Venäjästä on tullut Erdoganin tiedottaja

1391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Niin että Turkki lähtisi Natosta 5-6 kuukauden kuluttua ja voisi perustaa oman puolustusliiton islamilaisten maiden kanssa ?
Erdogan-show menee överiksi.

Äänestä
  • Islamilaiset maathan ovat nytkin tavallaan liittolaisia keskenään länsimaalaisuuden vastustamisessa.
    Heitä sitoo yhteen fanaattinen islamilainen uskonto. Miksi Turkki yleensäkään on mukana länsimsisessa puolustusliitossa. Miten heidät on koskaan hyväksyttykään siihen. Ovat kuin mätä omena terveitten joukossa.

    Äänestä

Onko tämä erikoinen soppa turkkilaisen äärinationalistin ja Venäjän ystävän, kansanedustaja Devlet Bahçelin keittämä vai Erdoganin hybridisotaa ?

Äänestä

Eikö se olisi ihan oikein tehty, koska ei osaa sopeutua toisten Naton jäsenmaitten kanssa yksimielisyyteen.
Miten jotkut länsimaat haluavatkin työntyä samaan sotilasliittoon islamilaisen diktatuurin kanssa.

Äänestä

Turkista tuli Natomaa kolme vuotta Naton perustamisen jälkeen.
Silloin Turkkia pidettiin tasapainottavana tekijänä lännen ja idän välissä.
Nykyään se lietsoo kaooksia.

1Äänestä

Jos haluaisi erota, niin sitten eroaisi.

Äänestä

"Turkki haluaa erota Natosta"

Niin teen myös kun laiva uppoa.

Äänestä

Kuka tiedotta milloin mitäkin. Euroopassa on myös henkilöitä, jotka edistävät Venäjän asiaa ja joskus jopa tietämättään.

https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009310478.html

Asiantuntija kertoo, miten Venäjä harhauttaa eurooppalaisia Putinin puolelle. Moni voi olla peli­­nappula tietämättään. Venäjä kiittää takuulla tällaisten hyödyllisten idioottien olemassaolosta.

Äänestä
  • Saksassa on venäläisiä, jotka yrittävät käännyttää saksalaisia Ukrainaa vastaan.

    Äänestä

Hyvää amppariuutisointia, että viitsitte

no viitsimisellä voisi olla muutama peruste

osaatte venäjää
tunnette lausujien taustat eli kun Väyrynen lausuu se ei ole Kepun eikä Suomen kanta eli siis ymmärrätte kannattaako asiaa kertoa edes
Venäjän jutuista kertovista katsokaa ensin osaako ko henkilö venäjää
vai kopioiko pitkän ketjun perässä USAsta tai jostain tullutta tietoa
USAssa luullaan että suomalainen istuu risuäkeen kanssa (Minnesotan museossa on näitä suomalaisosastolla) poroja syöttämässä saunassa

tiedot tulevat tältä pohjalta myös Venäjästä mutta postiivisesti, musikkojen ja raakalaisten Venäjällä on kuulemma kulttuuria varastetut tavarat museoissa ovaat hienoja rasisti Pushkin on hieno runoilija jne. USAn toimittajien mukaan

Äänestä

Saksan ryzzät yrittää aivpestä sakelaisia vihaamaan ukrainalaisia.

Äänestä

Äärioikeistolainen Koraaninpolttaja on putinin kätyri.

Äänestä

Venäjä määrää miehittämänsä alueet siirtymään Moskovan aikaan

Venäjän valtionalainen uutistoimisto Tass raportoi miehitettyjen Donetskin, Luhanskin, Zaporižžjan ja Hersonin alueiden saaneen määräyksen siirtyä käyttämään samaa aikavyöhykettä Kremlin kanssa (UTC +3).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Turkki haluaa erota Natosta
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/1c9207b3-7b55-42bc-9711-c79626481e9f

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu