Voiko sakokaivon tyhjentäjän haastaa oikeuteen?

Anonyymi-ap

Luvattiin jo tulla joulukuun alussa. Aurasin tien ja hiekoitin, mutta ei kuulunut sovittuna päivänä. Soittelin perään 4 kertaa, mutta ei vastausta. Soitti tämä Sako yrityksen omistaja, että tullaan joskus tammikuussa? Ei osannut sanoa päivää? Ei mitään soittoa edelleen, ja seuraava kerta, että nyt tullaan samana päivänä, mutta ei tullut? Voinko siis haastaa oikeuteen, jos ei soiteta ja tulla tekemään töitä? Vaikka itse huolehdin asioista, mutta yritykset eivät näköjään välitä. Aika outoa toimintaa. Voinko haastaa oikeuteen, että jos sakokaivon vesi ym. lika nousee viemäreistä minun asuntooni.

4

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi.

    • Anonyymi

      No, hienoa, jos voi haastaa oikeuteen, jos sovittuja töitä ei tehdä. Kun ne toki ovat yhtälailla yrityksen lupa asioita, eli sama koskee myös muita yrityksiä, jos luvattuja töitä ei tehdä. Siis vaikka puhelimessa sopii, niin kiitos. Toki nämä puhelut voi saada selville ja mitä luvattu. Kiitos vastaajalle.

      • Anonyymi

        Oikeuteen voit haastaa melkein kenet vaan ja melkein mistä vaan. Huomioi kuitenkin, että häviäjä maksaa omat ja vastapuolen kulut. Pienenkin oikeudenkäynnin kulut nousevat helposti tuhansiin euroihin ja ylärajaa ei ole.


    • Anonyymi

      Ota yhteyttä kunnan ympäristönsuojeluviranomaiseen ja kerro tapaus hänelle. Kyllä alkaa tapahtumaan, mutta voi olla, että tyhjentäjä ei morjesta ja laskussa on yllättävä lisämaksu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      273
      17645
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      192
      12532
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      73
      6252
    4. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      40
      5250
    5. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      84
      5083
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      59
      4213
    7. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      70
      4036
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      60
      3810
    9. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      104
      3726
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3189
    Aihe