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 72
Vanhimmat
Koetas pöljä keksiä! Ajele joutessas ympäri Suomea ja yritä miettiä.
Sinä et kyllä mieti,mee lepään.
Joo ei mun tartte mä tiedän. Miten on sun laita?
Tuodaan sun pihalle🤣
Sinne kannattaa luoda sama narratiivi kun finpulpin tehdashankkeelle ts siellä on todella harvinainen sammakkolaji jika on niin harvinainen ettei sitä oo kukaan koskaan edes nähnyt
Finnpulpin tehdas olisi nojannut venäläiseen halpapuun tuontiin. Sitä paitsi se oli yksi neljästä samanaikaisesta suurselluhankkeesta, joista vain yksi (Kemin) toteutui.
Nyt nuristaan, ettei puuta riitä sillekään, kun Venäjän-tuonti hyytyi. Miten olisi ollut Kuopion Finnpulpin laita?
Harmi vaan silloin kun sähkönhinta on korkealla nämä propellit ei pyöri mutta uskonsa kullakin
No sillä hän se tasaantuu silloin kun propellit pyörii. Toinen vaihtoehto on ostaa Venäjältä sähköä.
Tuulivoiman yhteyteen pitäisi rakentaa säätövoimaa saman suuruisesti, muuten homma ei toimi kokoaikaisesti. Ei voi antaa yhden energiamuodon vapaasti tuottaa silloin kun tuulee. Ydinvoimaloilla on oltavat sopimukset siitä, mistä kulutusta vähennetään, jos voimala joudutaan ajamaan yllättäen alas.
Vaekka veisivät myllyn jonnekkin korpeen,kymmenien kilometrien päähän,niin joku kitisis siitäkin,ei tänne saa tuoda vali vali.
Maanomistajat saa hyvät rahat jos antaa tuulivoimalan rakentaa maalleen. Se voi olla iso läjä rahaa vuodessa.
Elä puhu potaskaa, maan omistaja saa minimaalisen kertakorvauksen, Mutta Kunta/Kaupunki Rahastaa, että revippä siitä.
Miksi maanomistaja tarvitseekaan suurta korvausta, onhan sillä komia mylly!
Sanovatten että minne mylly nousee niin pläntistä saa vuokraa noin 40000 ekua. Siirtolinjojen alle jäävästä maasta saa kertakorvauksena muutaman satasen. Osaako joku tarkentaa?
Minä olen jostain lukenut että vähintään 20 000e vuodessa. Varmaan tapauskohtainen. Tuohan olisi aika mojova potti. Luulisi että maanomistaja ei tuoda tapauksessa vastustaisi myllyjä.ä vaikka vähän humina kävisi.
Niin se olisi näillä kitisijöilläkin että jos saisivat puoli-ilmaista tai ilmaista sähköä niin puoltaisivat myllyjä kynsin hampain.
Tuohon hintaan voivat tuoda minun parvekkeelle yhen tuulimyllyn.
Sama täällä, heti saisivat tuulimylly yhtiöt aloittaa kolmen tuulimyllyn rakentamisen pelloilleni mäkien päälle maksamalla 60 000 euron vuotuista vuokraa kolmesta myllymäestä.
Nyt EU-viljeljä maksaa kolmesta kukkulasta 1500 euroa vuodessa.
Olisihan se mukava loppuelämä (joka muutenkin alkaa olla loppusuoralla) rypeä rahoissa.
Muista että maanomista vastaa hävityksestä kun myllyjen käyttöikä tullut tiensä päähän. Ei ole halpaa lystiä hävitys et kannattaa säilyttää kaikki rahat mitä saa.
Vaan siirtolinjojen maan korvaus ei ole suhteessa myllyn tontin vuokraan.
Ei niin, ne maanomistajat joiden maiden halki menee siirtolinja ketuttaa kun vieressä maa josta omistaja saa huimat rahat.
Eekö sitä tuulivoemasähköö voeis siirtee korvesta linkkije avulla immeisten ilimoille niinku vivisti?
Siirretään siirretään, ei kait sitä siellä maston juuressa käytetä, vivisti!
Entäs sitten kun myllyt lakkautetaan, maanomistajan huoleksi jää perustukset, purkaminen maksaa.
