hirveästi jos kaivattusi on Putinin vankka kannattaja?
Ei kai haittaa
Anonyymi-ap
3771
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 37
Vanhimmat
No voisi siitä pari keskustelua tulla. Minua ahdistaa se että nuoret miehet kuolee turhaan.
Ei ne turhaan kuole. Nehän taistelee siionistisen uuden maailmanjärjestyksen puolesta... ja toiset tietty sitä vastaan
Ihan turhaan ne kuolee. Ihan turha sota. Se ukko on varmaan dementoitunut eikä ymmärrä enää mitä tekee.
😋😋😋😍😍😍😍😋😋😋
🍒 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#177210461
🔞💋❤️💋❤️💋🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Minun mielestä Putinin kannattajien pitäisi mennä Venäjälle ja sen kautta Ukrainaan lihamyllyyn, eikä vain väittää vastaan päivänselvissä asioissa :)
Natsien toimintamalli oli se että kaikki ketkä eivät olleet heidän puolella, olivat kommunistejä. Sama retoriikka on nyt käytössä molemmin puolin rajaa. Eli joka ei ole meidän puolella on meitä vastaan. Jeesus on ainoa kunkku jonka fanituksen sallin naiselle. Hän muuten oli ensimmäinen kuka tuota sanontaa käytti. Mutta hyvin erilainen oli hänen toimintatapansa vastustajiin nähden kuin mikä on ihmisten. No kyllä hän tulee myös eliminoimaan vihollisensa mutta hän tekee sen oikeudenmukaisesti. Jokainen tulee maksamaan omista teoistaan, ei siitä että eivät olleet natsien tai kommunistien puolella. Jo yksi tuollaisessa poliittisessa vihassa ihmiset tekevät todella paljon syntiä, kun vihaavat toisiaan ja tuomitsevat kuolemaan ilman muuta perustetta kuin väärä puolue.
Nykyään kylvetään vihaa ja valhetta. Todella vaarallista peliä. Media on se todellinen virus ja kansansairaus.
Hyvin kuvattu putlertv:n sisältö!
Ei haittaa. Zelenzkyi haittaisi.
Ja miten sinuun vaikuttaisi, jos Putin olisi kaivattusi vankka kannattaja?
Ei tarvitse ajatella loppuelämää. Sillä se ei ole vielä tässä.
Haittaisi. Itseasiassa haittaa jokainen jokainen joka kannattaa Putinia.
Ikäväpalstan enemmistö taitaa kuitenkin kannattaa Putinia enemmän kuin Zelenskyä
Haha!
Suomalaiset on viime keväästä lähtien olleet Natossa, vain muutama desantti inisee vielä kuin vain ryysyrypsi osaa. Desantti bätmän ja anus putkonen ovat ryysyjä ja seuraava hallitus säätää lain millä tittelit voidaan perua ja kansalaisuudet poistaa täälläkin syntyneiltä mikäli henkilö syyllistyy maanpetturuuteen ja halveeraamiseen.
Suomalaisten enemmistö ehkä, mutta ikäväpalsta ei ole satunnainen otos tavallisista suomalaisista
https://www.youtube.com/watch?v=h9RwYPsVpfM
Suomalaisten ehdoton enemmistö kannattaa Natoa ja minä tiedän että sinä et ole suomalainen.
Ryysy lahtaa Ukrainalaisia siviileitä kun ei osaa mitään muuta.
Talous sukeltaa, putler pelkää yksityisarmeijaa, kommarit vaativat jo vallankumousta, autotehtaat kaatuvat yksitellen kun edes ladoihin ei riitä osia, työttömyys huitelee ennätyslukemissa, ryysynaisista halutaan synnytyskoneita, sotilaat osaavat ajaa tankilla päin puuta
https://www.verkkouutiset.fi/a/paatos-paljasti-vladimir-putin-on-huolissaan-wagner-johtajan-noususta/#4e95e826
https://www.is.fi/autot/art-2000009338353.html
https://www.is.fi/autot/art-2000009334390.html
https://twitter.com/vidtranslator/status/1618337837673226241
https://twitter.com/M0nstas/status/1618668955140513792
Ryysy on pian murusina ja koko muu ihmiskunta tulee nauramaan.
Propagandasanomiin ja tilattuihin galluppeihin ei usko kuin kaltaisesi hölmöt naton lobbarit.
Valtaosa suomalaisista kannattaa neutraalia puolueettomuuspolitiikkaa.
