Esitelmän pitäminen pelottaa

Anonyymi-ap

Ongelmanani on suulliset esitelmät ja muutenkin luokan edessä olo. Sain tänään tietää, että meidän täytyy esitellä 15-20min kestävä esitelmä koko luokan edessä. Pstyn pitämään vain muutaman minuutin kestäviä esitelmiä ja nekin jännittää/pelottaa paljon. Aina kun esitän esitelmää alkaa pelottaa ihan hirveästi, kädet alkaa hikoilla, sydän pampata, menen ihan paniikkiin, alkaa heikottaa ja tuntuu ettei sanaa tule suusta. Stressaan esitelmästä jo viikkoja ennen oikeaa esitystä. Pääseekö tästä jännityksestä mitenkään eroon? Tätä esitelmää en voi edes lintsata sillä se on pakko pitää. Voisinkohan saada jännitykseen jonkun pillerin? Käsittämätöntä miten yksi esitelmä voi pelottaa näin paljon.

13

875

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Beetasalpaajia näytetään määrättävän ja terapiaakin. Taustalla voi olla muuta, ahdistusta tai masennusta. Sosiaalista fobiaa. No kaikista ei ole esiintymään et hakeutuu alalle jossa parhaimmillaan. Joskus toki kannattaa sitten yrittääkin ylittää itsensä jos siihen on sisältäpäin lähtevää syytä eikä ympäristön painetta muokata itseään esillä olevaksi.

      • Anonyymi

        🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑

        ❤️ ­­­N­­­y­m­f­­­o­­m­­­a­a­­n­i -> https://ye.pe/finngirl21#17723679b

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Esitelmän pito pitääkin pelottaa. Kaikkia esiintyjiä pelottaa enen esitystä, koska se on heille tärkeä asia. Eikä siihen ole mitään muuta konstia kuin siedätys hoito.

    • Anonyymi

      Toimin aikoinaan sukelluskouluttajana ja siihen hommaan kuului olellisesti luennot.
      Mulla oli sama juttu nuoremapana eli kammoksuin esitelmiä.

      Kuitenkin nuissa sukelluskouluttajakoulutuksessa käytiin paljon mikroluentoja jotka kestivät pari minuuttia.
      Tietenkin niissä oli tarkoitus oppia luentotekniikaa ja myös ajan hallintaa mutta niissä myös oppi rentoutumaan ja pikkuhiljaa se esiintymiskammo kaikkosi.

      Eli mitä enemmän esinnyt sitä helpommaksi se muuttuu, siedätystä.

    • Anonyymi

      Harjoittelu ja keskittyminen itse esiteltävään aiheeseen.Muista että muut kuuntelee asiasi ei sitä millainen olet. Jännitin myös kerran esitelmää mutta kun pääsin takeltelujen jälkeen vauhtiin niin juttua riitti aiheesta.Siinä kävi niin että yks luokkakaveri nuokkui ja nukahti mun esitelmän aikana ja ope joutui herätellä, kaikkia pakkas naurattaa niin lopulta minuakin.

    • Anonyymi

      Kerrot vain ettet halua esiintyä. Miksi pitäisikään? Miksi ihmeessä menette esiintymään jos teillä ei ole omaa sanottavaa?

      Miksi opettaja-tyyppi ei ymmärrä etteivät kaikki halua esiintyä tai pidä sitä arvossa!

      • Anonyymi

        Miksi oppilastyyppi ei ymmärrä, että esiintymisessä ei ole kyse halusta? Jokaisen pitää pystyä esittämään asioita muille, joskus isollekin joukolle. Siinä tilanteessa kukaan ei ole kiinnostunut sinusta itsestäsi vaan asiastasi.

        Et sinä itseäsi esitä vaan asiasi!


    • Anonyymi

      Mulla on tulossa lemmikki esitelmä. Ja olen tosi ujo en uskalla esittää sitä mutta miksi opettajat pakottaa

      • Anonyymi

        Elämään oppii vain opettelemalla.
        Jos annetaan periksi jos vain sanoo ettei uskalla tai halua niin kaikki olisi kotona ja nyhjäisi pleikkarin ääressä.
        Kohta joku sanoo ettei uskalla tulla kouluun, ei uskalla liikkua liikenteessä, ei uskalla käydä kaupassa jne.

        Olen vahvasti sitä mieltä että kaikessa pätee sellainen toleranssiajattelu.
        Tuolla tarkoitan sitä että joka asiassa on henkilökohtainenepämukavuusraja, kun varmuuden vuoksi pysyy sen epämukavuusrajan alapuolella niin pikkuhiljaa siitä rajasta tulee uusi epämukavuusraja jolloin lasket sitä varmuusrajaa virlä alemmaksi.
        Jos taasen ylität aina silloin tällöin sen epämukavuusrajan niin se raja pysyy ennallaa, jos taasen toistuvasti ylität sen epämukavuusrajan niin se raja alkaa nousta.

        Tämä pätee ihan kaikkeen, liikuntaan, punttisalilla, alkoholiin, esiintymisiin siis ihan kaikkeen jopa lääkehoitoihin eli lääkkeet lakkaavat tehoamasta ja tarvitsee lisää.
        Itselläni on keskivaikea selkäongelma ja siihen kipulääkkeet mutta en syö jatkuvasti maksimiannoksia vaan pienennän määriä ja tauotan lääkkeitä aina kun mahdollista, näin saan sen toleranssin pysymään ennallaan.

        Eli tuo toleranssi ja muavuusraja toimii aivan kaikessa, jos et koskaan mene sinne epämukavuusalueelle niin se sietokyky laksee jatkuvasti ja kun se menee tarpeeksi alas niin syöt mömmöjä että uskallat nousta sängystä.

        Yksi asia on vitutus, moni sanooa että vitutta kuin pientä elukkaa jos ei saa sitä aamukahvia mutta itse armeijassa viikon munamankelilla jauhettua ei saanut vapaita ja syy olis se ettei munilla voi mitään tehdä kun ne oli rakoilla, eli mikä vitutuksen aihe se kahvi on tuon lomien kieltämisen rinnalla?
        Armeijassa nostetaan (tai ainakin ennen nostettiin) se vitutusrima niin ylös että pikkuasiat ei sitten vituta ollenkaan.


      • Anonyymi

        Ehkä juuri siksi.

        Ei sinusta tarvitse tulla maailmanluokan esiintyjää, mutta kun opit elämään sen ujouden kanssa niin pärjäät kyllä.

        Ja voi kuulostaa kirnilta, mutta kaikki esiintyjät jännittää ennen isoa isoa esitystä. Se tarkoittaa sitä, että sillä on jotain merkitystä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ehkä juuri siksi.

        Ei sinusta tarvitse tulla maailmanluokan esiintyjää, mutta kun opit elämään sen ujouden kanssa niin pärjäät kyllä.

        Ja voi kuulostaa kirnilta, mutta kaikki esiintyjät jännittää ennen isoa isoa esitystä. Se tarkoittaa sitä, että sillä on jotain merkitystä.

        Ota pari kaljaa ennen esitelmää, vie jännitystä pois ja rentouttaa.


    • Anonyymi

      Harvoin olen joutunut porukan edessä puhumaan, mutta joskus olen sanonut ääneen, että minua jännittää.
      Sekin vähän helpottaa, kun muutkin sitten tietävät, että jännitän.

    • Anonyymi

      Onhan tuohon lääkkeitäkin, vaikka kuinka paljon. Kysy lääkäriltäsi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4079
    2. 61
      3349
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      160
      3042
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      70
      3012
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2499
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2316
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      184
      2017
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2014
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      64
      1979
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe