Miten selvä öljynkulutus (1I/ 1000km tjsp.) voi olla "normaalia"?.... itsellä on vanha M54 -kone ja 260 000 ajettu, eikä n. 3000 km. lyhyellä vaihtovälillä mitään muutosta tikussa näy tai että tarvitsisi peräti lisätä.
Kone tuntuu hyväkuntoiselta ja hyrisee tasaisesti. Hyvin käynnistyy taivasalta talvisin , ei ole lämmitintä ikinä ollut 19v. vanhassa kaarassa.
Ainut riesa on öljyvuoto, lievä, ilmeisesti öljypohjan tiivisteestä.
"Normaali öljynkulutus"??
11
997
Vastaukset
- Anonyymi
Ja mikä lie sanomasi? Sekö, että ajelet vanhalla romulla ja selittelet sitä kuinka hyvä, tai ei kun vuotava se on?
- Anonyymi
Mistä olet noin katkera..vasemmistolainenko? - ei kai tuo sinua voinut loukata?? Vanhaa autoa turha kadehtia.
Lue hitaasti uudelleen.
Siis: vanha moottori ei vie öljyä ja täällä monet sanovat sen olevan normaalia jopa uusille.
Mihin se sitten kuluisi??
Oliko tässä jotain vaikeaa vieläkin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä olet noin katkera..vasemmistolainenko? - ei kai tuo sinua voinut loukata?? Vanhaa autoa turha kadehtia.
Lue hitaasti uudelleen.
Siis: vanha moottori ei vie öljyä ja täällä monet sanovat sen olevan normaalia jopa uusille.
Mihin se sitten kuluisi??
Oliko tässä jotain vaikeaa vieläkin?Ei mikään auto saa kuluttaa 1 l/ 1000km.
Ihan uutuuttaan joku saattaa kuluttaa hiukan, mutta se loppuu pian. 30tkm aika sellainen 1/2litraa on OK. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mistä olet noin katkera..vasemmistolainenko? - ei kai tuo sinua voinut loukata?? Vanhaa autoa turha kadehtia.
Lue hitaasti uudelleen.
Siis: vanha moottori ei vie öljyä ja täällä monet sanovat sen olevan normaalia jopa uusille.
Mihin se sitten kuluisi??
Oliko tässä jotain vaikeaa vieläkin?3000km vaihtoväli, eikö ole vähän liioittelua ja sitten vielä ylpeä kun ei tarvitse lisätä välillä.
Oletko ihan selaisin? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mikään auto saa kuluttaa 1 l/ 1000km.
Ihan uutuuttaan joku saattaa kuluttaa hiukan, mutta se loppuu pian. 30tkm aika sellainen 1/2litraa on OK.Olen samaa mieltä - jotain on pielessä jos menee noin paljon. ( Venttiilien tiivistekumit sai kyllä Escortissa uusia aikoinaan, kun se hörppäsi sitä kautta n. 0,5 litraa tuhannella.)
Nyt ei siis 3000 km:n välillä mene mitään M54:ssa.
Lyhyt vaihtoväli pitää paikat puhtainakin - sekin on jollekin vaikeata tajuta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen samaa mieltä - jotain on pielessä jos menee noin paljon. ( Venttiilien tiivistekumit sai kyllä Escortissa uusia aikoinaan, kun se hörppäsi sitä kautta n. 0,5 litraa tuhannella.)
Nyt ei siis 3000 km:n välillä mene mitään M54:ssa.
Lyhyt vaihtoväli pitää paikat puhtainakin - sekin on jollekin vaikeata tajuta.Tuo on turhaa lutrata öljyjä jatkuvasti, samaan tulokseen pääsee vaikka 20tkm / 1vuosi vaihtovälillä ja paljon halvemmalla ja raaskimalla käyttää laadukkaita öljyjä ja se on paljon tärkeämpää.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei mikään auto saa kuluttaa 1 l/ 1000km.
Ihan uutuuttaan joku saattaa kuluttaa hiukan, mutta se loppuu pian. 30tkm aika sellainen 1/2litraa on OK."PAKSUMMAT" Öljyt koneeseen ja pysyy paremmin sisässä..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo on turhaa lutrata öljyjä jatkuvasti, samaan tulokseen pääsee vaikka 20tkm / 1vuosi vaihtovälillä ja paljon halvemmalla ja raaskimalla käyttää laadukkaita öljyjä ja se on paljon tärkeämpää.
Se voi hyvinkin juuri noin olla, mutta kaikki öljyt ovat nykyään varmaan laadukkaita.
Minusta parempi lyhyt vaihtoväli/ halvempi öljy, kuin pitkä väli /kallis öljy.
Moottoriöljyjen hinnat ovat karanneet tajuttoman korkeiksi; 4L pönikkä voi olla 50-60 euroa!!!! - Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🍑 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17720800P
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
- Anonyymi
minä vaihan 500km välein golfiin 1,4 tsi ei tarvitse vaihtovälillä lisätä ei kä juuri huomaa tikussa kulutusta tuolla vaihtovälillä nyky autoissa ongelmia tulee kun on liian pitkät vaihtovälit hyvin joutaa kerran kuussa vaihtamaan itselä on paikka missä vaihtaa ja kaverilta saan halvalla öljyä suodatin joka toinen kerta
- Anonyymi
Hanki elämä tai lopeta se.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2554581Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1312993Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit412762Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741740Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te1061594Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn241485- 551334
- 931245
Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2061103- 471099