Luvattiin jo tulla joulukuun alussa. Aurasin tien ja hiekoitin, mutta ei kuulunut sovittuna päivänä. Soittelin perään 4 kertaa, mutta ei vastausta. Soitti tämä Sako yrityksen omistaja, että tullaan joskus tammikuussa? Ei osannut sanoa päivää? Ei mitään soittoa edelleen, ja seuraava kerta, että nyt tullaan samana päivänä, mutta ei tullut? Voinko siis haastaa oikeuteen, jos ei soiteta ja tulla tekemään töitä? Vaikka itse huolehdin asioista, mutta yritykset eivät näköjään välitä. Aika outoa toimintaa. Voinko haastaa oikeuteen, että jos sakokaivon vesi ym. lika nousee viemäreistä minun asuntooni.
Voiko sakokaivon tyhjentäjän haastaa oikeuteen?
4
320
Vastaukset
- Anonyymi
Voi.
- Anonyymi
No, hienoa, jos voi haastaa oikeuteen, jos sovittuja töitä ei tehdä. Kun ne toki ovat yhtälailla yrityksen lupa asioita, eli sama koskee myös muita yrityksiä, jos luvattuja töitä ei tehdä. Siis vaikka puhelimessa sopii, niin kiitos. Toki nämä puhelut voi saada selville ja mitä luvattu. Kiitos vastaajalle.
- Anonyymi
Oikeuteen voit haastaa melkein kenet vaan ja melkein mistä vaan. Huomioi kuitenkin, että häviäjä maksaa omat ja vastapuolen kulut. Pienenkin oikeudenkäynnin kulut nousevat helposti tuhansiin euroihin ja ylärajaa ei ole.
- Anonyymi
Ota yhteyttä kunnan ympäristönsuojeluviranomaiseen ja kerro tapaus hänelle. Kyllä alkaa tapahtumaan, mutta voi olla, että tyhjentäjä ei morjesta ja laskussa on yllättävä lisämaksu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.71016Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979