Nuorella on mennyt keihäänheiton menestykset kuin kusi päähän. Minä, minä, minulle kaikki ja heti nuori ei ymmärrä yhtään minkä vuoksi armeijassa on eikä sitä, että Euroopassa oikeasti soditaan tyranniutta vastaan. Normaalia varusmiespalvelua huomattavasti helpommalla pääsevä äidin pikku itkupilli on jotain todella vastenmielistä. Yhteiskunnan varoilla elätettävä ja kisoja kiertävä "miehen"alku saisi lopettaa käsittämättömän valituksensa.
https://www.is.fi/yleisurheilu/art-2000009348718.html
https://www.is.fi/yleisurheilu/art-2000009348718.html
Vastaukset 10
Vanhimmat
Nyt on aika lopettaa tuollaiset urheilukoulut armeijassa ja varusmiesten eriarvoinen kohtelu, jossa urheilevat miehet pääsevät luistamaan lakisääteisestä varusmiespalveluksestaan.
Keihään heittäjä sopii hyvin asevoimien palvelukseen keihään kanssa. Ei muuta asetta tarviikkaan ja saa tarkkuutta metsässä heittoihin.
Armeijassa keihään heittelijälle voi tulla vaikka hiki !
Juu tuo juttu ei antanut kovin hyvää kuvaa miehen asenteesta.
Nämä meidän urheilijat tosi toimissakin käyvät kotosalla vähän heittelemässä tikkua ja palaavat takaisin. Käsittääkseni armeijassa ollaan yhteiskunnan intressien eikä omien vuoksi.
Jokaiselle huippukuntoiselle ruikuttajalle kuukausi lisää odottelua ja istuskelua. Leppäkeppi kainaloon lomilla.
Kaikkihan tuon ovat tienneet jo pitkään.
Totuus näyttää järkyttävän vanhoja jääriä täällä! 🤣
Voi, voi! Tuliko tosimiehelle pipi?
Pitääkö puhaltaa ettei totuus satu?
Opettavainen tositarina tuolle keihäs“miehelle”:
Asun Israelissa ja poikani on harrastanut tiettyä urheilulajia 4-vuotiaasta asti, ja kuului myös nuorten maajoukkuerinkiin. Kun sitten kahdeksantoistavuotiaana tuli kutsu Israelin puolustusvoimiin, niin pojalla olisi ollut mahdollisuus suorittaa asepalvelus siten, että olisi voinut myös palveluksen lomassa harjoitella lajiaan. Poika kuitenkin kieltäytyi kunniasta ja palveli pakolliset 2 vuotta 8 kuukautta jalkaväen taistelijana, ja huomautettakoon että Israelissa taistelijoiksi eivät pääse kaikki vaan taistelijat saavat erikoiskoulutuksen ja vain noin 20% varusmiehistä luetaan varsinaisiksi taistelijoiksi. Täällä, toisin kuin Suomessa, taistelijat todella joutuvat taistelemaan Hamas, Hizbollah, tai Islamic Jihad - taistelijoita vastaan, ja vammautuminen tai jopa kaatuminen palvelusaikana on hyvinkin mahdollista.
Poika myös tiesi että urheilu-ura huipputasolla loppuu siihen, sillä taistelijana hänellä ei ollut mitään mahdollisuuttaa harjoitella lajiaan edes muutamaa kertaa palveluksensa aikana mutta oli valmis maksamaan sen hinnan siitä että voi katsoa itseään peilistä tietäen että suoritti kunnialla oman osansa maansa puolesta.
Nyt poika on onneksi jo vapautunut palveluksesta. Tyttäreni on tällä hetkellä suorittamassa kahden vuoden pakollista palvelustaan, ja nuorinkin tytär astuu palvelukseen kahden vuoden kuluttua. Joten, ennenkuin iso ja raavas keihäs“mies” rupeaa julkisesti pillittämään jostain puolen vuoden asepalveluksesta niin on hyvä muistaa että muualla maailmassa on nuoria jotka ovat valmiita ihan oikeasti laittamaan henkensä ja uransa peliin maansa puolesta. Tämä keihäänheittäjä ei selvästikään kuulu heihin.
Yhyy yhyy!
Kylläpä "isot" miehet itkee toisten asioista!
Minunkin piti mennä armeijaan, joten muidenkin pitää..
En tiedä miksi, mutta pitää silti...
Yhyy yhyy!
Taidat olla yhteiskunna päivärahoilla elävä totaali joka ei sormeaan nosta kenenkään toisen puolesta.
Vapautuspaperit vaan vetämään ja homma on sillä selvä.
Ihme itkijöitä ja lampaita nämä nykyajan nuorukaiset kun eivät mitään kykene itsenäisesti ajattelemaan ja tekemään, menevät vain lampaina sinne mihin velvoitetaan.
urheilijoilta, rallikuskit mukaan lukien, pitää poistaa kaikki valtion maksamat tukirahat ja palkkiot, jos eivät mene suorittamaan varusmiespalvelustaan.