Siksi äänestystä ei järjestettykään, koska siihen loppuisi se pakkonatotus.
Asia koitettiin ratkaista laittomasti tilatun gallupin voimalla ja helsingin teatterikunnan äänestyksellä.
Ryysylobbari, olet aivan väärässä paikassa nyt.
Suomi on de facto Naton jäsen jo nyt, turvatakuineen ja yhteistyöprojektien lisäksi.
Jos sanoo "painu kotiisi" niin kyllä se aika ad hominemilta kuulostaa, eikä normaalilta keskustalulta.
Ei ole eikä tulekaan olemaan.
Opettele lukemaan ja ymmärtämään lukemasi.
sabotaasia ryysylän maalla
https://twitter.com/nexta_tv/status/1616684804547772416
pidätyksiä
https://twitter.com/Tendar/status/1616737351052713985
synnytystalkoita
https://twitter.com/AndrewPerpetua/status/1616918202075725825
videopelejä
https://twitter.com/menefr1/status/1615451773816168465
opiskelijoita
https://twitter.com/laurence_pistre/status/1616335288694874113
”Tilanne muistuttaa Neuvostoliiton viimeisiä vuosia”
YLE https://yle.fi/a/74-20013950
Enemmistö näistä hieroo päätään ja miettii kuka on Putin ja Zelensky. Onko ne tenniksen pelaajia tai??
”Tilanne muistuttaa Neuvostoliiton viimeisiä vuosia”
YLE https://yle.fi/a/74-20013950
Sanoo 21-vuotias Ksenia Kotšenko, joka ei ollut vielä edes syntynyt kun elettiin Neuvostoliiton viimeisiä vuosia?
Ensimmäinen on diktaattori, jälkimmäinen on kasvanut laajalti arvostetuksi presidentiksi.
Zelenskyi ryöpyttää putleria: "Täysi nolla"
Laajamittaisen hyökkäyksen jälkeen hän on minulle täysi nolla, mitättömyys.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/9435695b-e455-4c18-8a2d-68e6e241c31f
putler pelkää
https://www.verkkouutiset.fi/a/paatos-paljasti-vladimir-putin-on-huolissaan-wagner-johtajan-noususta/#4e95e826
Niin, opiskelu kannattaa aina, ettei päädy kaltaiseksesi marionetiksi puolustamaan ja tukemaan terroristia.
Berliinin muuri oli jo murtunut ennen minunkin syntymääni.
Miten pakotteet ovat vaikuttaneet elämään?
Suuresti. Tutut tavarat ovat kadonneet kaupoista. Luulisin, että tämä on huomattavampaa Moskovassa kuin muissa kaupungeissa Venäjällä. Moskovassa on aina ollut enemmän kulutustuotteita kuin muualla. Mutta nyt tilanne vaikuttaa myös päivittäistuotteiden hintoihin. Ihmiset kuitenkin elävät rauhassa, kun ovat alkaneet välttää uutisia.
Mistä ihmiset ovat huolissaan eniten?
Suurin huolenaihe on Ukrainan tilanne. Moskovalaiset pelkäävät sen laajenevan globaaliksi konfliktiksi. Myös talouden pakotteet huolettavat, koska ne vaikuttavat jokapäiväiseen kulutukseen, palkkatasoon ja elämänlaatuun.
Jaatko saman huolen?
Olen turhautunut siitä, että Venäjä on menettänyt paljon talouden näkökulmasta erityisoperaation alkamisen jälkeen. Tilanne, johon maa on itsensä vetänyt, on epäoikeudenmukainen. Olen todella huolissani eettisestä puolesta, koska tilanteessa on paljon perusteettomia uhreja. Esimerkiksi nyt on nähty uutisia mahdollisesta uudesta liikekannallepanosta, joka olisi ongelma kaikille. Puhutaan siitä, miten se vaikuttaisi politiikkaan ja talouteen. Jos tilanne menee vaikeammaksi, ottaako hallinto tiukemman otteen myös taloudesta?
Onko elintärkeistä tuotteista pulaa?
Tietyistä lääkkeistä, kuten psyykenlääkkeistä, on ollut pula jo pitkään. Kun masennuslääke Zoloft katosi, se näkyi Moskovassa ahdistuneisuuden lisääntymisenä.
Autokaupassa on vaikea tilanne, koska vain Kiinasta tuodut autot eivät maksa niin paljon. Nyt ei siis ole mahdollista ostaa hyvää autoa.
