Onko sinulla jo Ozempic-naama?

»Tyypin 2 diabeteksen ja lihavuuden hoitoon käytetyt lääkkeet, kuten Ozempic, Wegovy ja Mounjaro, ovat nousseet viime vuosina hurjaan suosioon. Jotkut ovat kuitenkin raportoineet lääkkeiden aiheuttavan ikävää ulkonäköhaittaa, muun muassa People-lehti kertoo.

Sivuvaikutukselle on annettu nimikin: ”Ozempic-naama”. Termillä tarkoitetaan lääkkeiden aiheuttamaa ulkonäkömuutosta, joka saa joidenkin mukaan käyttäjän kasvot näyttämään todellista ikääntyneemmiltä. »

https://www.is.fi/viihde/art-2000009353142.html

Miksi tuo muuten on Viihde-osiossa?
131721
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Se on Viihde-osiossa, koska kirjoitus on naurettava. Joka ikinen yli 40-vuotias, joka laihduttaa vähintään 10 kiloa, näyttää vanhemmalta kuin aloittaessaan. Oli se laihdutus sitten tehty lääkkeen avulla, leikkauksen avulla tai elämäntapamuutoksen avulla. Iho kun siinä iässä ei enää palaudu kunnolla painonpudotuksen jälkeen ja ihminen väistämättä näyttää vanhemmalta.

Äänestä
  • 🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑

    😍 ­­­N­­y­m­­­f­­o­m­a­a­­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17722036W

    🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞

    Äänestä

  • Noin se kyllä on. Niin kuin toisessa kommentista todetaan, niin pyöreyden kadotessa kasvoilta, ihminen alkaa näyttämään ikäiseltään.

    Äänestä

Sen näkee naamasta, kun lakkaa saamasta; ozempiciä nimittäin

Äänestä

Työkaverini käyttää 2 tyypin diabetekseen Ozenpicia. Noin puolen vuoden käytön jälkeen alkoi näkyä selvästi tämä ozempic naama, vaikka henkilö oli laihtunut vain 4,5 kg. Ja ylipainoa on reilusti. Ilmeisesti rasva lähtee enimmäkseen naaman alueelta. Ja selvästi mieliala on alavireinen ja 65 vuotias ihminen on muuttunut vuodessa täysin vanhukseksi.

Äänestä
  • Niinpä! Kaikki, mitä tapahtuu Ozempicin käytön aloittamisen jälkeen, johtuu Ozempicista. Minä sain pienen lottovoiton, oli varmasti Ozempicin ansiota.

    Äänestä

Kaikilla lääkkeillä haittavaikutuksia. Ei lihavuuteen löydy ikinä ihme lääkettä. Se on vaan yksinkertaisesti syötävä vähemmän ja liikuttava enemmän.

Äänestä

Ozempic on ensisijaisesti diabeteslääke 2-tyypin diabetekseen, ja siihen se on tehokas. Itse olen sen avulla päässyt eroon jokapäiväisistä insuliinipistoksista. Hyöty on siis ollut merkittävä.

Ozempic toki yleensä myös laihduttaa, jos liikakiloja on. Ja aina on, jos Ozempic määrätään diabetekseen, jolloin se on Kela-korvattava. Pehmeät, pyöreät posket kapenevat, se on selvä. Ihminen tulee siltä osin ikäisensä näköiseksi. Pidän tätä todella mitättömänä haittana hyötyyn verrattuna. Näin 75-vuotiaana en kuitenkaan nuorelta vaikuta muutenkaan.

Laihduttajien kannattaa varmasti käyttää muita keinoja.

Äänestä

Itselläni on jo tullut kokemusta siitä, mitä ihmiset kutsuvat Ozempic-naamaksi, ja voin sanoa, että se ei ole mikään myytti. Kun aloitin semaglutidihoidon painonhallintaan, laihtuminen eteni nopeasti, mutta erityisesti kasvoissa muutos näkyi selvimmin: posket painuivat sisään, iho menetti hiukan kimmoisuutta ja yleisilme muuttui terävämmäksi ja jopa hieman vanhemman näköiseksi. Aiemmin kun olen pudottanut painoa hitaammin ruokavalion ja liikunnan avulla, iho ehti sopeutua eikä muutosta ulkonäössä huomannut yhtä rajusti.

Jos haluat lukea enemmän taustoista ja ymmärtää ilmiön lääketieteellisiä syitä, niistä löytyy kattava kuvaus myös täällä https://medilux.fi/ozempic-face/ On hyvä muistaa, että kyse on sivuvaikutuksesta, joka ei koske kaikkia käyttäjiä, ja joissain tapauksissa muutokset kasvoissa voivat olla myös hienovaraisempia.

Tämä ”Ozempic-naama” syntyy siksi, että lääkkeen vaikutuksesta rasva vähenee myös kasvoista nopeasti, eikä iho ehdi mukautua siihen samaa tahtia. Joillain tämä näkyy vähemmän, toisilla enemmän – ikä, ihon elastisuus ja laihdutuksen määrä vaikuttavat paljon. Itse en koe muutosta pelkästään huonona: painon putoaminen on tehnyt olosta kevyemmän ja energisemmän, mutta peilistä katsoo nyt hieman erilainen ihminen.

Äänestä
  • Et oikeasti ole potilas, vaan tämä on tekoälyllä tehty laihdutusklinikan piilomainos. Valehtelu on vastenmielistä. Kiertäkää tuollaiset "klinikat" kaukaa.

    1Äänestä

Mä olen koko elämäni ollut hoikka, joskus laihakin, ja Ozempic-naama tuli ihan luonnostaan ilman laihduttamista n. +50v., tosin korkeat verensokerit aina ollut ilman diabetesta. Ja nuo netin naamakuvat ovat muutenkin naurettavia, ihan normaaleja esim. 45-55v. ikäisille, mutta kai tuossa pelotellaan nuorempia joillekin pistoksille tai kiristyshoitoihin.

Äänestä
  • Tuo on muuten niin totta. Kasvot muuttuvat iän myötä. Lapsen pyöreys on nähtävissä vielä aikuisuudessa , mutta iän myötä häviää. Niin ja tietysti myös kasvot laihtuvat, kun laihtuu muutenkin. Ihan sama putoaako paino ozempicilla tai pelkällä ruokavaliolla, niin aina hoikistuu myös kasvot.

    1Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Tuo on muuten niin totta. Kasvot muuttuvat iän myötä. Lapsen pyöreys on nähtävissä vielä aikuisuudessa , mutta iän myötä häviää. Niin ja tietysti myös kasvot laihtuvat, kun laihtuu muutenkin. Ihan sama putoaako paino ozempicilla tai pelkällä ruokavaliolla, niin aina hoikistuu myös kasvot.

    Juuri näin!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

»Tyypin 2 diabeteksen ja lihavuuden hoitoon käytetyt lääkkeet, kuten Ozempic, Wegovy ja Mounjaro, ovat nousseet viime vuosina hurjaan suosioon. Jotkut ovat kuitenkin raportoineet lääkkeiden aiheuttavan ikävää ulkonäköhaittaa, muun muassa People-lehti kertoo.

Sivuvaikutukselle on annettu nimikin: ”Ozempic-naama”. Termillä tarkoitetaan lääkkeiden aiheuttamaa ulkonäkömuutosta, joka saa joidenkin mukaan käyttäjän kasvot näyttämään todellista ikääntyneemmiltä. »

https://www.is.fi/viihde/art-2000009353142.html

Miksi tuo muuten on Viihde-osiossa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu