Puuhaa tuulivoimaloita erään kylän kupeeseen. Kyläläisistä iso osa vastustaa hanketta.
Millainen firma on Puhuri Oy?
Anonyymi-ap
481421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
Tuo kylä ei ole Haapavedellä.
menikö palstat sekasin. nivavassa jotain
Ei ole kyse Nivalasta. Laitoin aloituksen tänne, koska minulla on käsitys, että Puhuri on haapavetinen firma.
🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑
😍 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#17724272C
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Hyvä firma kannattaa tehdä yhteistyötä
Kerropa millä tavalla hyvä?
Missä nyt tapahtuu?
Sysääkö Puhuri sopimuksellaan tuulimyllyjen purkukustannkset maanomistajalle vai antaako niista kustannustakuun, kuten moni muu tuulivoimayhtiö?
Takuutuottotilille on pantava purkurahat jo ennen rakentamisen aloittamista. Rahat saa käyttää pelkästään purkamisen kustannuksiin.
Sulkutili sen nimi on… !
Purkukustannukset n. 500 000 e per mylly. Näin luin jostakin, pitääköhän paikkansa.
Ootko purkanut oman tuulivoimalan kun on purkamis hinta on tiedossa
Kuten kirjoitin, tuo arvio 500 000 e per mylly oli jossain jutussa. Kuulostaa kyllä hurjalta luvulta. Ilmeisesti siinä oli mukana myös perustusten kaivaminen maasta. Sehän ei kai Suomessa ole vielä pakollista, mutta tulee luultavasti olemaan, kuten jo on useassa maassa.
Täytyisi lukea lisää asiasta.
Pistetään vähän tuulemaan ja väköttimet puörimään
Odotellaan että alkaa tilille tipahdella rahoja. Aamusta sen iltaan ja yöllä tienaa myös!
Puhuri aikoo rakentaa tuulivoimaloita Haapavedelle haitallisen ja vaarallisen lähelle asutusta!
Ap tässä. Samoin aloituksessa mainitussa tapauksessa. Lähimmät talot olisivat noin 1 km päässä. Kun kyläläiset ovat koettaneet keskustella Puhurin edustajan kanssa, on vastaus ollut aika töykeä. Ja suunnittelu jatkuu. Toivottavasti ko. kunta ei loppujen lopuksi salli rakentamista. Jos myllyt tulevat, laskee elämänlaatu kylällä pohjamutiin ja poismuutto alkaa suurella todennäköisyydellä.
Mikähän kylä siellä suon laijalla niin elinvoimainen olis että kaikki talot menis kaupaksi??
Jos Haapavedellä eletään pääasiassa soiden laidoilla, se ei tarkoita sitä, että muissa pitäjissä elettäisiin soiden laidoilla. Haapavesi taitaa olla Suomen soisimpia pitäjiä. Mutta toisaalta, pidän soita kauniina, ainakin aavoja nevoja. Tsemppiä sinulle, vaikka hieman ilkeältä vaikutatkin.
Loppuun nostettuja ovat nämä Haapaveden turvesuot..
Muilla soilla kasvaa kitukasvuista mäntyä ja koivua ei niillä suomaiden rääseikkömetsillä taloudellista merkitystä ole niin toteaa myös Kepun Kurvinen päivän lööppilehdessä.
Tuuliyhtiöiden hinnoissa on suuria eroja. Puhuri huonoin maksaja. Mihinkään paperiin ei kannata nyt panna nimeä. Kiire on vain yhtiöillä. Ottakaa asioista selvää ja kokoontukaa keskenään. Tosin yhtiöt laitattaneet muutamilla nimiä paperiin, että saavat kaavoituksen alulle. Ja päättäjäthän on pääosin tuulivoimakytkettyjä,. Sitten on menoa. Nyt on vaaran ajat. Vielä kerran: ei nimiä papereihin.
Joo, näin se varmaan menee. Vastenmielistä.
Onhan tuo tuulivoima erittäin hyvä nytkin pörssisähkö lähellä nollaa ollut jos ei olisi tuulivoimaa joutuisimme maksamaan pakkaspäivien hintaa montakymmentä senttiä kilovatilta.
Juuri noin tuulivoima on ilmaista ja saasteetonta voimaa.
Tuo oli kai sarkasmia 😂
Sitäpä sitä 🤣 Tuulivoimaloiden lavoista sataa mikromuovia ympäristöön, norjalaisen tutkimuksen mukaan n. 62 kg yhden tuulivoimalan lavoista.
