Koulunkäynnin nykytila

Anonyymi-ap

Leila Luukkainen kertoo suoraan luokanopettajan 37 vuoden kokemuksella koulunkäynnin tilasta. Vilpitön ihailuni tälle kansankynttilälle. Paikallisen median ( Koti-Karjala/Karjalainen/Puruvesi) on syytä katsella peiliin, onko juttupula. Tehkää ihmeessä jutut paikallislehtiin. Iso osa immeisistä vierastaa iltapäivä"lehtiä" niiden populistisen otteen vuoksi. Nyt pääsi kylläkin yllättämään. On niitä tyrässäkkii pehmeitä paikkoja....
Viimeistään nyt ymmärrän vanhan vitsin:
Jos sinusta ei ole mihinkään työhön, ryhdy konsultiksi. Tai asiantuntijaksi. Näitähän riittää kyllä....
Tulokset näkyy myös koululaitoksessa. Ja tuloksissa. Meijän Pisa ei enää ole kallellaan.
Se on kaatunna.

9

1028

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Grahn-Laasosen koulureformi tuottaa tulosta. Hyvin menee.

      • Anonyymi

        Kohta kaikki kuosissa kun kok-kari konstaapeli kehottaa kansalaisia kovaa/korkeelta kansanetustajana. Käsky kuuluu:
        Koulut kuntoon ! Kurjat kunnat kumoon !


      • Anonyymi

        Taitaa ne tuhoisat koulureformit olla tuolla alussa kehutun henkilön puolueen tekemiä.


    • Anonyymi

      Luokka- ja koulukokojen kasvattaminen on iso osa ongelmaa. Pienten koulujen lakkauttaminen säästää lyhyellä aikavälillä mutta kokonaiskustannus yhteiskunnalle on aivan varmasti korkeampi.

      Ero hutsin ala-asteen ja arppen ylä-asteen välillä laadussa oli aivan järkyttävä ihan jo ruuan laadusta lähtien.

    • Anonyymi

      70 luvulla koulussa oli ns.opettajien"lellioppilaita" ja osa niistä taisi olla opettajien , tai parempi osaisten jälkeläisiä, myös Kurittamista oli tukkapöllyt, liidulla viskelyt, huutaminen ja aresti. Siitä jäi varsin monelle ikävät muistotTänäpäivänä se ei ehken tulisi kuuloonkaan ..!?

      • Anonyymi

        Silloin oppilaista kasvoi kuitenkin lukutaitoisia ja työkykyisiä. Nykyään osa oppilaista lähtee koulun jälkeen suoraan eläkkeelle tai Kelan kirjoihin.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Silloin oppilaista kasvoi kuitenkin lukutaitoisia ja työkykyisiä. Nykyään osa oppilaista lähtee koulun jälkeen suoraan eläkkeelle tai Kelan kirjoihin.

        Heti lapsilisän loputtua osa tulevaisuuden toivoista siirtyy pönttöeläkkeelle, tai muulle työkyvyttömyyseläkkeelle. Osalle se on "kulttuurisidonnaista."


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Heti lapsilisän loputtua osa tulevaisuuden toivoista siirtyy pönttöeläkkeelle, tai muulle työkyvyttömyyseläkkeelle. Osalle se on "kulttuurisidonnaista."

        On siinä hyvätkin puolensa. Voi näet hyvällä omallatunnolla pysäköidä invapaikalle. Tasa-arvokin on tuolloin saavuttanut tuppukylät:
        Edellämainittu toiminta onnistuu muiltakin kuin etniseltä vähemmistöltä.


    • Anonyymi

      Alatölöviön iltalypsy-lehden teettämän kattavan tutkimuksen mukaan on löytynyt ilmeinen syy koulujen oppimistason laskuun. Persujen kannatusprosentti korreloi kehnojen opintotulosten kanssa. Samassa suhteessa kuin lukutaito on laskenut, persujen kannatus on noussut. Opetushallituksen erityisasiantuntijat ovatkin huolissaan jos lukutaito katoaa kokonaan. Samalla viittomakielisten lähetyksien määrää aiotaan lisätä ettei nakkikioskin jonossa etenkin lisääntynyt kanssakäyminen kärsi.
      Tutkimuksen virhemarginaali ilmoitetaan myöhemmin jos löytyy talon sisältä joku viisas, joka tietää, mikä se on se rosentti.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      186
      6553
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      99
      5461
    3. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      124
      3431
    4. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      245
      3325
    5. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      86
      2408
    6. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      3
      2135
    7. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      19
      1806
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      50
      1732
    9. Läppärit kahviloissa

      Aika omituista nykyään, että mennään ”trendikkäästi” tekemään lämppärillä töitä kahviloihin ja viedään moneksi tunniksi
      Kahvilat
      47
      1694
    10. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      98
      1386
    Aihe