Ulkomaalaisten työnteko..

Anonyymi-ap

Ovat huijareita lähestulkoon jokainen siivousalalla. Työt tehdään huitoen ja vääristellään työaikoja törkeästi. Miks näitä perk..... Pitää väkisin ottaa pilaamaan muutenkin ennestäänkin siivousalalla kytevää huonoa mainetta. On näitä meissäkin suomalaisissa, mutta rupeaa jo niiiiiin korpeamaan nämä tunarit. Laadukas firma katsoo kenties vähän tarkemmin ketä palkkaa.

11

403

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Paljon puhutaan ulkolaisen hyväksikäytöstä kun joutuvat raatamaan ilman palkkaa tms. Miksei puhuta heidän väärinkäytöksistään ja yhdentekevästä tai jopa bakteereja kauttaaltaan levittävistä siivousmenetelmistään. Herätkää jo . Jos nämä tulevat maailman köyhimmistä maista,joissa ei hygieniasta ole tietoakaan niin miten luulette tekevän aseptisesti oikein täällä mitään tai edes sinnepäin. Levittävät tauteja tullessaan.

    • Anonyymi

      Sanoppa. Ite en uskalla olla töistä pois vaikka olisi pää kainalossa koska tuuraajien (yksikään ei suomalainen) jälkeen alue lilluu pesuaineissa.. Vedetään raa’alla pesuaineella meneen. Ja mikä firma on laadukas..? Ei ainakaan nämä isot firmat.

      • Anonyymi

        No ei kyllä mikään firma oo laadukas, myönnetään.


    • Anonyymi

      Mulla on venäläinen nainen pienessä varastossa kaverina töissä ei kahden kuukauden jälkeen vieläkään töistä tule mitään tekee niin paljon virheitä joita saan selvitellä päivät pitkät ja sen suomen kielen taito on olematon no pomo päättää mitä tehdään

      • Anonyymi

        Solilla lähinnä Bangladeshilaisia. Yhtä lukuunottamatta kaikki huonoja, eivät opi mitään tai eivät halua oppia.


      • Anonyymi

        Ihan ku pomoa kiinnostaisi tuleeko työt tehtyä/miten työt tulee tehtyä, kunhan palkka on pieni :D


    • Anonyymi

      Täsmälleen samaa mieltä! Todellakin hutaistaan jotenkuten. Pesuaineita sen sijaan käytetään hirvittävät määrät, ja ei oteta kuulevin korvin, vaikka yrittää toppuutella. Suomen kieli myös olematon jo vuosia täällä olevillakin.

    • Anonyymi

      Kokoomus se haluaa lisää tällaisia.

    • Anonyymi

      Eräs työkaverini Afrikasta oli huono tekemään kans töitä kunnes tajusin että opiskelee ja viikonloput auttaa erästä vanhusta, aamupäivät siis koulussa ja illat töissä ei ihme että on tosi tosi väsynyt eikä jaksa keskittyä, puhuu kohtalaisesti suomea mutta ei osaa kirjoittaa suomenkieltä, toimeen tullaan ja on työkaverina ihan ok ja mukava kuunnella kun kertoo heidän kulttuurista,on sympaattinen kun auttaa vanhempia lähettämällä rahaa välillä. Tykkään hänestä vaikka työnjälki väsymyksen takia ei ole hyvää mutta ihan ymmärrettävä syy.

      Ulkomaalaisia on kans ollut paljon, kuulin palveluvastaavalta että osa jouduttu oikeasti irtisanomaan koska eivät ole noudattaneet annettuja ohjeita ja kohteista tullut erittäin paljon valitusta. Osa ei osaa suomea eikä edes englantia, sitten jos yrittää neuvoa niin ollaan "mina teen,minä teen" ja tullaan eteen härkkimään vaikka sanon että älä koske,kuuntele ja katso nyt.

      Mut kyllä myös osa ihan meidän omasta takaa tekee hutaisemalla. Siivousala ei sovellu kaikille vaatii ns lehmän hermot, hyvää tilannetajua sekä tarkkaa ja tehokasta työskentelyä.

    • Anonyymi

      Nyt otetaan töihin vanhusten palvelukoteihin ukrainalaisia kouluttamalla oppisopimuksella hoiva-avustajiksi tai lähihoitajiksi. Heitä on kyllä kehuttu hyviksi ja ahkeraksi työntekijöiksi.

      • Anonyymi

        Ukrainan kansa onkin ihan eriasia:)


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      130
      1349
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1232
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      726
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      10
      655
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      27
      647
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      543
    7. Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä

      Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.
      Turku
      120
      539
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      525
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      505
    10. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      499
    Aihe