Onneksi ei tarvitse enää tupakoida

Anonyymi-ap

Olen kyllä niin iloinen ettei enää tarvitse tupakoida. Onnistuin lopettamaan jo yli kolme kk sitten.
Tänään piipahdin kaupungilla ja näkijän noita tupakoivia ihmisiä peräti kaksi. Vähän sitä enää katukuvassa täällä näkee päivisin.
Toinen polttaja lähti vuodeosastolta ja näytti polttavan jotain tehdas tupakkaa. Sen mies sytytti välittömästi kun pääsi ulos. Surullista. Ei voinut hetkeäkään odottaa vaan se piti saada välittömästi. Sellainen itsekin joskus olin. Haisi muuten ihan helvetin pahalle.

Toinen olikin sitten sikarin polttaja. Hän käveli edestäni kun odottelin bussia. Hänellä oli suorat housut ja ikivanha palttoo jostain 80 luvulta. Kävelykengät. Semmonen sikarimies. Ei todennäköisesti mikään rikas koska vaatteet oli vanhat ja nuhjuiset mutta ilmeisesti hän oli valinnut vaatteensa sikariharrastustaan tukemaan.

Kumpikin näistä onnettomista oli alle 40- vuotiaita. Yhteistä heillä oli tupakkaorjuus. Heilläkin olisi mahdollisuus vapautua tupakoinnin vankilasta mutta ehkä rohkeus ei vielä riitä.
Sikarimies todennäköisesti joutuisi hakemaan uuden tyylin ja hänellä riippuvuus on todennäköisesti vaikeampi koska identiteetti on kiinni sikarissa

3

204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mutta et ole päässyt yli tuosta tupakoinnista, kun tänne tarvii kirjoitella.

      • Anonyymi

        Sinäkin pääset vapaaksi kun ryhdyt taistelemaan tupakkaa vastaan. Se on mahdollista.


      • Anonyymi

        😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋

        🍒 ­­N­y­­m­­f­o­­­m­­a­­­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#17718719N

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      85
      5382
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3581
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      61
      2955
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      44
      2173
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1926
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      288
      1740
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1412
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      8
      1312
    Aihe