Ee jiä maan omistajan huoleks.
Kyllä jiäp, yksii entinen viljelijä sano jotta kun pellon vuokrooja jätti vuokrasa maksamatta niin pelloelle jäe monta tuhatta muovitettua reejille hakattua märännyttä pyöröpaalia.
Kun sähköyhtiö tekee aikanaan konkurssin ja maanomistaja/perikunta
on myös ryypännyt saamansa korvauseurot, jää raivaus- ja purkukustannukset
sitten yhteiskunnan, eli meidän kaikkien veronmaksajien vastuulle.
Mahdolliset, sähköyhtiöiltä vaadittavat takuurahastot eivät tuossa vaiheessa
riitä kattamaan maisemointikustannuksia, näin on näreet!
Se voe olla pellolla niihin paalien kanssa,mutta ee tuulimyllyn kohalla.
Tuulimylly ei ole pyöräpaalitavaraa....
Tässä myös yksi syy:
https://www.maaseuduntulevaisuus.fi/uutiset/793dff65-b43e-5f22-861b-fffd55485ea8
Jos sudet ovat syy tuulivoimaloiden rakentamattomuudelle, Turun ympäristöön ei saisi rakentaa yhtään tuulivoimalaa.
https://yle.fi/a/3-12502645
Vihreet vois pystyttää niitä virheitä myllyjäjänsä vaikko sinne Helssinkin keskuspuistoon. Tuulikeskuspuisto nimeksi ja turistinähtävyydeksi.
Älä höpötä iso mies, sähköä sinäkin tarviit. Aina tuo sama itku joka jumalan joulu. Tyhmyys paistaa läpi.
Eekun tuulimyllyt keskelle kaapunkia vaan, siellä ne iänet sekottuu kaapungin iäniin. Sähkön siirron voissii sitten laskuttoo tuulimyllyn ja käättöpaikan välisen matkan mukkaan, tuommonen 10 senttiä kilowatilta ja joka kilometriltä oes kohtuullinen.
Mitteepä maalaiset tuumois? Oesko kuitennii kannattannu ottoo tuulimyllyt likemmäks, oman metän laetaan?
Kerro lissää noita typeriä ideoitas.
Kyllä tuulivoimaa voi hyödyntää myös taajamissa. Esim Savonia generaattori ei juuri ääntä pidä eikä siivet viihdo kuin perinteisessä
Jäet kiinni, taijjat asua kaakana kaapungista ku noin ölähit. Hihiii.
Pieni ilmanvastus ainakin ferrarissa
Lisätäänkö isin osakesalkkuun pieni muovinen potkurinlapa jossa kuminauha perässä DDDDDDDDDD ?
Entäs kun näijen " ihaniin laitosten omistus siirtyy heti teon jäläkeen enimmäkseen ulukomaille, Ne käytännössä omistaa ne mehtämuat vaekka sanovat että suapi hoitoo kuitennii niitä mehtiä. Suapi jos antavat.
Talvella on tuuletonta pakkasella just kun sitä halpaa sähköä tarviis. Muulloin on jo nyt ylituotanto. Mikä siinä on vaikea käsittää.
Tuulisähkön tuotannon pullonkaula on sää silloin kun ei tuule.. Tosin osa meistä tietää sähköäkin olevan mahdollista varastoida. Tässäkin mielessä tieto on arvokkaampaa kuin tietämättömän öykkärin vankkumaton tuulisähkön vastainen mielipide. Tieto voittaa aina mielipiteen paitti öykkäreiden ollessa vallassa kuten usein on valitettavasti.
Jos omakotitalon asukkaalle joku tarjoaisi ilmaiseksi isoa, omakotitaloon tarkoitettua tuulivoimala mastoineen jauhamaan edullista sähköä niin eiköhän tuo tuulivoimala kelpaisi omallekin pihalle ilman kitinöitä.
Sähkön varastointi in iso hanke sekin mutta koko ajan homma kehittyy, jos tuulivoimaloita ei oystytettäis lainkaan niin tuulivoima ei kehittyisi. Voi vaan kuvitella mihin kaikkeen tuo vielä johtaa.
Aivan lapsenkengissään on se varastointi. Ja kehittyy aivan helvetin hitaasti että niillä määrillä kylää lämmitetään.