10 tuulivoimalan alueelta luontoon varisee 10 x 62 kg = 620 kg mikromuovia. 10 vuoden aikana 6200 kg. Valtava määrä. Se siitä puhtaasta energiasta. Ja tämä on vain yksi pointti tuulivoiman likaisuuteen.
Lisäys edelliseen: siis tuulivoimalan lavoista varisee tuo 62 kg mikromuovia/ vuosi.
Nämä 2 vastustajaa on siis iso osa.
Aloituksen tapauksessa Puhurin aikomaa tuulivoima-aluetta vastustaa suuri osa ison kylän väestä. Ja Puhuri tietää sen, mutta ei tunnu välittävän, koska on jatkanut suunnittelua vastustuksesta huolimatta.
Tuuli on halpaa ja puhdasta enerkiaa. Taitaa olla vain muutama tuuleton päivä vuodessa.
Puhuri kuuluu siihen firmaan, joka rikkoi hyvän ehjän vähän käytetyn turvevoimalan suuren sähköpulan alkaessa!
Haaponevakin on jo ennallistettu kosteikoksi..
Sitä myytiin Huutokaupat sivustolla yhdessä Kärsämäen ex-turvetuotantosoiden kanssa.
Kun nyt turpeesta ja turveteknologiasta kaiken niin hyvin tiedät niin kerro montako kuutiota nostamatonta turvetta jo käytössä olevilta soilta löydät Haapavedeltä voimalan tarpeisiin??
Nelostietä kun ajaa niin jo Pihtiputaalla näkyy tuulivoimaloita ja Kärsämäkikin näyttää kokoistaan suuremmalta ja saa investointeja mutta ei Haapavesi..
Mainehaitta on jo melkoinen yritysvastaisena takapajulaperäkylänä
Vähän siitä kiinni miltä kantilta asiaa katsoo. Jos tykkää torneista ja sattuu omilla mailla olemaan voimala niin mikäs siinä. Mutta jos sattuu jäämään linjan alle ja maat ryövätään tai sattuu talo olemaan tuulivoima kaava-alueen vieressä ja ei saa muuta kuin vinoilua niin saattaa asenne olla hieman toinen. Tuulivoiman työllistävä vaikutus on pieni, toki jos omistat maansiirtofirman, soramontun tai kivilouhoksen niin asiaa saattaa kannattaa, myllyn pistää pystyyn ulkolaiset. Sähkö virtaa sitten tulevaisuudessa etelään silloin kun tuulee.
Se, ettei jollain paikkakunnalla ole tuulivoimaloita, on vain plussaa. Tuulivoimalat asutuksen lähellä eivät ole merkki edistyksestä, vaan siitä, että kunta on häikäilemätön toimija, johon ei voi luottaa, kun miettii esim. talon rakentamista johonkin.
Mitä tarkalleen ottaen tapahtui?
Nosto
Alihintaisia tarjouksia. Yleisesti ottaen tuulivoimayhtiöiden toiminta perustuu kieroiluun ja kiireeseen.
Näin se taitaa olla aika monen kohdalla.
Ovatko Haapaveden tuulivoima-alueet Puhurin rakentamia?
Nekin on jotka ovat vastaan ovat varmaan persuja
Ne jotka mm. tämän viherhumpan mahdollisti menettää seuraavissa vaaleissa melko monta paikkaa. Ylen MOT:ssa on tänään jotain juttua yhtiöiden toiminnasta.
https://areena.yle.fi/1-63858268
Mot on yleensä tienny.
Keskustan Nuorisosäätiönkin esitteli monta vuotta ennen kuin tuomiot tulivat.
Tuossa MOT:ssa kerrotaan mm. tuulifirmojen tarjoamien maanvuokraussopimusten vaikeaselkoisuudesta, suuresta vaihtelusta eri tuulifirmojen sopimuksien vuokrasummissa, haastatellaan lähiasukkaita, jotka tuovat esille tuulivoimarakentamisen epäkohtia. Juttua tehdään Luhangalla ja Saarijärvellä.
Dongihotteja kaikki, olki3 tullaan luultavasti purkamaan, siksi ropelii pusketaan niemeen ja nokkaan!!🦍🦍
Puhuri on suuresti haitallinnen firma!
Puhuri on ei välitä vastustuksesta, vaan puskee eteenpäin. Ei kovin korkeamoraaliselta vaikuta.
Hyvä virma puhuri on. Se tekee puhurista sähkyä!
Puhuri on Haapaveden haitallisin firma!