Hei. Olemme rakentamassa ja olen käynyt pyytämässä tarjouksia eri keittiöfirmoista täällä Porissa.
Olen käynyt viidessä eri paikassa ja vain Karelia keittiö antoi tarjouksen kahdessa viikossa.
Muilla on nyt kulunut aikaa n.6 vko...!
Raivostuttavaa soitella perään ja kinua tarjousta!
Mutta onko kenelläkään kokemusta Porin Karelia-keittiöstä?
Millainen laatu oli ja pitivätkö toimitusajat paikkansa?
Kiitos vastauksista.
Olen käynyt viidessä eri paikassa ja vain Karelia keittiö antoi tarjouksen kahdessa viikossa.
Muilla on nyt kulunut aikaa n.6 vko...!
Raivostuttavaa soitella perään ja kinua tarjousta!
Mutta onko kenelläkään kokemusta Porin Karelia-keittiöstä?
Millainen laatu oli ja pitivätkö toimitusajat paikkansa?
Kiitos vastauksista.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Otettiin ovet ja tasot muutama vuosi sitten, oli suht edullinen ja toimitus 3vko.
Nyt kävin tulevaan taloon pyytämässä Khh:n, eteisen ja makuuhuoneiden kalusteita. Puustellin khh oli halvempi ja monien firmojen makkarikalusteet huom halvempia, tuntuu että olivat nostaneet hintoja yhtäkkiä. Lisäksi myyjä oli perseestä :)
Kysyimme tarjoukset muutamasta paikasta ja Karelian hintataso oli kilpailukykyinen ja palvelukin oli asiallista.
Emme kuitenkaan tilanneet Karelia-keittiötä, vaan ostimme eräältä "yksityiseltä" joka ei itseään mainosta.
Kilpailu on Porin seudulla kovaa, joten tuskin suuria eroja tarjouksissa on.
Tuo laatu on aika mielenkiintoinen käsite, kun monet kalustetoimittajat ostavat samoista tehtaista ovet ym.
Runkoja voit koittaa vertailla kun esim. kysyt vahvuuden, kiinnitystavan, ja kuinka paljon käyttävät kosteuden kestävää "vihreää" tavaraa.
Mihin sitä vihreää tarvitsee? Kyllä sekin turpoaa veden vaikutuksesta. Tärkeämpää on se ettei kosteus pääse runkoon. Eli melamiini joka nauhoitettu ympäriinsä turpoaa hitaammin kuin "vihreä" melamiini. Testattu on.
Mitenkä teit tarjouspyynnön. Veit pohjakuvan myymälään ja pyysit tarjousta. Luultavasti saat myös odottaa. Ei myyjiä nykypäivänä kiinnosta asiakkaat jotka vain tuovat kuvat ja pyytävät tarjouksen. Turhaa työtä. Otat kuitenkin halvimman. Panosta asiaan ja valitse liike jonka ovimalli/tasot yms. tekevät sinuun suurimman vaikutuksen ja lähde sitten sinne suunnittelemaan keittiötäsi, siis itse mukaan sillä SINUN keittiö on kyseessä. Ja jos sitten hinta ei miellytä muutostenkaan jälkeen kysy tarjousta muualta. Näin saat itsellesi parhaan tuloksen, ja myös huomattavasti parempaa palvelua.
Meille tuli juuri kuukausi sitten uusi Karelia keittiö, Tampereelta kylläkin. Ajallaan ja kaikki osat mukana, mitään ei puuttunut. Ihan ok laatu/hinta suhde. Jos haluat lähetän vaikka kuvia sähköpostilla, jos laitat sähköpostisi.
Kareliasta tre keskustasta saatiin alle tonnin uudet keittiön osat mittojen mukaan, itse asentaen, parempi tuli kuin palveluna. Myyjä hyvä, hinnat matalimmasta päästä tuolloin. Tietysti ajat voi muuttua.
Olemme ostaneet kaksi keittiötä karelialta.Laatu on hyvä toimitukset pelaa ja palvelu asiallista.
Porin Kareliasta luvattiin kahden viikon toimitusaika. Nyt on kulunut jo viisi viikkoa... Kahden viikon kohdalla saimme tasot, rungot ja osan ovista. Vetimet tuli ekassa jälkitoimituksessa. Ovet toisessa. Ovien puuttumisesta jouduin huomauttamaan. Kaksi ovista lähti takaisin huonon laadun vuoksi. Pinta oli jo valmiiksi rikki.
Myyjää ei kauheasti tunnu kiinnostavan heidän toimitusongelmat. Kalustetukun tarjous oli samoissa hinnoissa, mutta pidemmällä toimitusajalla. Luvattu kahden viikon toimitusaika oli syy miksi valitsimme Karelian. Harmittaa, että päädyimme Kareliaan. En voi suositella. Meille tuli Kalustetukusta khh:n kalusteet ja liukuovet ongelmitta sovittussa ajassa.