Inflaatio on ollut voimakasta vain yksittäisten tuotteiden kohdalla. Ongelma ovat tuontirajoitukset. Ihmiset välttävät tuhlaamista ja ostavat vain tavallisia tuotteita. Minusta tilanne muistuttaa hieman Neuvostoliiton viimeisiä vuosia.
Sanoisin vielä sen, että journalismi Venäjällä on muutoksen tilassa. Valitettavasti nykyään voi saada pitkiä tuomiota siitä, että kirjoittaa jutun, joka rikkoo sääntöjä. Juttujen taso on laskenut, kun toimittajia on lähtenyt alalta ja ulkomaille.
Mureneva ryysylä, ihanaa.
Se on stop heti jos hän olisi ryysyrypsi! Saattaisin kerätä porukan ja muiluttaa rotan takaisin itärajan taakse.
Eurooppalaiset kauhistuvat niin kovasti siitä, että ihmisiä kuolee sodassa. Venäläisiä se ei haittaa, koska heillä on korkeampia hengellisiä arvoja ja ihmisen tehtävä on palvella suurempia päämääriä, kuin itsekkäitä hyvinvointi-ihanteita. Venäjä on Jumalan valitsema kansa ja siksi heillä on velvollisuus ja kunnia pelastaa eurooppalaiset saatanan voimilta. Venäjä tulee vielä pärjäämään, koska venäläiset ovat valmiita uhraamaan oman henkensä vaikka miljoonissa laskettuina. Eurooppalaisille tärkeämpi prioriteetti on oma itsekäs elämä ja siksi heidän mielenrauhansa järkkyy jo yksittäisistä kuolemista sodissa.
Ei täällä pelätä vaan on tullut aikaa kaataa mongoliregiimi itärajamme takaa ja häivyttää koko autoritäärinen ja takapajuinen hallintojärjestelmä historiaan. Se tapahtuu tänä vuonna.
Suomen itärajan takana on vielä tämä:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Mongolivaltakunta
Ja sen aika tulee loppumaan tämän vuoden aikana.
Niin, ryysylä ei ole Eurooppaa.
Kovin yleinen näkemys kansainvälisten tutkijoiden keskuudessa ei ole, että merkittävältä osin Venäjän meininki olisi seurausta mongoolien valtakunnasta. Lauma-ajattelevat suomalaiset ovat suurisssa määrin sitä mieltä juuri tällä hetkellä vain siksi, että yksi henkilö Suomessa (Martti J Kari) on vankasti tätä mieltä ja hänen asiantuntemukseen luotetaan ilman minkäänlaista kyseenalaistamista.
Ja lisään vielä, että nykyinen Mongoliahan itsessään on Aasian mittapuulla hyvin demokraattinen valtio, joka on yllättävää siinä mielessä, että on kahden voimakkaan ja suuren diktatuurin saarroksissa maantieteellisesti.
Nykyinen Mongolia on kehittyneempi maa kuin ryysylä.
Niin,
https://www.britannica.com/topic/Mongol#ref1075796
http://countrystudies.us/mongolia/18.htm
putler on mongolivaltainen diktaattori, ryysylän kehittymättömyys ja kehitysmaalaisuus johtuu ryysylän väestön kyvyttömyydestä häätää mongoliregiimi ulos valtaistuimelta.
Minä olen ainakin Saatanan vankka kannattaja.
https://www.youtube.com/watch?v=7QlabIp__44
”Meillä on täällä oma sotamme, pohjoisessa eläminen”
Arkangelin alueen hylätyissä kylissä on jäljellä vanhimmat ja sitkeimmät. Ulottuuko sota heidän elämäänsä?
https://www.hs.fi/ulkomaat/art-2000009336853.html
Sergei Stroitelev on Pietarista kotoisin oleva valokuvaaja, joka teki kuvausmatkan Arkangelin kyliin alkuvuonna 2022, juuri ennen Venäjän hyökkäystä Ukrainaan.
Hän lähti kotimaastaan maaliskuun neljäntenä 4.3.2022. Syy: ”Venäjä aloitti tämän kauhean sodan.” Toistaiseksi hän on Turkissa. Hän otti yhteyttä haastateltaviinsa loppuvuonna 2022.
”He edustavat todellista Venäjää. Tällaisesta maan poliitikkojen tulisi välittää, keskittyä heihin, eikä hyökätä toisiin maihin tekemään kansanmurhaa. Venäjällä on niin paljon onnettomia ihmisiä ja hylättyjä paikkoja”!