Siellä Kuarakkalan perukoilla syksyisin paljon mehtämiehiä niin se luoti voi pamahtaa lapaan. Ei hirven vaan myllyn. Kiväärinluoti turpiinissa ni loppuu sähkön ryostöviljely ulkomaisilta pörssikeinottelijoilta.
Voepi se luoti osuva vaekka toesen mehtämiehen lapaankin. Osa hirviukoista sokkeita...ja niin vanahoja että kun passissa kolome tuntija istuvat niin korpit kiertellöö jo yläpuolella.
Niiden alueen asukkaille,jonne tuulimyllyjä on suunniteltu,niin oisko kysely lomake tarpeen rasti ruutuun menetelmä,kyllä tai ei,Ne ketkä laittaa rastin kyllä,niin edullisempi sähkö ja päin vastoin rasti ei,niin kalliimpi sähkö,olisko hyvä ajatus.
Minun mielestä ei ollenkaan vastustajille sähköä!
Mikäs sähkövastus sinä 🤣
Hyvin kirjoitettu
Aijai kun on saatu miljoonia TUKIAISIA. Tuulivoimapuistoihin ja niihin sijoittaviin rahastoihin, nam nam ,
Ydinvoimala lapinlahelle valion viereen.
Sellaiset maanomistajat vuokraavat maitaan tuulivoimalle, joilla on oma asunto kaukana toisella paikkakunnalla. Ei tule haittatekijää itselle, vaan muut kärsivät.
Iimäki tuntuisi olevan mitä mainion tuulivoimapuisto lähellä kaupungin keskustaa.
Varmasti hieno näky olisivat Iimäen valkoiset tuulisähkömyllyt kirkonkylän tieltä katsottuna.
Tuulikin pääsisi tuivertamaan myllyjen siipiin jokaisesta ilmansuunnasta.
Tuulisina aikoina ylijäämä sähköllä voitaisiin Iijärven vettä pumpata tekoaltaaseen Iimäen päälle ja tuulen tyyntyessä tuottaa sähköä altaasta alas Iijärveen valutettavan veden pyörittämällä turbiinilla ja sähköä tuottavalla generaattorilla.
Tuulivoimaloiden sijaintiin vaikuttaa myös puolustusvoimien näkökanta. Eivät halua tuulivoimaloita häiritsemään tutkia jotka suunnattu itään.
Vihjatkaa Siilinjärvelle, niin antavat pystytysluvat sinne ja kaapivat rahat päältä tyhmiltä kuopiolaisilta.
Siilinjärvi on jo saanut aimo joukon Eurojackpot-voittajiakin.
Kuopiolla on nyt niin paljon liitosalueita, että luulisi sieltä paikat löytyvän - vaikka Karttulasta - ennen kuin Siilinjärvi vie tämänkin tienaamismahdollisuuden Kuopion nenän edestä.
Yaran kipsivuori onkin hyvä tuulimyllypaikk
Ropellit on sijoitettava hanhien lentoreitille. Jauhautuvat pelloille lannoiteeksi jota tuuli levittää.
Tuulivoimalat tuottivat aamulla –7 megawattia sähköä – Miten se on mahdollista?
Sähkömarkkinat|Tuulivoimaloiden laitteet käyttävät sähköä. Maanantaina koko maassa oli niin tyyntä, että 7 206 megawattia voimaloita kulutti enemmän sähköä kuin tuotti.
Entäs vuodessa? https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Tuulivoima_Suomessa
Miten on mahdollista?
No arvaapas kuinka paljon ydinvoimala kuluttaa sähköä siihen että se tuottaa sähköä. Tuulivoima kuluttaa vain murto-osan verrattuna ydinvoimalaan.
Kaikki on suhteelista sano suutari kun lestitöntä kenkää teki.
niin ole siinä sitte kun ei tuule!
Haista paska!
Pakko haistaa kun sieltäpäin tuulee..
Pieniä on silakat joulukaloiksi...
Sinun silakkas ei tuuliajoilla kypsy parempi laittaa puuta uuniin.
Pieniä on silakat joulukaloiksi
Alapitkälle saa rakentaa. Ovat hulluja.
Tämmöstä tuloillaan
https://www.hs.fi/talous/art-2000010434010.html